Духовне

Папа про спілкування з молоддю та про релігійний фундаменталізм

Неправильно ототожнювати іслам з насильством, як також жертвувати істиною задля певних інтересів чи очорнювати особу лише на основі пліток, здіймаючи медіагалас. Про ці питання, як також про враження від відвідин Польщі та зустрічі з молоддю з усього світу Папа Франциск говорив, спілкуючись із журналістами на борту літака під час повернення із Кракова до Риму.

Вже традиційна розмова розпочалася зі співчуття та із подяки. Спілкуючись із представниками засобів комунікації, Святіший Отець, насамперед, подякувавши їм за їхню працю, склав співчуття з приводу несподіваної смерті італійської журналістки Анни Якобіні, яка перебувала у відрядженні в Кракові. А далі він склав подяку о. Федеріко Ломбарді, ТІ, який цього вечора востаннє координував таку прес-конференцію, адже це був його останній день на посаді Директора Ватиканського прес-центру.

Перші два запитання поставили польські журналісти. У світлі першої промови Папи, який сказав, що радив розпочати відвідини центральносхідної Європи саме з Пальщі, представниця Польського Телебачення запитала, які в нього враження і якою він побачив Польщу за ці п’ять днів. «Це була особлива Польща, яка знову переживала нашестя, але цього разу – з боку молоді», – пожартував Святіший Отець, відзначивши, що поляки виявилися сповненими ентузіазмом, адже навіть під дощем вздовж доріг, якими він проїжджав, було багато не лише молоді, але й похилих віком людей.

Інша польська журналістка зазначила: «Святіший Отче, наші діти зворушені Вашими словами, які дуже добре відповідають їхній дійсності та проблемам. Але у промовах Ви також вживали вислови, притаманні молодіжному сленгові. Як Ви готувалися до цього?».

«Мені подобається спілкуватися з молоддю, але також – слухати молодь, – відповів Папа. – Вони завжди завдають мені труднощів, тому що говорять про речі, про які я навіть не думав, або ж думав лише наполовину…». Саме завдяки спілкуванню, за його словами, він черпає для себе ці вислови, але зізнається, що часто не розуміє їх та мусить запитувати, що вони означають, і молодь йому пояснює.

«Вони – наше майбутнє, і ми повинні діалогувати з ними. Діалог між минулим і майбутнім дуже важливий. І саме тому я дуже наголошую на стосунках між молоддю та дідусями й бабусями», – додав Святіший Отець, зазначаючи, що йому не подобається, коли чує: «Ах, та молодь говорить дурниці!». «Ми також чимало їх говоримо, чи ж не так? Молодь говорить і дурниці, і добрі речі, як усі ми. Але слід слухати їх, розмовляти з ними, тому що ми повинні вчитися від них, а вони – від нас», – наголосив він.

Від представника італійської групи журналістів надійшло запитання про те, чому після двох тижнів подій у Туреччині після спроби перевороту, які дедалі більше виглядають, як політична чистка, Папа ще досі не висловився щодо цього. «Чи маєте побоювання, що це матиме негативні наслідки для католицької меншини в Туреччині?» – прозвучало запитання, на що Святіший Отець відповів:

«Коли я мав щось сказати, що не подобалося Туреччині, але в чому я був впевнений, то я це сказав, з наслідками, про які ви знаєте. Я сказав ці слова, тому що був переконаний! Тепер я ще досі нічого не говорив, бо ще немає тієї впевненості на основі отриманої інформації про те, що там діється. Я вивчаю повідомлення, що надходять із Державного Секретаріату, деякі праці важливих політичних аналітиків. Я вивчаю ситуацію з працівниками Державного Секретаріату, справа ще не є зрозумілою. Так, дійсно, завжди слід запобігти шкоді для католиків, і всі ми на це зважаємо, але не ціною істини. Існує чеснота розсудливості – що, як і коли говорити – але ви самі є свідками того, що коли я мусів щось сказати, що зачіпало Туреччину, я це говорив».

