Міністерство доходів і зборів пропонує вже з 1 січня 2004 року суттєво знизити ставку податку на додану вартість (ПДВ) – з 20% до 9%. Про це йдеться у законопроекті, який міністерство оприлюднило через рік після внутрішньовідомчого обговорення.
Міндоходів хоче додати підприємцям роботи, запровадивши ще один податок.Роком раніше пропонувалось зменшити ставку ПДВ до 12% при імпорті та до 7% – при внутрішніх операціях. Зниження ставки ПДВ до 9% загрожує бюджету втратами у 100,6 млрд грн. Аби цього уникнути, Міндоходів пропонує запровадити податок з обороту: 2% від обсягу імпорту, від суми угоди при поставці товарів і послуг всередині країни, а також від операцій з резидентами територій з режимом пільгового оподаткування. При експорті, коли відшкодовується ПДВ, податок з обороту складатиме 1%, пише”Коммерсант-Украина”.
У прес-службі Міндоходів запевняють – завдяки податку з обороту втрат для бюджету не буде, очікується навіть збільшення надходжень на 10-20%. Раніше чиновники прогнозували обсяг надходжень від нового податку в 100,6 млрд грн, але скорочення штучних ланцюжків поставки товару і загального обороту на 40% забезпечить лише 69 млрд грн. Ще 25,3 млрд грн бюджет заощадить на відшкодуванні ПДВ.
За словами заступника голови ради Федерації роботодавців (ФРУ) Дмитра Олійника, першими в зону ризику можуть потрапити галузі з високим ступенем переробки. На кожному етапі ланцюжка продукція дорожчатиме на 1%.
“У моєму розумінні це вб’є експортний потенціал. Тобто в питанні застосування норм ми не можемо бути повними оптимістами”, – відзначає він.
Також, представники бізнесу вказують на можливість у законопроекті подвійного оподаткування. “При імпорті платять ПДВ 9% плюс з обороту 2%, а при продажу – ще 9%, який з’їдається в результаті податковим кредитом, а потім ще 2% з обороту. І ніде в законопроекті не вказано, один раз платити ці 2% або два рази”, – побоюється голова комісії з питань економічної політики Українського союзу промисловців та підприємців Юлія Дроговоз.
Паралельно Міндоходів змінить адміністрування ПДВ. Датою виникнення податкових зобов’язань стане не перша подія – факт надходження грошей на рахунки або відвантаження товару, а перехід до покупця права власності на товар або дата оформлення документа про надання послуг. Контролюючі органи вдвічі, до 60 днів, зможуть збільшити термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки, якщо вважатимуть, що розрахунок суми відшкодування ПДВ проведено неправильно.
Також пропонується переглянути податкові пільги з ПДВ. Їх позбудуться юрособи-постачальники власної виробленої продукції (молока, м’яса), літакобудівники, кінематографісти. Оподатковуватимуться операції з поставки зерна, шкір, будівництво доступного житла, національний проект “Повітряний експрес”, імпорт газу, ліків, брухту чорних металів і дерева, а також енергозберігаючого обладнання, племінних тварин.
Пільги аграріям залишать, але спецрежим оподаткування переглянуть. Якщо зараз сільгосппідприємства 100% позитивної різниці між нарахованими зобов’язаннями з ПДВ та сумою податкового кредиту акумулюють на своїх спецрахунках у банках або Держказначействі, то з 2014 року 10% суми доведеться платити до держбюджету. Таким чином, втрати галузі можуть скласти близько 10 млрд грн, зазначає генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа.
“10% – це досить багато, крім того, це негативний сигнал для інвесторів, адже податкові пільги – єдине, що тримає аграріїв на плаву”, – пояснив Лапа.
Нагадаємо: паралельно із реформою ПДВ Міндоходів планує суттєво скоротити ставку єдиного соціального внеску.
ТВІ