Слабке місце: ангіопатія нижніх кінцівок, або діабетична стопа при цукровому діабеті

Лікар відповів, як пацієнту уникнути цієї проблеми.

Ангіопатія нижніх кінцівок (ніг), або діабетична стопа – найчастіше ускладнення цукрового діабету. Для цього існує дві причини – травми нервів (нейропатія) і пошкодження великих судин (ангіопатія).

Чому так відбувається і які можуть бути наслідки?

Тривала декомпенсація цукрового діабету, тривалість захворювання більше 10 років часто призводить до ураження нервів. Про це свідчать біль в ногах, поява мурашок, поколювання, оніміння, відчуття печіння шкіри. Симптоми можуть бути болісними, дратівливими, але небезпечно інше. Для нейропатії характерно зниження чутливості ніг, пропадає можливість сприймати вплив високої і низької температури, стає непомітною біль (наприклад, укол гострим предметом), вібрація.

Пацієнт пропускає невеликі травми, наприклад, ранки при попаданні в взуття сторонніх предметів, порізи при обробці нігтів і мозолів.

Зниження чутливості в поєднанні з поширеною при діабеті та надмірній вазі деформації стоп веде до неправильного розподілу тиску тіла при ходьбі. Результат – травми стопи аж до формування виразок в місцях найбільшого навантаження. Проблемні ділянки можуть запалюватися, що призводить до інфекційного процесу. У важких запущених випадках він прогресує, розвивається гнійне запалення флегмони. Відсутність лікування призводить до омертвіння тканини – гангрени.

Існує ішемічна форма ускладнення. Її викликає ураження артерій в результаті прояви атеросклерозу. Підвищений рівень глюкози в крові посилює тяжкість атеросклеротичного процесу.

Погіршення стану артерій призводить до порушення кровообігу ніг. Якщо ситуація ускладнюється нейропатією (буває, що дві форми проблеми проявляються одночасно), збільшується ймовірність гангрени, а значить, ампутація кінцівок особливо велика.

Що робити?

Всім пацієнтам з цукровим діабетом важливо стежити за рівнем глюкози в крові, відмовитися від шкідливих звичок, регулярно вимірювати артеріальний тиск і холестерин. Серйозне значення має контроль ваги, зайві кілограми збільшують ризик ускладнень. Тому один з елементів профілактики – активний спосіб життя.

Необхідно один раз на рік проходити огляд у кабінеті діабетичної стопи і дотримуватися правил догляду за ногами. Це знижує ризик в 90% випадків.

Правила догляду

  • Щодня оглядайте ноги, в тому числі і шкіру між пальцями. При появі синіх плям або білих (знекровлені) ділянок терміново зверніться до хірурга.
  • Мийте ноги щодня теплою, але не гарячою водою. Виключіть теплові процедури, які не розпарюють стопи. Витирайте їх, промаківая шкіру.
  • Не ходіть босоніж навіть по дому.
  • Відмовтеся від тісного взуття, вибирайте зручні моделі. Запам’ятайте правило: якщо ноги набрякають, краще приміряти туфлі в магазині ввечері. У цей час реальна картина ясніше. Не купуйте взуття з штучних матеріалів.
  • При обробці ран не користуйтеся агресивними засобами – спиртом, йодом, зеленкою.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

six + 9 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh