Складні запитання: хресне знамення

Чому католики і православні по-різному роблять «знак хреста»?

Знак Хреста, або хресне знамення, здійснювали в ранньохристиянській Церкві правою рукою (часто одним пальцем) на різних частинах тіла – наприклад, на лобі, на грудях або на устах (подібно до так званого малого хресного знамення, яке католики латинського обряду роблять на Месі перед читанням Євангелія). Хресне знамення поступово сформувалося як знак благословення, і здійснювалося воно по-різному: одним або кількома пальцями або цілою кистю руки. На пам’ятниках іконографії – як на Сході, так і на Заході – благословляюча рука Ісуса Христа, святих або священнослужителів зображена з витягнутими середніми і вказівним пальцями (що символізує дві природи у Христі – людську і божественну), тоді як інші три пальці складені разом. Іноді хресне знамення здійснювали трьома перстами – що символізує Пресвяту Трійцю. Таким чином, форми здійснення хресного знамення були різними, і уніфікувалися вони поступово в межах окремих традицій. Так що правильно було б говорити не стільки про «католицьке» і «православне» хресне знамення, скільки про різні традиції: так, католики східних обрядів роблять хресне знамення точно так же, як і православні. У всіх традиціях спочатку відбувається вертикальний рух рукою зверху вниз, а потім горизонтальний: в деяких зліва направо, в інших – навпаки.

Спочатку на Заході хресне знамення здійснювали так само, як і на Сході: справа наліво, трьома пальцями правої руки. Свідчення цьому можна знайти в тексті Папи Інокентія III De sacro altaris mysterio. Згодом ця практика видозмінилася, і хресне знамення почали здійснювати зліва направо відкритою кистю руки. Після Тридентського собору (XVI ст.) цей жест зафіксували в документах.

У візантійській традиції (у православних і католиків візантійського обряду) хресне знамення роблять справа наліво трьома пальцями, з’єднаними разом – вказівним, середнім і великим, а три перста, що залишилися, при цьому притиснуті до долоні. Три з’єднаних пальці, згідно з тлумаченням, символізують нероздільну Трійцю, а два інших пальця – дві природи Христа. Раніше у візантійській традиції існувала інша форма хреста – двоперстя. Вона збереглася донині у старообрядців. При двоперсті знак Хреста роблять з’єднаними разом вказівним і середнім пальцями, а до долоні притиснуті три перста, що залишилися. Двоперстя і було первинною формою хреста, що прийшла на Русь з Візантії. Греки згодом замінили двоперстя на триперстя, а на Русі двоперстя зберігалося до реформи Патріарха Никона в XVII столітті. Старообрядці, які відкидали реформи Никона, зберегли двоперстя.

Цікаво, що в православній літературі подані різні тлумачення символіки хреста. У деяких джерелах стверджується, що дотик до чола означає освячення нашого розуму, до живота – наших внутрішніх почуттів, а до плечей – освячення тілесних сил. Трапляється і таке пояснення: чоло означає небеса, черево – землю, а горизонтальний рух від плеча до плеча – те, що Святий Дух обіймає все, від краю до краю.

Що стосується католицьких тлумачень символіки Хреста, то перш за все вони стосуються самого сенсу здійснення цього знака. Так, св. Тома Аквінський писав: «Хресне знамення – це знак Страстей Христових, який ми здійснюємо не просто для освячення або благословення, але для сповідання нашої віри в силу Страстей Господа». Для католика хресне знамення – у будь-якій формі, у будь-якому обряді – означає насамперед проголошення приналежності до Христа. Хресне знамення – це також сповідування нашої віри в Пресвяту Трійцю, Отця, Сина і Святого Духа. Воно означає нашу готовність прийняти свій хрест і йти за Господом; кожного разу, здійснюючи знак Хреста, ми оновлюємо зобов’язання нашого Хрещення.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

15 − 10 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh