Діаспора

Робота в Італії для українців. Привабливі пропозиції та небезпечні аферисти

ТСН.ua проаналізував вакансії тимчасової роботи за кордоном та спробував викрити небезпеки, які вона може приховувати.

З початком літа в українців відкривається сезон підробіток за кордоном, а сайти пошуку роботи рясніють пропозиціями збору ягід, грибів, вакансіями аніматорів та офіціантів.

Безперечно, робота за кордоном приваблює перш за все порівняно високою оплатою праці, однак на цьому ринку є чимало аферистів – агентів, які кидають українців напризволяще у чужій країни, або роботодавців, які змушують виконувати надмірну роботу. Відтак, ТСН.ua проаналізував пропозиції тимчасової роботи за кордоном та спробував викрити небезпеки, які вона може приховувати.

Робота на полях та фабриках

Однією з найбільш поширених пропозицій є збір врожаю. Наприклад, у Польщі пропонують роботу у теплицях з вирощування та збору грибів. Ціна питання варіюється у залежності від роботодавця та вправності робітника – $ 400-750 на місяць. За збір, сортування і пакування ягід обіцяють платити від $ 500 до $ 1000.

Примітно, що у Фінляндії та Швеції за ту ж роботу пропонують більшу зарплату. Збираючи гриби та ягоди (чорницю, брусницю, морошку), можна отримати від $ 900 до $ 3400. Але ягідний сезон нетривалий (з середини липня до кінця вересня), тож якщо ви вирішили їхати туди цього року, то варто поквапитися. Але це за умови, що у вас вже відкрита робоча віза, адже на її оформлення, кажуть в агентствах, необхідно витратити 1,5-2 місяці. Крім того, треба пам’ятати про головний недолік роботи на відкритому повітрі – це надокучлива комашня. На неї скаржаться усі, хто колись мав такий досвід роботи, зокрема у Швеції.

Водночас у Швеції та Фінляндії можна знайти роботу у теплиці, де вирощують різноманітні сільськогосподарські культури. Така вакансія доступна протягом всього року, працівник може заробити $ 1700-2300 залежно від виду робіт – це обробка, посів, удобрення овочів. У Португалії така робота принесе менший заробіток – близько $ 1300-1400.

$ 900-1800 на місяць можна заробити збираючи цитрусові та паприку в Іспанії. Робота у теплицях з овочами коштує близько $ 1000. В Італії за таку роботу пропонують $ 1100-1300.

Охочим підзаробити за кордоном, варто готуватися до того, що працювати доведеться 10-14 годин шість днів на тиждень, постійно стоячи на ногах. Крім того, часто зарплата залежатиме не стільки від кількості відпрацьованих годин, скільки від ефективності працівника. Наприклад, під час збору ягід у Польщі зараховуються заповнені ящики, вартість одного складає близько 8 злотих (це $ 2 або 45 грн). У Швеції ягоди приймають по 0,6-15 євро за кілограм.

Крім того, серед пропозицій зустрічаються й варіанти для всієї родини. У Польщі як жінки, так і чоловіки можуть влаштуватися на шоколадну фабрику або на рибний завод. Серед обов’язків – фасування товару для жінок, завантаження-розвантаження на складі для чоловіків. За таку роботу пропонують $ 450-550. Сімейним парам організовують спільне проживання.

Також сімейних працівників з України готова прийняти Чехія. Зокрема, пропонують роботу комірниками на складах за $ 750-900. На постійну основу можна влаштуватися на паперову або меблеву фабрику з середньої зарплатою близько $ 1100 на місяць. Примітно, що серед вакансій у Чехії не знайшлося пропозицій сільгоспробіт.

Частіше за все проживання сплачує або безкоштовно організовує у гуртожитках роботодавець, проте бувають і винятки. Про їжу доведеться думати самостійно, роботодавці рідко оплачують робітникам повний пансіон, але можуть годувати обідом.

Будівельні спеціальності

Дошки оголошень в Інтернеті рясніють пропозиціями для далекобійників та людей будівельних спеціальностей. При чому ця робота не залежить від сезону і її можна знайти у будь-якій країні, тож тут вибір широкий і залежатиме лише від ваших побажань та суми, яку ви плануєте витратити на дорогу, візу і проживання. Зарплата також залежатиме від обраної країни.

У Польщі далекобійники, зварювальники, монтажники, обтяжчики меблів, столяри та будівельники доріг можуть отримати від $ 800 до $ 1900. За ту ж роботу у Чехії пропонують $ 1100-1500 на місяць. Однак у багатьох випадках оплата залежить від продуктивності праці. Наприклад, за утеплення фасадів у Румунії заплатять $ 11 за м.кв. Ще одна цікава вакансія у Чехії – посадка дерев та кущів у парках. Роботодавець запрошує як чоловіків, так і жінок і пропонує $ 1200-1400 на місяць. У Німеччині пропонують роботу у сфері будівництва за $ 9-11 на годину, водії можуть заробити до $ 2500 на місяць.

Сфера обслуговування

Курортні країни на сонячний сезон шукають переважно обслуговуючий персонал. Барменів, офіціантів, кухарів, покоївок, аніматорів, артистів і танцівників. У Болгарії на цьому можна заробити приблизно $ 500-800 за місяць, у Греції зарплата може сягати $ 2200. У Туреччині аніматорам та офіціантам пропонують $ 450 на місяць, зарплата танцівників стартує від $ 1200. Часто роботодавець організовує робітникам безкоштовне проживання та харчування або одразу вираховує їх вартість із зарплати.

Окремо варто виділити роботу на круїзних лайнерах, які працюють у всіх регіонах світу, включаючи Австралію. Персонал судна (бармени, офіціанти тощо) отримує не лише високу зарплату (від $ 750 до $ 3500), але й можливість потрапити у мальовничі куточки світу, куди навряд чи зможе самостійно злітати у відпустку. Проте варто пам’ятати, що така робота не легша за працю на полях з ранку до ночі.

Агентства і підводні камені

Отримання робочої візи займає приблизно 1,5-2 місяці. Її оформленням можна зайнятися самостійно або скористатися послугами агентств з пошуку роботи за кордоном. Окрім візи, агентства зроблять вам медичну страховку, організують переїзд та можуть підтримувати вас протягом усього терміну роботи. Наприклад, у разі конфлікту з роботодавцем, вам запропонують іншу роботу. За такі послуги просять у середньому 350 євро.

Але до вибору агентства треба підходити дуже відповідально. Адже можна наштовхнутися на аферистів, які просто збирають гроші з людей та зникають, або на несумлінних посередників, які пропонують роботу з ненадійними роботодавцями. Щоб уникнути подібних проблем та відчувати себе захищеним у чужій країні, спершу варто прискіпливо перевірити документи агентства. Серед них мають бути:

– Ліцензія Міністерства соцполітики на здійснення посередництва щодо працевлаштування за кордоном. Перевірити справжність ліцензії і термін дії можна на офіційному сайті відомства, або за телефоном (о44) 289-00-65. При чому у відомстві варто уточнити, на роботу з якими саме країнами має право агентство, а також скільки людей воно вже відправило працювати. Оновлені списки ліцензій також публікують на сайті Державної служби зайнятості.

– Договір із закордонним партнером у країні, де ви плануєте отримати роботу, має бути завірений нотаріально та легалізований в українському дипломатичному представництві.

– Завірена ліцензія на працевлаштування за кордоном або посередництво, видана іноземному роботодавцю в його країні.

– Проект трудової угоди, складений відповідно до міжнародних норм та підтверджений роботодавцем. Уважно перечитайте угоду, вона має бути зрозумілою та не містити розмитих формулювань, зокрема у частині прав та обов’язків сторін, наприклад: “…виконання інших робіт на вимогу работодавця”.

Віталій Андрусяк, юрист Міжнародного центру з працевлаштування ILC:

– У першу чергу, на що рекомендуємо звертати увагу у трудовому договорі, це графік роботи. Чи плануються роботи у вихідні дні. Якщо так, то які це години. Взагалі норма роботи на тиждень чи місяць – в залежності від країни.

По-друге, це оплата праці. Вона вказується погодинно чи помісячно – в залежності від країни та від умов роботодавця.

По-третє, чи оплачуються додатково і за яким коефіцієнтом понаднормові робочі години.

Обов’язково повинна бути вказана офіційна назва підприємства, з яким заключається договір про працевлаштування, і дані про працівника, який його заключає. Важливо, щоб це була компанія, яка дійсно зареєстрована. Ліцензія компанії перевіряється в залежності від країни, де вона зареєстрована. Якшо це Канада, то в них є перелік роботодавців. І так, мабуть, у будь-якій країні. Наприклад, в Україні це реєстр підприємців ЄДРПОУ, де кожен може перевірити, чи існує така компанія і чи вона працює. Можна ще звернутися до міністерства іміграції [на кшталт Державної міграційної служби України], якщо це іноземні працівники, щоб перевірити, чи не входить роботодавець до переліку ненадійних.

Варто звертати увагу на розмиті формулювання у контракті. Чим чіткіше прописані всі деталі, тим більше гарантій того, що вони будуть виконуватися у майбтньому.

І ще одна рекомендація. Якщо у контракті щось незрозуміло, то треба попросити роботодавця письмово уточнити. Наприклад, якщо в контракті вказаний ненормований робочий день, то треба дізнатися, що означає “ненормований” – графік може змінюватися, тобто початок зміни може бути то о 8-й, то о 10-й, то о 12-й тощо.

Навіть якщо ви знайшли надійного агента і зважилися на роботу за кордоном, все одно варто перестрахуватися й запастися корисними контактами. В Україні діє безкоштовна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів за номером 0-800-505-501. На неї також можна додзвонитися із Польщі за номером (0048) 224 902 044.

Перед поїздкою в інші країни можна знайти контакти місцевих або українських громадських організацій, які змогли б надати вам необхідну допомогу та підтримку у випадку форс-мажорних обставин.

Крім того, якщо ви приїжджаєте у країну на строк 90 днів і більше, то незайвим буде зареєструватися у дипломатичному представництві України, що у майбутньому може допомоги у разі непередбачених ситуацій.

Серед українців робота за кордоном – затребуваний вид заробітку. За останніми підрахунками Міжнародного фонду сільськогосподарського розвитку (IFAD), Україна є лідеркою з грошових переказів від мігрантів з Європи. Але неважливо – їдете ви на постійну роботу чи шукаєте сезонний підробіток – у погоні за грошима не варто забувати про безпеку і власне здоров’я.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

5 × 3 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.