Здоров'я

Слабке місце: ангіопатія нижніх кінцівок, або діабетична стопа при цукровому діабеті

Лікар відповів, як пацієнту уникнути цієї проблеми.

Ангіопатія нижніх кінцівок (ніг), або діабетична стопа – найчастіше ускладнення цукрового діабету. Для цього існує дві причини – травми нервів (нейропатія) і пошкодження великих судин (ангіопатія).

Чому так відбувається і які можуть бути наслідки?

Тривала декомпенсація цукрового діабету, тривалість захворювання більше 10 років часто призводить до ураження нервів. Про це свідчать біль в ногах, поява мурашок, поколювання, оніміння, відчуття печіння шкіри. Симптоми можуть бути болісними, дратівливими, але небезпечно інше. Для нейропатії характерно зниження чутливості ніг, пропадає можливість сприймати вплив високої і низької температури, стає непомітною біль (наприклад, укол гострим предметом), вібрація.

Пацієнт пропускає невеликі травми, наприклад, ранки при попаданні в взуття сторонніх предметів, порізи при обробці нігтів і мозолів.

Зниження чутливості в поєднанні з поширеною при діабеті та надмірній вазі деформації стоп веде до неправильного розподілу тиску тіла при ходьбі. Результат – травми стопи аж до формування виразок в місцях найбільшого навантаження. Проблемні ділянки можуть запалюватися, що призводить до інфекційного процесу. У важких запущених випадках він прогресує, розвивається гнійне запалення флегмони. Відсутність лікування призводить до омертвіння тканини – гангрени.

Існує ішемічна форма ускладнення. Її викликає ураження артерій в результаті прояви атеросклерозу. Підвищений рівень глюкози в крові посилює тяжкість атеросклеротичного процесу.

Погіршення стану артерій призводить до порушення кровообігу ніг. Якщо ситуація ускладнюється нейропатією (буває, що дві форми проблеми проявляються одночасно), збільшується ймовірність гангрени, а значить, ампутація кінцівок особливо велика.

Що робити?

Всім пацієнтам з цукровим діабетом важливо стежити за рівнем глюкози в крові, відмовитися від шкідливих звичок, регулярно вимірювати артеріальний тиск і холестерин. Серйозне значення має контроль ваги, зайві кілограми збільшують ризик ускладнень. Тому один з елементів профілактики – активний спосіб життя.

Необхідно один раз на рік проходити огляд у кабінеті діабетичної стопи і дотримуватися правил догляду за ногами. Це знижує ризик в 90% випадків.

Правила догляду

  • Щодня оглядайте ноги, в тому числі і шкіру між пальцями. При появі синіх плям або білих (знекровлені) ділянок терміново зверніться до хірурга.
  • Мийте ноги щодня теплою, але не гарячою водою. Виключіть теплові процедури, які не розпарюють стопи. Витирайте їх, промаківая шкіру.
  • Не ходіть босоніж навіть по дому.
  • Відмовтеся від тісного взуття, вибирайте зручні моделі. Запам’ятайте правило: якщо ноги набрякають, краще приміряти туфлі в магазині ввечері. У цей час реальна картина ясніше. Не купуйте взуття з штучних матеріалів.
  • При обробці ран не користуйтеся агресивними засобами – спиртом, йодом, зеленкою.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України