Авторські статтіЗдоров'я

Основна причина набору ваги в голові, – психолог

Андрій Метельський — лікар-педіатр, підлітковий психотерапевт, сексолог, гештальт-тренер, сертифікований тренер центру INTC. Загальна психотерапевтична практика — 20 років.

«Не робіть з їжі культу», — говорив Остап Бендер і був абсолютно правий. Сьогодні в світі існують мільйони дієт, методик і технологій для схуднення. Люди на повному серйозі скрупульозно, до останньої калорії, вираховують свої порції. Їх голови буквально забиті дурниць про те, коли, що і як їсти.

Дізнайтеся про те, чи можна їсти насіння льону сирим у нашій публікації.

Боротьба із зайвою вагою йде по всіх фронтах, і людство в цій нерівній битві програє. Тому що бореться не з тим. А якщо розібратися — боротися взагалі не треба. Чому? Давайте розберемося.

Чому дієти популярні?

Тому що люди самі нічого не хочуть робити. Їм ліньки думати, усвідомлювати проблему, з якою вони стикаються. Простіше звернути до авторитету, який візьме за руку і поведінки до «щасливого майбутнього». Претендентів на роль авторитетів зараз мільйони — вибирай кого хочеш, головне — плати.

Наше тіло влаштоване так, що йому постійно потрібен певний набір білків, жирів, вуглеводів, мінералів, вітамінів. Сідаючи на дієту, людина, наприклад, обмежує себе в споживанні жирів. П’є знежирене молоко і кефір, їсть тільки певні продукти і т. д. Організм, якому жири потрібні для життєдіяльності (вже вибачте, що так задумано природою, і обдурити її не вийде), запанікує. У підсумку він постарається дістати жири з чого завгодно і відкласти їх про запас. Це, звичайно, дуже узагальнена, але цілком робоча схема.

Точно так само з усіма іншими елементами: як тільки їх не вистачає, організм, крім нашої волі, намагається їх накопичити в надлишку, а раптом попереду «голодні» часи? Результат будь-якої дієти зведеться в підсумку до того, що рано чи пізно ми від неї відмовимося і незабаром отримаємо абсолютно зворотний результат.

Мені заперечать, мовляв, є яскраві приклади того, що, сівши на дієту, люди ставали стрункими і привабливими і надалі прекрасно себе почували і без обмежень в їжі. Такі випадки дійсно існують, але ви, можливо, не розумієте глибинну причину успіху. Ці люди стали здоровішими не тому, що сіли на дієту, а тому, що нарешті звернули увагу на собі. Почали собі любити.

Основна причина набору ваги знаходиться у вас в голові

Вирішуючи приховану психологічну проблему, ми дозволяємо підсвідомості даті сигнал організму — складна ситуація дозволена, вже можна її не «заїдати», і ми худнемо без будь-яких зусиль.

Спектр таких проблем, і часто вони зовсім неочевидні. Це може бути страх близьких контактів, при яких організм метафорично «розширює свою присутність у світі, захищаючи маленьке «я» всередині. Хтось товстішає із-за невпевненості, намагаючись стати більше і солідніше. Причин маса, головне — зрозуміти їх.

Але найчастіше коріння проблем знаходяться в глибокому дитинстві. Мій молодший син нещодавно пішов у школу, і я з жахом виявивши, як багато товстих дітей у першому класі. Як батькам треба постаратися, щоб їх чадо до 7 років було схоже на бочку!

Психолог Андрій Метельський: дієти для схуднення марні, їжте те, що хоче організм, і буде Вам щастя

Дитина від природи знає, скільки їй їсти і коли. Якщо він психологічно здоровим і харчується так, як підказує йому підсвідомість, то ніколи не потовщає. У Мінську в 90-х роках педіатри провели експеримент. Взяли дві групи дворічних дітей, одну з них годували класично (в певний час і вивіреними стравами), а другий накривали шведський стіл (бери що хочеш і коли хочеш). Виявилося, що діти, які харчувалися у вільному режимі, отримували всі необхідні для повноцінної життєдіяльності інгредієнти в їжі з дивно вивіреної точністю.

