Авторські статтіЗдоров'я

Що відбувається, коли ви випиваєте чашку кави

Любителі кави можуть радіти! Вона має масу переваг: менший ризик захворіти хворобою Паркінсона, діабет 2 типу і деменцією. А ще у кавоманів статистичні показники по онкозахворюваннях, серцевої недостатності та інсульту істотно нижче. Крім води, кава є найбільш широко споживаним напоєм в світі. Вона “відкриває вам очі вранці” і служить приводом, щоб зустрітися з друзями.

Ви, до речі, коли-небудь задумувалися над тим, що відбувається з тілом і мозком після чашечки кави? Давайте розглянємо його вплив на ваш організм, часовий інтервал його ефекту і доведені переваги для здоров’я.

Кава і мозок

Основні причини, по яких люди п’ють каву, – це її здатність поліпшити концентрацію уваги і підбадьорити. Що говорить наука з приводу її властивостей?

— Деякі хімічні речовини кави перетинають гематоенцефалічний бар’єр.

— Хімічні речовини ефективно блокують активність аденозину, тобто нейротрансмітера, який викликає сонливість.

— Збільшується передача дофаміну, підвищує і поліпшує настрій і увагу.

— Також підвищуються рівні ацетилхоліну, що покращує м язову активність.

— Підвищується рівень серотоніну, і ви стаєте енергійними, але спокійними.

Дослідники продовжують вивчати потенційні переваги кави для мозку, в тому числі в плані поліпшення пам’яті, уповільнення старіння і пов’язаної з ним деменцією, а також зниження ризику депресії.

Кава і тіло

Хоча більшість людей п’ють каву для бадьорого стану, напій також володіє певними властивостями, які покращують інші функції організму. Ось деякі з них:

— Кава прискорює метаболізм, що веде до спалюванню жиру.

— Хімічні речовини кави покращують фізичну працездатність і витривалість.

— Кава – найбільше джерело антиоксидантів.

— Одна чашка кави містить 11%, 2% і 6% рекомендованої добової дози вітамінів В2, В3 і В5.

— Властивості кави надають захисну дію на функції печінки.

— Кава підтримує здоров’я кровоносних судин.

Часовий інтервал впливу кави

Давайте об’єднаємо всю цю інформацію і розкладемо по поличках, що відбувається з моменту, як ви випили кави, і до моменту, як він покине ваш організм:

Через 10 хвилин: кофеїн надходить в кровотік, викликаючи підвищення кров’ю трав’яного тиску та прискорення серцевого ритму.

Через 20 хвилин: відбуваються дві з вищеописаних нейрохімічних реакцій. По-перше, кофеїн вступає в реакцію з аденозином, який нейтралізує втому і підвищує енергію. По-друге, підвищується рівень дофаміну, що покращує увагу.

Через 30 хвилин: наднирники працюють в повну силу і виробляють більше гормонів. Зіниці розширюються, і на короткий час зір загострюється.

Через 40 хвилин: організм виробляє більше серотоніну, і це покращує роботу нейронів (мотонейронів) в спинному мозку. Відповідно, поліпшується м язова сила і координація.

Через 4 години: посилюється клітинний метаболізм, що запускає прискорене спалювання енергії. В результаті організм розщеплює накопичені жири. Підвищується рівень кислоти в шлунку.

Через 6 годин: кофеїн володіє сечогінною дією. До цього годині приблизно половина спожитого кофеїну виводиться з організму. Це називається періодом напіврозпаду речовини або кількістю часу, коли воно до 50% присутня в крові.

Які ж підсумки?

Як ви бачите, кава володіє солідними плюсами для здоров’я. Він підвищує настрій і проганяє нудьгу, підвищує пильність, а також швидкість реакції і прийняття рішень. Кава сприяє спалюванню жиру, покращує координацію і м язову силу. Це короткострокові плюси кави, а тепер його переваги в довгостроковій перспективи: кава допомагає боротися з раком, депресією, серцево-судинними захворюваннями та інсультом.

До речі, візьміть до відома, що дані переваги – це властивості кавових зерен. А вісь енергетичні напої та інші продукти з кофеїном перевантажені цукром, хімікатами і консервантами. Ну і не забувайте про правило помірності: обмежте споживання кави до 400 мл на день або еквівалент приблизно 4 чашок. Крім того, не ігноруйте просту питну воду та здоровий раціон харчування для пом’якшення побічних ефектів кави (наприклад, знервований стан або печія)

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України