НовиниПолітика

Після торговельної війни Росія вирішила, що ЧФ не повинен платити Україні податки

Російська сторона знову актуалізувала питання про незаконність стягнення податків і митних зборів за постачання товарів для потреб ЧФ. Вона планує , підсумувавши платежі за всі роки базування флоту , оформити їх як державний борг України . 

У Києві не збираються визнавати ці дії правомочними і говорять про необхідність перегляду застарілих умов базування російського флоту.

Публічно ця тема вперше прозвучала півтора року тому: заступник голови МЗС РФ Григорій Карасін тоді сказав , що Росія запропонувала Україні відмовитися від давньої практики стягування податків і зборів з вантажів , що поставляються для потреб флоту . Адже надане Україною право базування автоматично передбачає можливість життєзабезпечення флоту. “Мова йде не тільки про процедурні питання оформлення таких вантажів , а й про нарахування податків на їх ввезення . У рік на це йде 10-15 мільйонів доларів” , – пояснив Карасін.

Переговори тривали півроку , після чого Державна митна служба України заявила , що , стягуючи платежі , діє законно : угода про базування флоту в Криму припускає , що ЧФ повинен платити податки відповідно до законодавства України . Ні внутрішні закони , ні міжнародні договори не передбачають пільг в оподаткуванні при ввезенні на митну територію України товарів, що надходять на адресу військових формувань Чорноморського флоту Росії , – підкреслила служба .

Далі конфліктна ситуація розвивалася закулісно . Лише інформагентства повідомили , що кораблі ЧФ змушені були заправлятися в Росії , щоб не платити Україні за ввезення палива.

Але наприкінці серпня ситуація знову привернула увагу ЗМІ : чи не названий офіцер флоту розповів російським виданням , що ЧФ направив в українське Міністерство доходів і зборів запит , на якій підставі здійснюється стягування податків . Він також зазначив , що українська сторона вказує платником податків Міноборони РФ , що взагалі неможливо: “Це федеральний орган виконавчої влади Російської Федерації . Навряд чи допустимо функціонування органу виконавчої влади іноземної держави на території України ” .

Через тиждень , не дочекавшись публічних пояснень , представники флоту в черговий раз підкинули ЗМІ сенсацію. Севастопольська митниця нібито погрозами домоглася від ЧФ сплати 1 млн доларів податків , – повідомило з посиланням на свої джерела агентство ” Новий регіон” , яке вважається проросійським виданням . Вважаючи стягування платежу незаконним , флот звернувся до генпрокурора України Віктора Пшонки . Якщо відповіді не буде , російська сторона може вжити й інші заходи: ” Серед іншого розглядається можливість повної заборони допуску інспекторів митного поста” Інкерман ” на базу пального Чорноморського флоту Росії . Також планується провести підрахунок коштів , які були витрачені російським Чорноморським флотом за всі 15 років справляння митних платежів без юридичних підстав , з тим , щоб офіційно порушити питання про їх повернення або оформленні в якості зовнішнього боргу України ” , – повідомило джерело агентства.

Керівник севастопольського аналітичного агентства ” Номос ” Сергій Кулик запевнив , що нічого не змінилося , до флоту пред’являються колишні вимоги . “Якби не було підстав , ніхто б не заплатив мільйон доларів. Але , можливо , коли вже заплатили , хтось у Москві обурився: мовляв , як можна платити Україні в період ведеться економічної війни ? І почалася інформаційна кампанія” . Експерт упевнений , що навіть якщо російська сторона в односторонньому порядку запише всі сплачені податки та збір в рахунок українського держборгу , Київ не визнає це рішення. При цьому Кулик вважає , що буде знайдено компроміс: ” На жовтень заплановано чергове засідання україно – російської підкомісії з питань базування флоту ” .

Ніяка підкомісія не зможе вирішити проблему , упевнений керівник Центру військово -політичних досліджень Дмитро Тимчук . “Питання про податки і митних зборах – це тільки один і далеко не самий значний аспект великої і складної проблеми. Йдеться про необхідність підписання міждержавної угоди про умови базування флоту в Криму. Документ повинен повністю регламентувати всі права та обов’язки флоту , включаючи адекватну ціну оренди ” , – сказав експерт.

Нагадаємо , досі вартість оренди бази – 98 млн доларів на рік – визначалася міждержавною угодою від 1997 року. Сума була розрахована , виходячи з накопиченого до того часу українського боргу за російський газ , сплату якого боку розбили на 20 років оренди бази , до 2017 року. Але в 2010 році термін оренди був продовжений до 2042 року , а українська сторона натомість отримала стодоларову знижку на кожен кубометр газу. Розгляд фінансового питання оренди кримської бази флоту після 2017 року на деякий час відклали.

Лесь Коваленко.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України