Новини

Парламентський контроль – ключ до відновлення Національної гвардії

2 квітня 2014 року на засіданні Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони розглядали законопроєкт “Про внесення змін до Закону України “Про Національну гвардію”, який вніс народний депутат України, заступник Голови ВО “Свобода” Юрій Сиротюк. Головна мета законопроєкту – виправлення недоліків і заповнення прогалин у законі, який відновлює Національну гвардію.

Як відомо, 14 березня 2014 року набув сили закон про Національну гвардію, поданий Олександром Турчиновим. Свободівець Юрій Сиротюк подав альтернативний законопроєкт, положення якого мали врахувати в остаточній редакції. Однак в ухваленому законі, як наголошує народний депутат, залишилася низка неприпустимих норм. Так, Національна гвардія, що діяла до 2000 року, підпорядковувалась безпосередньо Президенту. На її місце прийшли Внутрішні війська, які поступово фактично стали каральною структурою в складі Міністерства внутрішніх справ. Основна функція Національної гвардії – стати першим ешелоном відсічі зовнішній агресії, захищати державний суверенітет від зовнішніх посягань та внутрішніх заколотів, зупиняти сепаратизм. Натомість в ухваленому законі зберігається підпорядкування Нацгвардії міліційному керівництву. Звісно, це не тільки ставить гвардійців під вплив до кінця не очищеної правоохоронної структури, але й по-іншому розставляє пріоритети. Зберігається загроза концентрації непомірного обсягу влади в одних руках, що контролює урядову ієрархію.

“На жаль, на даний момент створення Національної гвардії обмежилось перейменуванням Внутрішніх військ. Особливо це впадає в очі при погляді на офіційну сторінку в мережі Інтернет. Там змінилась лише назва. Дизайн сайту, стиль новин – залишилися старими. Як відомо, якщо не хочеш нічого реформувати – зміни назву. Подібні псевдореформи не дають жодного результату, ба більше – дискредитують саму ідею відновлення Національної гвардії”, – зазначив Юрій Сиротюк.

Суть пропозицій депутата-свободівця полягає у перерозподілі повноважень. Він підкреслив: “Функції, які виконує міністр внутрішніх справ, перебирають командувач Національної гвардії, який здійснює безпосереднє керівництво, і Президент України, який відповідає за загальну координацію силових структур, затверджує внутрішні дисциплінарні статути та положення. Функції контролю за кадровими призначеннями переймає Верховна Рада. За поданням Президента депутати будуть схвалювати призначення командувача та його заступників, яких призначатимуть раз на 5 років. Причому звільнити достроково їх зможе лише парламент, висловивши недовіру. Крім того, у Національної гвардії слід забрати обов’язки з охорони приміщень та майна МВС. На жаль, на перехідний період гвардійці повинні охороняти в’язнів, поки не будуть сформовані конвойні війська. Сподіваємося, парламент якнайшвидше внесе зміни до законодавства, що позбавлять Національну гвардію невластивих їй функцій”. Також запропоновано усунути норму, що визначає чисельність Національної гвардії. Це дозволить у разі потреби залучити потрібну кількість людей, не чекаючи ухвалення спеціяльного закону. Пропоновані зміни зможуть підняти престиж Національної гвардії, повернути довіру до неї серед мільйонів людей, розчарованих беззаконням міліції, а також унеможливлять концентрацію силового блоку в одних руках.

Депутати, присутні на засіданні Комітету, підтримали зміни, запропоновані Юрієм Сиротюком, та вирішили рекомендувати Верховній Раді України взяти даний законопроєкт за основу.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України