ремінь безпеки врятує ваше життя
ремінь безпеки врятує ваше життя

Правда і міфи про ремені безпеки автомобіля

Про ремені безпеки складено немало міфів. На жаль, багато, навіть досвідчених водіїв їм вірять. А значить, щодня ризикують власним життям.

– Навіщо пристібаєшся, штрафів боїшся? – деколи доводиться чути від попутників.

– Ні, просто жити хочу.

– Кинь, не сміши, навіщо в місті пристібатися? – говорять мені…

МІФ

Їздити з пристебнутим ременем незручно.

ПРАВДА

Це не так. Головне, аби розташування ременя було правильним – верхня частина діагональної лямки повинна прилягати до тіла між ключицею і плечем, не торкаючись шиї і вуха, пересікати грудну кисть і спускатися по ребрах з другого боку тіла; нижня лямка повинна лежати під животом, а не на ньому. В цьому випадку жодних незручностей водій не відчуває.

До речі, натягнення простих ременів регулюється вручну так, щоб між лямкою і грудьми щільно входила долоня, а ремені з втягуючим пристроєм натягаються самі.

МІФ

У джипах пристібатися не потрібно – це великі безпечні машини.

ПРАВДА

Це не так. При ДТП відбувається різка зупинка автомобіля. Великий він чи ні – неважливо, ступінь тяжкості травм залежить не від розміру автомобіля, а від сили інерції руху тіла.

Якщо людина пристебнута ременем безпеки, він гасить інерцію, зберігаючи тіло майже нерухомим. Якщо ж ремінь не пристебнутий, тіло продовжує рухатися за інерцією. При лобовому ударі на швидкості 40 км/ч на людину діє майже чотирикратне перевантаження!

Непристебнутий водій удариться об кермо з прискоренням біля 4G (аби було ясніше: спробуйте, лежачи на підлозі, “прийняти на груди” шість мішків з цементом, що впали з висоти біля півметра).

МІФ

При зіткненні на швидкості більше 100 км/ч ремінь не врятує.

ПРАВДА

Це не зовсім так. Ремені, звичайно, не гарантують стовідсоткової безпеки, але в переважній більшості випадків вони дійсно врятовують життя!

Пристебнутий ремінь безпеки знижує вірогідність смертельного результату в 3.4 рази, а важких травм – в 2.8 рази!

МІФ

Ремінь забруднює одяг.

ПРАВДА

Це не зовсім так. Брудним буде лише той ремінь, який завжди висів на стійці (тобто яким не користувалися), або в автомобілі, власник якого нехтує елементарним вологим прибиранням салону.

МІФ

Пристібатися треба лише на трасі, а в місті – необов’язково, оскільки швидкості невеликі.

ПРАВДА

Це не так. Правила дорожнього руху наказують пристібатися в будь-якому разі. Тим більше що на вулицях деяких міст можна рухатися із швидкістю 70 або навіть 80 км/ч – це хіба “невеликі швидкості”?!

До речі, краш-тести автомобілів проводять на швидкості 64 км/ч. Це норма. І при цьому манекени інколи отримують “травми”, несумісні з “життям”.

МІФ

У ременях немає необхідності, якщо машина обладнана подушками безпеки.

ПРАВДА

Це серйозна помилка. Подушки – додатковий засіб пасивної безпеки, вони ефективні лише за умови, що ви пристебнуті.

В разі, якщо подушка спрацює при непристебнутому ремені, вона може нанести серйозні травми водієві (пасажирові). При фронтальному ударі тіло людини продовжує рух вперед за інерцією, а назустріч із швидкістю 350-400 км/ч вилітає подушка безпеки. Удар в живіт і ребра буде дуже сильним.

До речі, в багатьох автомобілях є напис на козирку: “Тhe airbag malfunction if you safety belt not lock in”, що означає: “Подушка безпеки не спрацює, якщо ремінь не застебнутий”.

Деякі власники таких авто замикають ремінь, пропускаючи його за спиною, пристібаючи таким чином спинку сидіння. Певно, їм буде цікаве дізнатися, що в разі аварії одночасно з подушкою спрацює переднатягувач ременя (якщо він є). Сила його ривку така, що ремінь, застебнутий ззаду, може зламати спинку сидіння. І до травм, нанесених подушкою безпеки, в цьому випадку можна буде додати ще і травму хребта.

Повітряні подушки безпеки (airbag)

Повітряні подушки безпеки (airbag) досі у більшості випадків залишаються лише помічниками ременів безпеки, хоча чим більше вони вдосконалюються – тим більша на них покладається відповідальність за людські життя.

Сьогодні налічується більше десятка різновидів подушок безпеки. Вони розрізняються по призначенню: для захисту водія і пасажирів – внутрішньосалонові, а для водіїв мотоциклів і пішоходів – зовнішні.

Внутрішньосалонові у свою чергу діляться на фронтальні і бічні. Фронтальні служать для захисту голови і тулуба пасажирів, а деякі – і для ніг людей, що сидять попереду.

Бічні подушки безпеки роблять у вигляді шторок і труб, що захищають голови пасажирів, і у вигляді звичайних надувних мішків, що оберігають грудну клітку і голову водія.

Переваги подушок безпеки

Подушка безпеки в сукупності з ременем безпеки знижує ризик серйозних травм голови на 81%, на відміну від показника в 60%, коли людина лише пристебнута ременем, але в його автомобілі немає подушок.

Недоліки подушок безпеки

Під час екстреного гальмування, яке передує аварії, водій (пасажир), не пристебнутий ременем безпеки, за інерцією рухається у бік приладової панелі, безпосередньо наближаючись до складеної подушки безпеки.

Оскільки подушка безпеки наповнюється повітрям за долі секунди, водій і пасажир, які не пристебнуті ременем безпеки, можуть отримати серйозні і навіть смертельні травми при зіткненні з подушкою, що розкривається.

Небезпечні подушки і в разі, якщо водій (пасажир) носить окуляри: у момент розкривання через велику силу удару очі можуть постраждати.

Гучний хлопок, що звучить у момент розкриття подушок безпеки, може стати причиною довготривалої втрати слуху для 17% водіїв і пасажирів, що знаходяться під час аварії в салоні автомобіля.

До такого виводу за результатами ряду експериментів прийшов американський фізіолог Річард Прайс.

І останній МІФ

Пристібаються лише “чайники”, а досвідченому водієві ремінь не потрібний.

ПРАВДА

Це не так. В першу чергу ременями безпеки пристібаються ті, кому дороге власне життя, наприклад, пілоти болідів Формули 1. Назвати їх “чайниками”, погодьтеся, важко. Досвідчений водій пристебнеться сам і змусить пристебнутися пасажирів, оскільки знає, що будь-який непристебнутий пасажир – це потенційна загроза не лише для нього самого, а і для інших, пристебнутих, яким він може завдати важких травм.

До того ж на дорозі ви не один, і багато з ваших “сусідів” зовсім не майстри. Ви можете попасти в серйозне ДТП з їх вини, і досвідченішим у цьому випадку виявиться пристебнутий водій, що залишився живим.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

three + 5 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh