Обстріл російськими прикордонниками українського риболовецького судна – є як мінімум свідчення непрофесійності російських прикордонників.
У гіршому варіанті – це свідома провокація з боку російської влади з тим, щоб мобілізувати неорадянськи налаштованих патріотів Росії.
Таку думку висловив політичний аналітик, директор Групи європейської стратегії Дмитро Потєхін.
“На сьогодні там є попит на таку проекцію сили. І російська сторона зацікавлена розповсюджувати серед свого електорату думку: таким чином російські прикордонники наїхали на невдячних хохлів. Мовляв, самі хотіли кордон, а як отримали, тепер його порушують. Тому ми їм і “вкатали”. Саме таке відчуття зловтіхи хочуть викликати у росіян. Це намагання провчити невдячну країну завдяки своїй силі й продемонструвати, що Росія може поставити на місце тих, хто багато собі дозволяє”, – зазначив експерт.
Він нагадав, що інциденти в Азовському морі трапляються не вперше.
У 2003 році був конфлікт навколо острова Тузла – спроба російської сторони змінити кордон, який досі не делімітований. І він також був інспірований російською стороною і мобілізував націоналістські і конфліктно налаштовані групи.
“Українській владі також вигідні такі скандали. Загальний контекст, в якій відбувається ця ситуація, полягає у тому, що є великі сумніви в легітимності нинішньої влади після конституційної реформи. Тепер українська сторона має вимагати передачі постраждалого на батьківщину, з’ясовувати деталі того, як інцидент стався, наскільки потрібно було переслідувати риболовецьке судно, а тим більше стріляти, чому цей човен опинився у російських водах. І родичі загиблих і постраждалого рибалки змушені звертатися до державних інститутів. Складається враження, що чиновники вирішують проблеми громадян. Таким чином, вони виправдовують своє існування. Увага людей мобілізована навколо виконання цих функцій людей, які не достатньо легітимно займають свої посади. Мовляв, ну нехай роблять хоча б щось”, – переконаний Потєхін.
Він прогнозує, що спільне розслідування інциденту затягнеться. У кращому випадку ми за декілька місяців дізнаємося офіційну позицію сторін.
Газета.уа