Збій у програмному забезпеченні не дозволяв посадковому модулю на Місяці правильно визначити свою висоту, що призвело до аварії під час його спроби приземлитися минулого місяця, повідомила японська компанія ispace 26 травня.
Токійська компанія заявила, що в ході розслідування невдалої посадки посадкового модуля HAKUTO-R M1 25 квітня було зроблено висновок, що бортовий комп’ютер проігнорував інформацію про висоту з лазерного далекоміра на посадковому модулі, коли він проходив над кратером, що змусило посадковий модуль зробити висновок про це. був на поверхні, коли він був ще п’ять кілометрів над нею.
Під час онлайн-брифінгу керівники ispace заявили, що початкові етапи приземлення проходять за планом. Висота, розрахована інерціальним вимірювальним приладом, збігалася з вимірюваннями лазерного далекоміра. Однак показання розійшлися, коли посадковий модуль пройшов над кратером Атлас, коли він наблизився до місця посадки в ньому, із виміряною висотою, що збільшилася на три кілометри.
Ryo Ujiie, головний технічний директор ispace, сказав, що бортовий комп’ютер не був запрограмований очікувати такої зміни та проігнорував дані з лазерного далекоміра, припускаючи, що прилад вийшов з ладу. За його словами, це був навмисний вибір, щоб «зробити нашу систему управління більш надійною проти апаратних збоїв датчиків».
Проте датчик не вийшов з ладу і точно показав, що посадковий модуль все ще перебував приблизно в п’яти кілометрах над поверхнею, коли комп’ютер посадкового модуля вважав, що він був на поверхні. Посадковий апарат продовжував знижуватися з повільною швидкістю приблизно один метр на секунду під двигунами, поки не вичерпав паливо. Потім посадковий модуль пішов у вільне падіння, врізаючись у поверхню зі швидкістю понад 100 метрів на секунду.
Зображення з космічного корабля NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), опубліковане 23 травня, показало місце падіння та, схоже, кілька уламків космічного корабля. Ця зона зіткнення знаходилася неподалік від передбачуваного місця посадки в кратері Атлас, хоча Уджіє відмовився конкретно сказати, на якій відстані від запланованого місця розбився посадковий модуль.
Фактором катастрофи, за його словами, стала зміна місць посадки, зроблена після того, як місія завершила критичний аналіз проекту в лютому 2021 року. Спочатку місія мала приземлитися в Lacus Somniorum, базальтовій рівнині з кількома кратерами. За його словами, ця зміна не була достатньо протестована перед запуском.
За його словами, компанія змінила місце посадки, «щоб отримати максимальну вигоду від місії» як для компанії, так і для її клієнтів.
«Це бізнес з перевезення корисного вантажу, і нам потрібно максимізувати сервіс корисного вантажу».
У посадковому модулі використовувалося програмне забезпечення, розроблене Draper, але Ujiie сказав, що ispace взяв на себе провину за несправність, пов’язавши це з вимогами ispace до програмного забезпечення. Окрім співпраці з програмним забезпеченням для посадкового модуля, американська дочірня компанія ispace проектує посадковий модуль для місії посадкового модуля під керівництвом Draper для програми NASA Commercial Lunar Payload Services.
Інші аспекти посадкового модуля працювали належним чином, незважаючи на недолік програмного забезпечення. Уджіє сказав, що системи наведення та контролю посадкового модуля працювали належним чином під час приземлення, і космічний корабель підтримував зв’язок до моменту падіння на поверхню.
Така продуктивність дає ispace впевненість у перспективах другого посадкового модуля M2, який розробляється.
«З цією більш розширеною продуктивністю я вважаю, що зможу досягти успіху в наступному викликі», – сказав він.
Такеші Хакамада, виконавчий директор ispace, заявив, що другий посадковий апарат залишається за графіком і буде запущений у 2024 році. Зміни програмного забезпечення також не призведуть до «значного» збільшення вартості цієї місії.
Через те, що посадковий модуль M1 не завершив свою останню місію, він сказав, що ispace втратить близько 100 мільйонів ієн ($710 000) доходу від клієнтів місії, яка не змінить фінансові прогнози компанії на поточний фінансовий рік. який триватиме до березня 2024 року. Очікується, що збій також не вплине на продажі майбутніх місій або на довгострокові перспективи компанії.
Компанія справді мала першу у своєму роді страховку для посадки від Mitsui Sumitomo. Хакамада сказав, що ispace все ще обговорює свою претензію щодо цієї політики. Він відмовився сказати, яку суму компанія очікує отримати від цього страхового полісу, але сказав, що це не відображено в її фінансових прогнозах. За його словами, компанія має «стійку бізнес-модель», яка в