Авторські статтіЗдоров'я

Про що сигналізує підвищена пітливість

Потовиділення виконує найважливішу функцію захисту організму від перегрівання. Потові залози розташовуються по всій поверхні тіла, їх праця регулюється симпатичним відділу вегетативної нервової системи. Інтенсивність нормального виділення рідини потовими залозами у різних людей неоднакова. Тому про підвищену пітливість (гіпергідроз) говорять лише в тих випадках, коли рясне виділення поту викликає постійний дискомфорт, помітно знижує якість життя.

Сьогодні ми розповімо про тих стани, які викликають гіпергідроз.

Зміна рівня жіночих статевих гормонів

Гіпергідроз нерідко буває одним з проявів клімактеричного синдрому. Жінка періодично відчуває припливи жару до обличчя, шиї та верхній частині грудей, що супроводжуються посиленим серцебиттям та пітливістю. Це може відбуватися в будь-який час дня і ночі. Якщо напади трапляються не частіше 20 разів на добу, ситуація вважається нормальною і не вимагає медичного втручання. Коли до гіпергидрозу приєднуються інші неприємні симптоми (біль в голові або в області грудей, підвищення артеріального тиску, оніміння рук, нетримання сечі, сухість слизових оболонок і т. д.), жінці слід проконсультуватися з гінекологом щодо компенсуючої терапії.

Підвищена пітливість всього тіла характерна і для перших двох триместрів вагітності. Вона виникає на тлі гормональної перебудови і вважається нормальною. Гіпергідроз в третьому триместрі пов’язаний з прискоренням обміну речовин, накопиченням великої кількості рідини в організмі або набором зайвої ваги. Тривожними ознаками можуть бути аміачний запах потових виділень і появу білих слідів на одязі, що свідчать про порушення роботи нирок.

Патології щитоподібної залози

Гіпергідроз – один із симптомів аномально високою вироблення гормонів щитовидної залози (гіпертиреозу). Він виникає при наступних захворюваннях:

  • вузловий токсичний зоб;
  • базедова хвороба (дифузний зоб);
  • підгострий тиреоїдит.

Підвищена пітливість, спровокована неправильною роботою щитовидної залози, іноді проявляється при пухлинах гіпофіза. Якщо гіпергідроз поєднується з різкою втратою ваги на тлі підвищеного апетиту, тремтіння рук, порушення серцевого ритму, дратівливістю і тривожністю, необхідно терміново проконсультуватися з ендокринологом.

Коливання рівня цукру в крові

Підвищена пітливість найчастіше виникає при цукровому діабеті. У цьому випадку вона пов’язана з порушенням терморегуляції. Діабет будь-якого типу призводить до руйнування нервових закінчень, внаслідок чого стає неможливим адекватна передача сигналів до потових залоз. У діабетиків гіпергідроз вражає переважно верхню половину тіла: обличчя, шию, груди та живіт. Характерне підвищене виділення рідини у нічний час.

Гіпергідроз може свідчити і про недостатньому вмісті цукру в крові (гіпоглікемії). У хворих на цукровий діабет причиною проблеми зазвичай стають порушення харчового режиму або передозування цукрознижувальних лікарських засобів. Здорові люди іноді відчувають нестачу цукру після важких фізичних навантажень. При гіпоглікемії з’єднання являється холодний липкий піт переважно на потиличної частини голови і задньої сторони шиї. Напад може супроводжуватися запамороченням, нудотою, тремтінням і затумануванням зору. Щоб швидко позбутися від недуги, потрібно з’їсти що-небудь солодке (банан, цукерки тощо).

Проблеми з серцем і судинами

Практично всі захворювання серцево-судинної системи в тій чи іншій мірі супроводжуються гіпергідрозом. Підвищене потовиділення притаманне наступним патологіям:

  • гіпертонічна хвороба;
  • атеросклероз;
  • облітеруючий ендартеріїт;
  • стенокардія;
  • транзиторна ішемічна атака;
  • тромбоз судин.

Крім того, потові залози з підвищеною навантаженням працюють у людей, які страждають перикардитом або міокардитом.

Сильні емоції

У стресовій ситуації метаболізм прискорюється – так відбувається мобілізація організму. При сильних емоціях (як позитивних, так і негативних) у кров викидаються ударні дози гормонів норадреналіну і адреналіну. Посилене потовиділення – одна з наслідків цих процесів.

Емоційна, або стресовий, гіпергідроз зачіпає, насамперед, потові залози, розташовані на ступнях, долонях, обличчі і в пахвових западинах. Вчені считают, що потіння ступень і долонь при стресі – прояв давнього біологічного механізму, який забезпечував нашим далеким предкам оптимальне зчеплення підошов з поверхнею при втечі. Інша версія пов’язана з уявленнями про невербальних (нюхових) способах комунікації, якими користуються всі теплокровні тварини. В даному випадку мова йде про виділення організмом рідини, що має різкий запах і сигналізує про небезпечну ситуацію.

У багатьох людей гіпергідроз з’являється при сильному болі, все тіло при цьому покривається холодним потім.

У людей, які не мають серйозних проблем зі здоров ям, підвищене потовиділення буває наслідком вживання деяких харчових продуктів. Гіпергідроз можуть викликати кава, шоколад, гострі приправи, часник, солодкі газовані напої, алкоголь, а також їжа, що містить гомогенізовані жири. Інтенсивність потовиділення збільшується і у курців.

Пітливість може бути спровокована прийомом деяких ліків: протиблювотних, жарознижуючих, знеболюючих, антигістамінних, заспокійливих, протисудомних і гіпотензивних засобів, а також препаратів кальцію. Реакція організму на ліки індивідуальна, це стосується і появи такого побічного ефекту, як пітливість.

Гіпергідроз може свідчити про проблеми зі здоров ям. Якщо підвищене потовиділення значно позначається на якості життя або супроводжується іншими неприємними симптомами, необхідно звернути до лікаря!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України