Що відбувається, коли ви випиваєте чашку кави

Любителі кави можуть радіти! Вона має масу переваг: менший ризик захворіти хворобою Паркінсона, діабет 2 типу і деменцією. А ще у кавоманів статистичні показники по онкозахворюваннях, серцевої недостатності та інсульту істотно нижче. Крім води, кава є найбільш широко споживаним напоєм в світі. Вона “відкриває вам очі вранці” і служить приводом, щоб зустрітися з друзями.

Ви, до речі, коли-небудь задумувалися над тим, що відбувається з тілом і мозком після чашечки кави? Давайте розглянємо його вплив на ваш організм, часовий інтервал його ефекту і доведені переваги для здоров’я.

Кава і мозок

Основні причини, по яких люди п’ють каву, – це її здатність поліпшити концентрацію уваги і підбадьорити. Що говорить наука з приводу її властивостей?

— Деякі хімічні речовини кави перетинають гематоенцефалічний бар’єр.

— Хімічні речовини ефективно блокують активність аденозину, тобто нейротрансмітера, який викликає сонливість.

— Збільшується передача дофаміну, підвищує і поліпшує настрій і увагу.

— Також підвищуються рівні ацетилхоліну, що покращує м язову активність.

— Підвищується рівень серотоніну, і ви стаєте енергійними, але спокійними.

Дослідники продовжують вивчати потенційні переваги кави для мозку, в тому числі в плані поліпшення пам’яті, уповільнення старіння і пов’язаної з ним деменцією, а також зниження ризику депресії.

Кава і тіло

Хоча більшість людей п’ють каву для бадьорого стану, напій також володіє певними властивостями, які покращують інші функції організму. Ось деякі з них:

— Кава прискорює метаболізм, що веде до спалюванню жиру.

— Хімічні речовини кави покращують фізичну працездатність і витривалість.

— Кава – найбільше джерело антиоксидантів.

— Одна чашка кави містить 11%, 2% і 6% рекомендованої добової дози вітамінів В2, В3 і В5.

— Властивості кави надають захисну дію на функції печінки.

— Кава підтримує здоров’я кровоносних судин.

Часовий інтервал впливу кави

Давайте об’єднаємо всю цю інформацію і розкладемо по поличках, що відбувається з моменту, як ви випили кави, і до моменту, як він покине ваш організм:

Через 10 хвилин: кофеїн надходить в кровотік, викликаючи підвищення кров’ю трав’яного тиску та прискорення серцевого ритму.

Через 20 хвилин: відбуваються дві з вищеописаних нейрохімічних реакцій. По-перше, кофеїн вступає в реакцію з аденозином, який нейтралізує втому і підвищує енергію. По-друге, підвищується рівень дофаміну, що покращує увагу.

Через 30 хвилин: наднирники працюють в повну силу і виробляють більше гормонів. Зіниці розширюються, і на короткий час зір загострюється.

Через 40 хвилин: організм виробляє більше серотоніну, і це покращує роботу нейронів (мотонейронів) в спинному мозку. Відповідно, поліпшується м язова сила і координація.

Через 4 години: посилюється клітинний метаболізм, що запускає прискорене спалювання енергії. В результаті організм розщеплює накопичені жири. Підвищується рівень кислоти в шлунку.

Через 6 годин: кофеїн володіє сечогінною дією. До цього годині приблизно половина спожитого кофеїну виводиться з організму. Це називається періодом напіврозпаду речовини або кількістю часу, коли воно до 50% присутня в крові.

Які ж підсумки?

Як ви бачите, кава володіє солідними плюсами для здоров’я. Він підвищує настрій і проганяє нудьгу, підвищує пильність, а також швидкість реакції і прийняття рішень. Кава сприяє спалюванню жиру, покращує координацію і м язову силу. Це короткострокові плюси кави, а тепер його переваги в довгостроковій перспективи: кава допомагає боротися з раком, депресією, серцево-судинними захворюваннями та інсультом.

До речі, візьміть до відома, що дані переваги – це властивості кавових зерен. А вісь енергетичні напої та інші продукти з кофеїном перевантажені цукром, хімікатами і консервантами. Ну і не забувайте про правило помірності: обмежте споживання кави до 400 мл на день або еквівалент приблизно 4 чашок. Крім того, не ігноруйте просту питну воду та здоровий раціон харчування для пом’якшення побічних ефектів кави (наприклад, знервований стан або печія)

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

eighteen + two =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh