Подорожі

Африка – переселенка розповіла про життя на цьому екзотичному континенті

Понад 8 років тому Наталія з Петербурга познайомилася в університеті зі своїм майбутнім чоловіком Франком, який спочатку їй зовсім не сподобався. Однак ще через кілька років дівчина переїхала на батьківщину чоловіка, де пара виховує 4 дітей. Наталя довго звикала до місцевих звичаїв, але зараз вона не тільки сприймає їх як частину звичайної життя, але і з теплотою і любов’ю ділиться у своєму блозі знаннями про культуру і побут Гані.

Ми не могли відірватися від розповідей Наталії далекої і загадкової Африці і поспішаємо поділитися ними з вами.

Про особливості життя в країні

https://www.instagram.com/p/B1HC7jcAx-R/

  • У Гані є президент і міністри, але є ще й вожді-царі. Є головний вождь — на всю країну, є вожді поменше — на місто або село, а є зовсім маленькі вожді — на район, квартал. Вожді — це данина традиції і місцеве самоврядування. Вони вирішують питання громадян, залагоджують конфлікти, ділять землю, відповідають за добробут жителів свого району. ⠀
  • Місцеві не знають, що таке літо, зима, осінь. «Є дощ» і «немає дощу» — ось і вся різниця між сезонами.
  • Спадкування престолу йде не по батьківській лінії, а по материнській. І діти короля не мають ніякого права на престол. Принцами і принцесами можуть називати себе тільки діти сестер колишнього вождя, а його власні діти стануть лише радниками, помічниками майбутнього монарха.
  • Багато на вулицях і сміття. Кажуть, що чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять, але тут є проблеми і з тим, і з іншим. Ганці дочиста вимітають вранці свої двори, але мало дбають про чистоту міських вулиць.

https://www.instagram.com/p/B2KTvYRAnak/

  • Щоб купити все необхідне, іноді доводитися об’їхати все місто! Але є у всьому цьому є один плюс. В Україні , щоб купити воду і, наприклад, печиво для дитини, потрібно припаркуватися, вийти, пробігтися , відстояти в черзі на касі. Тут досить зупинитися біля узбіччя, висунути руку у вікно і крикнути господині лавки біля узбіччя, що тобі потрібно. Вона принесе і купівлю, і решту.
  • Спілкуюся я англійською. Це офіційна мова країни, на ньому говорять всі, хто ходів у школу. Але англійський тут незвичайний. Якщо попросити сіль, можуть не зрозуміти. Обов’язково потрібно уточнити, що потрібна йодована сіль. А господарське мило тут називають key soap, тому що на ньому намальований ключик. Газовану воду, лимонад називають мінералкою. Якщо просиш tea, чай, можеш отримати какао. Щоб отримати чай, потрібно попросити «Ліптон».

https://www.instagram.com/p/Bvbv8a4gTJs/

  • Адрес в Гані немає. На питання «де ти живеш?» можна почути: «Поруч з Юнібанком» або «За регіональною лікарнею». Так само позначають своє місцезнаходження і магазини і офіси компаній у рекламі та оголошеннях. Назви мають тільки великі центральні вулиці.
  • У більшості будинків тьмяне освітлення. Раніше була мода на синій, червоний або зелений світло. Досі у деяких таке освітлення, виглядає як нічний клуб. У великих будинках можна собі дозволити диван на пів вітальні, а в бідних меблів майже немає. В будь-якому будинку дуже багато фотографій, розвішаних під стелею по всьому периметру вітальні. А живих квітів немає, зате багато штучних.

Про їжу

  • Те, що європейці не можуть їсти перець, — популярний місцевий стереотип. Звідси переконання, що білошкірі жінки не вміють готувати: не використовують спеції, не смажать, їдять суцільний салат.
  • У раціоні будь-якої людини, навіть самого бідного ганського студента, є два продукти: шито і гарі. Гарі — це кассава (коренеплід такий), яку ферментують, подрібнюють і сушать. Виходить білий кислуватий порошок. Його можна заварювати окропом і є як гарнір, а можна їсти на сніданок з молоком і цукром. Шито — це гострий соус із сушеної риби і креветок. На смак нагадує соус зі шпротів. Можна їсти, знову ж таки, з гарі, а можна з рисом.
  • Це — традиційне ганське святкове блюдо. Його готують молодій на сніданок або імениннику замість торта. А ще це блюдо — підношення богам. Це — варені плантани (овочеві банани), кокоямс або ямс (коренеплоди), які перетирають на пюре і заливають червоним пальмовою олією, іноді в ньому обсмажують трохи сушеної риби.
  • Справжній мед, на думку ганців, це мед не з пасіки, хоча вони тут теж є, а з лісу. Дикі бджоли будують в лісах прямо-таки величезні гнізда. Сільські жителі відправляються в ліс, а повертаються з цілими відрами!
  • У традиційній кухні практично відсутні молочні продукти. Немає тут ні масла, ні сиру.
  • Переїзд для мене супроводжувався величезною кількістю гастрономічних відкриттів. Наприклад, курку і рибу можна готувати разом. Навіть якщо риба — це смердюча скумбрія. Ніколи не забуду шок, який я відчула, побачивши, як чоловік відправляє в каструлю з куркою шматки скумбрії. Як можна так псувати продукт? На ділі виявилося смачно.
  • Сушену рибу можна варити або тушкувати в супах і соусах. Копчену — теж. І це смачно. А вісь просто в сушеному і копченому вигляді, як ми, в Гані не їдять.
  • Варене яйце є прекрасним доповненням до будь-якої страви. Супу, рис, спагетті, тільки що в кашу не кладуть.
  • З кукурудзи можна приготувати не тільки сніданок, обід і вечеря, але ще і компот. Насправді є кілька напоїв з кукурудзи. А ще є кисла кукурудзяна каша, яка мені за смаком нагадує фруктовий кисіль.

Про культурні особливості

https://www.instagram.com/p/BydBaolgoHb/

  • Для країни ситуація, в якій дружина будує кар’єру в офісі, а чоловік вдома гріє пюрешки з брокколі і змінює підгузки, — нонсенс. Тут розподіл обов’язків у родині дуже чіткий. Не кожен ганець і зайде на кухню, щоб покласти собі поїсти, буде дружину чекати.
  • Все найкраще дітям, так? Ганцям цей принцип невідомий. Все найкраще тут — главі сім’ї. А дітям — що залишиться. За традицією першим за стіл сідає батько, першим накладає собі їжу. Мати їсть з ним, маленькі діти — теж. А старші діти — на кухні і ті, що залишиться.
  • Лікарів прості люди бояться, на цьому побудовані багато успішні рекламні кампанії. Наприклад, засіб від статевої слабкості, місцевий бестселер. Продавці розмістити на хворе: стверджують, що найгірше, що може статися з чоловіком, — це урологічний катетер. Катетерів всі боятися і замість того, щоб йти в лікарню, роками користуються марним засобом за 3 гривні.

https://www.instagram.com/p/B1ovcSOAbud/

  • На думку ганців, мати багато друзів погано. А навіщо тобі друзі, коли є сім’я? (Тут батьківщина — це вся твоя село і половина сусідній.)
  • Іноді для місцевих легше створити сім’ю з іноземцем, ніж із співвітчизником/цею з іншого регіону країни. Всьому виною трайбалізм — неприйняття людей з іншого трайба, племені. Країна багатонаціональна, і у кожного народу є забобони щодо сусідів.
  • На народження дитини батькам тут дарують практичні подарунки. Вперше я дізналася про це, коли ми в Росії хрестили старшого сина. Наші гості прийшли з брязкальцями і гризунками, а африканські гості принесли пральний порошок і підгузки.
  • Пірсинг і тату — це табу і викликають різку критику на вулицях, у школі, в церкві. Мало хто на таке наважиться, а вдома це, швидше за все, викличе порку. Так-так, тілесні покарання тут все ще поширені.

https://www.instagram.com/p/B1hC-fJA-q9/

  • Інтроверту в Африці не вижити: навколишні окликають на вулицях, намагаються завести розмову або взяти за руку, просять номер телефону. Все це — від зайвої дружелюбності. Варто налаштуватися на загальну хвилю, як півміста стає твоїми друзями. Не зможеш налаштуватися — ворогами. Навряд чи хтось з оточуючих здогадається, що ти втомилася або соромишся. Не привіталася — не поважаєш.
  • З сигаретами цікава ситуація. Тут не те що підлітки — тут дорослі курять вечорами за будинком на задньому дворі, щоб не побачив ніхто. За весь час життя тут я бачила 3 людини, яка палити на вулиці всього один раз! І це був король.
  • Гостинність по-ганськи: гості можуть затягнутися на місяць, два. Приїхати можна взагалі без попередження, а я повинна прийняти. Питання плати за харчування підніматися не винен, господар платить. І це відноситься взагалі до всіх гостей. Тому чоловікові незрозуміла ситуація «поїхати відпочивати з друзями і скинутись на бензин». Якщо він водій, грошей не візьме. Відпускати гостя з порожніми руками не прийнято. Прийнято дати йому грошей на дорогу.

https://www.instagram.com/p/B2Ej8UJgo0X/

  • Є якась місцева традиція, згідно з якою після двійні обов’язково потрібно народити ще дитину — Тевію. Традиції, звичайно, треба поважати, але де гарантія, що, народивши 5-го, мені не скажуть, що потрібно 6 для балансу, а там і до 10 недалеко! За 10-ї дитини, до речі, моя сім’я повинна буде чоловікові подарувати барана, є така традиція.
  • У багатьох народів Західної Африки існує справжній культ близнюків. Вони вважаються особливим даром, щастям, благословенням. У деяких районах близнюків навіть прирівнюють до божеств!
  • Мені досі незвично, що оточуючі постійно просять у нас гроші. Іноді просто так, іноді в борг. І навіть якщо просять у борг, швидше за все, не повернуть. Родичі, яким потрібно на ліки, друзі, які раптово залишилися без роботи, колеги, яким не вистачає до зарплати. І не дати ти не можеш. Так вже тут заведено.

Про ганських жінок

https://www.instagram.com/p/BuGr1P3AgRz/

  • У повсякденному житті дівчата майже не фарбуються: туш і блиск для губ — програма максимум. Та й жарко тут, потече макіяж.
  • Ідеал жіночої краси — вузька талія, плоский живіт і широкі стегна. На даний момент найпопулярніша в Гані пластична операція — зменшення талії і збільшення стегон. За часів молодості моєї свекрухи в моді були щербинки між передніми зубами, і деякі місцеві фахівці підпилювали зуби всім бажаючим придбати гарну посмішку.
  • Майже всі жінки використовують перуки або штучні пасма для створення зачісок. Афроволосся жорсткі, їх не вкладеш. Для випрямлення потрібно докласти чималі зусилля і кошти. Крім того, є небезпека зіпсувати свої волосся хімією.
  • У класичному жіночому вбранні обов’язково присутній відріз тканини, з якої шиють сукні або відповідною до нього. Його можна пов’язаність зв’язати на голову як тюрбан. Їм можна позаду прив’язана зв’язати малюка. Його можна акуратно скласти і покласти на плечі або обернути навколо талії. Їм можна обернути плечі, якщо стало зимно. Їм можна обернутися будинку після ванни, наприклад. Його можна згорнути кільцем і покласти на голову під важкий вантаж.

Про ганців

https://www.instagram.com/p/BwmhT4SA2d4/

  • Ганці обожнюють прислів’я та приказки. Наприклад, фраза «я покажу тобі місяць, в який кукурудзу садять» буде означати тн ж, що і наш «ну постривай, ти у мене ще попляшешь». Тн ж саме виходить і ти побачиш червону сторону мого ока». Якщо людина говорить вам: «Сьогодні я буду молоти твій арахіс», — пора тікати: назріває серйозний конфлікт. «Скільки річок ти перетнув, щоб дійти сюди?» означає ті ж, що і «тобі тільки за смертю посилати». А «він зробить це після того, як перекине камінь через Вольта» (найбільша ріка в Гані) означає «коли рак на горі свисне».
  • Є у місцевих одна особливість, з якою звикнутися мені досі непросто. Вони галасливі. Здається, рядовий ганець народжується під шум-гам, в ньому зростанні, розвивається, дорослішає, старіє. А потім ховають його теж під гучний акомпанемент! Вони голосно розмовляють, люблять музику голосніше. Коли спілкуються, чути сусідів, коли сперечаються, у курси вся вулиця.
  • У країні багато розумних, інтелігентних людей, але основна маса погано освічена і вихована. Вони можуть бути простими і привітними, але мати справу з ними складно. Живучи тут, доводитися миритися з необов’язковістю, непунктуальністю, неакуратністю. Крім того, люди тут небагаті, а дуже багато і зовсім живуть у злиднях. Їх думки зайняті питаннями виживання, а не турботами про естетику.

https://www.instagram.com/p/B0T5Ts8ArHp/

  • що-що, а продавати ганці вміють! Приміром, йде по місту мужик і несе дохлих щурів. Що він продає? Щурячу отруту! І щурів демонструє: ось, дивись, який отрута ефективний. Або продають зубний порошок, кажуть, що він вбиває бактерії між зубами. Чистиш їм зуби, а ясна кровоточать? Так це він діє, виводить мікроби
  • Місцеві обожнюють позувати на тлі чужих дорогих тачок і крутих будинків. Пам’ять, в Аккрі ми жили при церкві, а по сусідству стояв маєток місцевого товстосума. Щонеділі після служби під його парканом стояла черга з охочих сфотографуватися на тлі шикарного будинку.

https://www.instagram.com/p/B1UE57aAnb7/

Захотілося вам побувати в Африці?

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України