АвтоновиниАвторські статті

Правда і міфи про ремені безпеки автомобіля

Про ремені безпеки складено немало міфів. На жаль, багато, навіть досвідчених водіїв їм вірять. А значить, щодня ризикують власним життям.

– Навіщо пристібаєшся, штрафів боїшся? – деколи доводиться чути від попутників.

– Ні, просто жити хочу.

– Кинь, не сміши, навіщо в місті пристібатися? – говорять мені…

МІФ

Їздити з пристебнутим ременем незручно.

ПРАВДА

Це не так. Головне, аби розташування ременя було правильним – верхня частина діагональної лямки повинна прилягати до тіла між ключицею і плечем, не торкаючись шиї і вуха, пересікати грудну кисть і спускатися по ребрах з другого боку тіла; нижня лямка повинна лежати під животом, а не на ньому. В цьому випадку жодних незручностей водій не відчуває.

До речі, натягнення простих ременів регулюється вручну так, щоб між лямкою і грудьми щільно входила долоня, а ремені з втягуючим пристроєм натягаються самі.

МІФ

У джипах пристібатися не потрібно – це великі безпечні машини.

ПРАВДА

Це не так. При ДТП відбувається різка зупинка автомобіля. Великий він чи ні – неважливо, ступінь тяжкості травм залежить не від розміру автомобіля, а від сили інерції руху тіла.

Якщо людина пристебнута ременем безпеки, він гасить інерцію, зберігаючи тіло майже нерухомим. Якщо ж ремінь не пристебнутий, тіло продовжує рухатися за інерцією. При лобовому ударі на швидкості 40 км/ч на людину діє майже чотирикратне перевантаження!

Непристебнутий водій удариться об кермо з прискоренням біля 4G (аби було ясніше: спробуйте, лежачи на підлозі, “прийняти на груди” шість мішків з цементом, що впали з висоти біля півметра).

МІФ

При зіткненні на швидкості більше 100 км/ч ремінь не врятує.

ПРАВДА

Це не зовсім так. Ремені, звичайно, не гарантують стовідсоткової безпеки, але в переважній більшості випадків вони дійсно врятовують життя!

Пристебнутий ремінь безпеки знижує вірогідність смертельного результату в 3.4 рази, а важких травм – в 2.8 рази!

МІФ

Ремінь забруднює одяг.

ПРАВДА

Це не зовсім так. Брудним буде лише той ремінь, який завжди висів на стійці (тобто яким не користувалися), або в автомобілі, власник якого нехтує елементарним вологим прибиранням салону.

МІФ

Пристібатися треба лише на трасі, а в місті – необов’язково, оскільки швидкості невеликі.

ПРАВДА

Це не так. Правила дорожнього руху наказують пристібатися в будь-якому разі. Тим більше що на вулицях деяких міст можна рухатися із швидкістю 70 або навіть 80 км/ч – це хіба “невеликі швидкості”?!

До речі, краш-тести автомобілів проводять на швидкості 64 км/ч. Це норма. І при цьому манекени інколи отримують “травми”, несумісні з “життям”.

МІФ

У ременях немає необхідності, якщо машина обладнана подушками безпеки.

ПРАВДА

Це серйозна помилка. Подушки – додатковий засіб пасивної безпеки, вони ефективні лише за умови, що ви пристебнуті.

В разі, якщо подушка спрацює при непристебнутому ремені, вона може нанести серйозні травми водієві (пасажирові). При фронтальному ударі тіло людини продовжує рух вперед за інерцією, а назустріч із швидкістю 350-400 км/ч вилітає подушка безпеки. Удар в живіт і ребра буде дуже сильним.

До речі, в багатьох автомобілях є напис на козирку: “Тhe airbag malfunction if you safety belt not lock in”, що означає: “Подушка безпеки не спрацює, якщо ремінь не застебнутий”.

Деякі власники таких авто замикають ремінь, пропускаючи його за спиною, пристібаючи таким чином спинку сидіння. Певно, їм буде цікаве дізнатися, що в разі аварії одночасно з подушкою спрацює переднатягувач ременя (якщо він є). Сила його ривку така, що ремінь, застебнутий ззаду, може зламати спинку сидіння. І до травм, нанесених подушкою безпеки, в цьому випадку можна буде додати ще і травму хребта.

Повітряні подушки безпеки (airbag)

Повітряні подушки безпеки (airbag) досі у більшості випадків залишаються лише помічниками ременів безпеки, хоча чим більше вони вдосконалюються – тим більша на них покладається відповідальність за людські життя.

Сьогодні налічується більше десятка різновидів подушок безпеки. Вони розрізняються по призначенню: для захисту водія і пасажирів – внутрішньосалонові, а для водіїв мотоциклів і пішоходів – зовнішні.

Внутрішньосалонові у свою чергу діляться на фронтальні і бічні. Фронтальні служать для захисту голови і тулуба пасажирів, а деякі – і для ніг людей, що сидять попереду.

Бічні подушки безпеки роблять у вигляді шторок і труб, що захищають голови пасажирів, і у вигляді звичайних надувних мішків, що оберігають грудну клітку і голову водія.

Переваги подушок безпеки

Подушка безпеки в сукупності з ременем безпеки знижує ризик серйозних травм голови на 81%, на відміну від показника в 60%, коли людина лише пристебнута ременем, але в його автомобілі немає подушок.

Недоліки подушок безпеки

Під час екстреного гальмування, яке передує аварії, водій (пасажир), не пристебнутий ременем безпеки, за інерцією рухається у бік приладової панелі, безпосередньо наближаючись до складеної подушки безпеки.

Оскільки подушка безпеки наповнюється повітрям за долі секунди, водій і пасажир, які не пристебнуті ременем безпеки, можуть отримати серйозні і навіть смертельні травми при зіткненні з подушкою, що розкривається.

Небезпечні подушки і в разі, якщо водій (пасажир) носить окуляри: у момент розкривання через велику силу удару очі можуть постраждати.

Гучний хлопок, що звучить у момент розкриття подушок безпеки, може стати причиною довготривалої втрати слуху для 17% водіїв і пасажирів, що знаходяться під час аварії в салоні автомобіля.

До такого виводу за результатами ряду експериментів прийшов американський фізіолог Річард Прайс.

І останній МІФ

Пристібаються лише “чайники”, а досвідченому водієві ремінь не потрібний.

ПРАВДА

Це не так. В першу чергу ременями безпеки пристібаються ті, кому дороге власне життя, наприклад, пілоти болідів Формули 1. Назвати їх “чайниками”, погодьтеся, важко. Досвідчений водій пристебнеться сам і змусить пристебнутися пасажирів, оскільки знає, що будь-який непристебнутий пасажир – це потенційна загроза не лише для нього самого, а і для інших, пристебнутих, яким він може завдати важких травм.

До того ж на дорозі ви не один, і багато з ваших “сусідів” зовсім не майстри. Ви можете попасти в серйозне ДТП з їх вини, і досвідченішим у цьому випадку виявиться пристебнутий водій, що залишився живим.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України