Схоже запитання надійшло від англійської групи журналістів, від імені яких представниця «Associated Press» запитувала про те, що Папа повинен вчинити у світлі того, що в Австралії місцева поліція розпочала слідчі дії в справі обвинувачень, висунутих у сфері зловживань проти неповнолітніх проти кардинала Джорджа Пелла, який тепер займає важливу посаду в Римській Курії та втішається довірою з боку Глави Католицької Церкви.

Відповідаючи, Святіший Отець пригадав, що перші повідомлення були заплутаними, адже стосуються подій 40-річної давності, так що навіть поліція спочатку не сприйняла їх серйозно. Тепер, коли справа перебуває в руках правосуддя, слід дочекатися його рішення, і до цього часу не було би коректним висловлюватися ні за, ні проти кардинала Пелла. «Ми повинні дочекатися рішення правосуддя, а не чинити медіаосуд, тому що це не приносить користі. Суд пліток, і що далі?.. Ще не відомо, як завершиться справа», – наголосив він.

Журналістка з Аргентини, поцікавившись самопочуттям Папи після падіння на сходинці перед престолом, запитувала, чи відповідають дійсності повідомлення про ватиканське посередництво щодо вирішення кризи у Венесуелі. Відповідаючи, Глава Католицької Церкви зазначив, що два роки мав дуже позитивну зустріч з Президентом Мадуро. Наразі, за його словами, існують контакти, в контактній групі лунали голоси про включення представника Святого Престолу, але ще немає нічого конкретного.

Далі, склавши привітання Папі та іншим єзуїтам з нагоди літургійного спомину святого Ігнатія Лойоли, французький журналіст поставив запитання у світлі нещодавнього вбивства священика на півночі Франції, скоєного у церкві: «Чотири дні тому Ви нам знову сказали, що всі релігії прагнуть миру. Але той святий 86-річний священик був ясно вбитий в ім’я ісламу. Отож, Святіший Отче, маю два короткі запитання: Чому Ви, коли говорите про ці акти насильства, завжди говорите про тероризм, але ніколи – про іслам? А потім, крім молитви та діалогу, що без сумніву, є важливими, які конкретні ініціативи Ви можете розпочати чи підказати, щоб протидіяти ісламському насильству?».

«Мені не подобається говорити про ісламське насильство, – відповів Папа, – бо щодня, коли переглядаю газети, бачу насильство й тут, в Італії: той убив наречену, інший – тещу… І це насильство з боку охрищених католиків! Якщо говорити про ісламське насильство, то тоді слід говорити також і про католицьке. Але ж не всі мусульмани і не всі католики чинять насильство». За його словами, особи, що чинять насильство, існують серед представників усіх релігій, і в кожній релігії існують фундаменталістські угруповання, а тому «неправильно ототожнювати іслам з насильством».

Святіший Отець розповів, до мав довгу розмову з Великим Імамом Університету Аль-Азгар і знає, про що вони думають, а також про те, що в одній із африканських столиць мусульмани проходять через Святі Двері та моляться перед вівтарем Пресвятої Богородиці, бажаючи брати участь в Ювілеї. Існують, однак, і фундаменталістські угруповання.

«І я запитую, – додав він, – скільки-то молоді ми, європейці, залишили без ідеалів, без роботи, через що вони вдаються до наркотиків, алкоголю, або ж вербуються фундаменталістськими угрупованнями. Так, ми можемо говорити, що так званий ІДІЛ є ісламською державою, яка представляється насильницькою, тому що представляючись, показує нам те, як на лівійських берегах перерізають горло єгиптянам, тощо. Але це ж фундаменталістське угруповання, яке називається ІДІЛ. Але не можна казати, і я вважаю, що це не було би ні правдивим, ні справедливим, що іслам є терористичним».

А відповідаючи на запитання про ініціативи для протистояння тероризмові та насильству, Папа наголосив, що він присутній всюди: «Тероризм, не знаю, чи говорити це, бо це трохи небезпечно, зростає тоді, коли не залишається інших засобів, коли в центрі світової економіки стоїть ідол гроша, а не людина. Вже це є першим тероризмом: вигнавши красу створіння, чоловіка та жінку, як ідола, поставлено гроші. Це є основним тероризмом проти всього людства».

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України