Кожен день, забираючи дітей з садка, матусі запитують: «Чим вас годували?». Як ніби це дійсно важливо. Спочатку для людини їжа — це просто їжа. Паливо, необхідне для процесу життєзабезпечення. Але ми щодня вказуємо дитині на її значущість, і, звичайно, рано чи пізно він починає в це вірити.

Ми досі живемо повоєнними комплексами: хліб викидати не можна, суп треба доїдати до останньої краплі. І наша дитина впихає в собі абсолютно непотрібні організму калорії через силу.

Ми загудодовуємо дітей, компенсуючи свої промахи у вихованні, відкуповуючись за не читати на ніч казки, не приділену увагу і т. д. Кока-кола, шоколадки, чіпси та гамбургери стають альтернативною валютою вираження батьківської любові. Тільки ця валюта — фальшива. Зі свого боку дитина, помічаючи, що батьки схвалюють, коли він їсть за наказом, починає підсвідомо поглинати все більше, сподіваючись на схвалення.

Ми із завзятістю маніяків намагаємося годувати дітей за режимом. І врешті-решт вони до цього звикають і все менше можуть почути сигнали свого тіла. До речі, вже давно доведено, що білки, з’їдені без апетиту, не перетравлюються до амінокислот, організм сприймає їх як щось чужорідне і виводить природних способом.

Повторюся: їсти треба коли хочеться і скільки хочеться. Єдиний нюанс, який не дозволяє нам комфортно жити в цій парадигмі, криється в слові «хочеться». Ми повинні чітко розуміти, що нам дійсно хочеться їсти, а не, наприклад, отримати схвалення, любов, вирішити проблеми на роботі і т. д.

Загальносвітовий тренд боротьба із зайвою вагою за допомогою дієт і засобів для схуднення говорити тільки про одне: людство все більше впадає в дитинство і не бажає відповідати за свої вчинки, своє тіло і своє життя взагалі.

Я переконаний, що проблема зайвої ваги, як і багато інші проблеми сучасного людства, створена штучно. З цікавістю спостерігав в останні десять років в одному дуже популярному гламурному журналі забавний процес. Спочатку з’явилася серія статей про жіночу осінньої депресії, мовляв, їй сприяє погана погода, вянення природи і все таке. Незабаром до мене почали приходити пацієнтки, які почали нудьгувати.

Через пару років вийшли статті про зимової депресії, пов’язаної з недоліком світла, — «хандрящих» пацієнток стало вдвічі більше. Цілком логічно, що вже незабаром з’ явилися публікації про весняної депресії, яка була пов’язана з нестачею вітамінів, і літній (вже навіть не пам’ятаю через що). Клієнтки, які були готові хандрити і пити заспокійливі засоби, тепер із захопленням могли перебувати в депресії цілий рік. Ті ж саме відбувається і зі статтями про ожиріння і боротьбу з ним. Схема дуже зрозуміла: створюється проблема, а потім пропонуються способи її вирішенню.

Коли ми щось з’їли, організм нагороджує нас гормонами задоволення — ендорфінами, адже ви нікого правильний вчинок, підтримали життєдіяльність тіла. Є термін «неусвідомлювана потреба», коли вона не задоволена, виникає тривога. Замість того, щоб розібратися з цією тривогою, зрозуміти її причини, ми глушимо її легкими ендорфінами, одержуваними в процесі їжі. Потреба при цьому нікуди не зникає — ми їмо ще і ще.

Підведу підсумок: для того, щоб позбавитися від зайвої ваги, нам потрібні не дієти, а чітке усвідомлення своїх потреб. Це стосується і дорослих, і дітей. Звичайно, тут варто розуміти, що ми не говоримо про дієти, призначених за медичними показаннями. Тут зовсім інші причини і наслідки.

Зараз все більше людей, які намагаються займатися здоровим способом життя, ходять в тренажерний зал (і це прекрасно!), сидять на дієтах, але не худнуть. Поки ми не виконаємо свої неусвідомлені потреби, поки не вирішимо внутрішні завдання, відкладені в довгий ящик, повноцінно схуднути і почати харчуватися правильно і добре не вийде.

Можна зігнати жир механічно, докладаючи неймовірних зусиль в тренажерці. Але це буде нескінченна війна, яка ні до чого хорошого не приведе — тіло рано чи пізно помститься за насильство над собою

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України