Організм людини — це чудова самообновлююча система, але навіть вона не може нормально функціонувати, не маючи потрібних матеріалів.
Основна функція залоз внутрішньої секреції, або ендокринних залоз, — виробляти специфічні речовини (гормони) і виділяти їх безпосередньо в кров або лімфу.
Чи може людина що-небудь зробити, щоб забезпечити нормальне функціонування цих залоз і тим самим продовжити молодість? Думаю, що може, причому використовуючи природні методи — забезпечуючи їх необхідними поживними речовинами і виконуючи спеціальні вправи для поліпшення їх кровопостачання.
Існують ще методи штучного омолодження залоз: за допомогою таблеток, гормональних інєкцій, пересадження живої тканини. Однак вони недостатньо ефективні, оскільки настає короткочасне омолодження, але після закінчення курсу лікування можуть виникнути рецидиви.
Вчені довели, що вплив з метою омолодження тільки на одну залозу не приносити користі організму в цілому. Усі залози внутрішньої секреції знаходяться у взаємодії один з одним, тому, наприклад, надмірна стимуляція однієї залози може викликати порушення діяльності інших.
Деякі вчені, які займаються проблемою омолодження, розробили спеціальну теорію. В ній найважливіша роль відводиться статевих залоз, які є джерелом життєвої енергії. Отже, омолодження цих залоз сприятливо позначиться на стані організму в цілому.
Однак гарна ідея не дала позитивних результатів. Було встановлено, що старіння людського організму відбувається не тільки за рахунок ослаблення функцій статевих залоз (хоча, звичайно, це сигнал про початок процесу старіння), але і порушення діяльності ендокринної системи. Біологи вважають, що все ж безпосередньою причиною старіння є зміни, що відбуваються в сполучних тканинах.
В чому ж причина цих змін? Останні дослідження показують: в нашій свідомості.
Професор Олександр Богомолець каже: «Продовження молодості і довголіття багато в чому залежать від стану нашої психіки».
Пятайте цю фразу. Вона є важливим ключем до розв’язання проблеми довголіття.
Як же можна впливати на залози внутрішньої секреції? У цій главі мова піде про те, як покращити функціональний стан і діяльність цих залоз за допомогою основного чинника — харчування.
Отже, давайте розглянємо, яку сировину необхідно залоз для того, щоб продовжити наше життя до 180 років.
Щитовидна залоза
Ця залоза розташована на шиї, в області трахеї і гортанних хрящів. Вона робить істотний вплив на життєдіяльність людського організму.
При нормальному її функціонуванні людина відчуває себе бадьорим і здоровим, з’єднання являється відчуття радості життя.
При зниженні функції щитовидної залози:
- з’являється швидка стомлюваність, шкіра стає вялою;
- в результаті порушення обміну речовин відзначаються уповільнений ріст волосся і ламкість кісток;
- людина стає набряклим, млявим, апатичним;
- у нього знижуються розумові здібності і сповільнюються реакції.
Слабо розвинена щитовидна залоза негативно впливає на статеві залози, викликаючи втрату інтересу до статевого життя.
При нестачі в організмі тироксину (гормону щитовидної залози), що містить йод, у людини з’ являється зоб.
Видалення цієї залози або її функціональна недостатність можуть викликати симптоми старіння за порівняно короткий проміжок часу.
Потреби щитовидної залози. Насамперед необхідний йод — для регуляції обміну речовин в організмі. В організмі має бути нормальний вміст йоду, щоб зберегти запас тироксину в крові. Для щитовидної залози необхідні вітаміни групи В, вітамін С, а також тирозин — амінокислота, бере участь у побудові білків.
Джерела йоду. Продукти моря (краби, креветки, лосось), всі види морських водоростей, риб’ячий жир, помідори, редис, буряк.
Джерела вітаміну С. Чорна смородина, лимони, апельсини, помідори, капуста, червоний перець.
Гонади, або статеві залози
Ці залози важливі як для забезпечення нормальної життєдіяльності організму в цілому, так і для нормального статевого життя. Вони виконують змішані функції, тобто виробляють продукти не тільки зовнішньої (потенційне потомство), але і внутрішньої секреції, які, потрапляючи в кров’яний потік, омолоджують організм. До статевих залоз належать яєчники (у жінок) і яєчка (у чоловіків).
Відсутність необхідних елементів в споживаних продуктах харчування негативно впливає на функції статевих залоз і може викликати стерилізацію — втрату здатності до дітородіння.
Потреби статевих залоз. Насамперед статевим залозам необхідні вітаміни А, С, Е і групи В.
Вітамін А забезпечує нормальну життєдіяльність яєчників і передміхурової залози. Як правило, порушення функцій передміхурової залози легко усувається при введенні в раціон харчування достатньої кількості вітаміну А.
Вітаміни групи В необхідні для збереження статевого потягу і потенції. Недолік цих вітамінів супроводжується нервозністю, дратівливістю, почуттям страху, що призводить до зниження статевої активності.
Для функціонування яєчників необхідний вітамін С. Його відсутність, зокрема, викликає анемію.
У чоловіків недолік вітаміну З спочатку знижує здатність до дітородіння, а потім призводить до втрати статевого потягу.
Вважається, що вітамін Е збільшує здатність до відтворення потомства. Відсутність або нестача цього вітаміну може викликати статеве стерилізацію.
Необхідно знати, що голодування призводить до втрати статевого потягу. Для нормального функціонування статевих залоз необхідна білкова дієта. Зокрема, дуже важливий аргінін — незамінна амінокислота, яка присутня в одному з білків.
Крім того, необхідні мінеральні речовини, зокрема залізо і мідь.
Джерела вітаміну А. риб’ячий жир, картопля, капуста, ріпа, помідори, печінка.
Джерела вітаміну Е. Пророщена пшениця, салат-латук, яєчний жовток, зерна злаків, соняшникова олія.
Джерела аргініну. Яйця, молоко, овес, арахіс, пшениця, дріжджі та інші білкові продукти.
Джерела заліза. Квасоля, горіхи, пшениця, овес, родзинки, яйця, зелені овочі. Залізо також міститься у мясі, але погано засвоюється організмом.
Джерела міді. Пророщена пшениця, сочевиця, квасоля, петрушка, гриби, спаржа, печінка.
Наднирники
Наднирники являють собою дві парні залози завбільшки з великий палець руки, що прилягають до верхньої частини кожної нирки (звідси і назва).
Кожна залоза складається з двох утворень, різних за своєю будовою і функціями: зовнішнього шару кору і внутрішнього шару.
Кожне з цих утворень виробляє певний секрет. Наприклад, гормони кори надниркових залоз впливають на вуглеводний обмін, статеві функції, сприяють підвищенню захисних реакцій організму та працездатності м язів. Власне наднирники виробляють гормон адреналін, який стимулює обмін речовин.
Надниркові залози називають залозами протиборства або виживання, оскільки продукти їх секреції забезпечують організму приплив енергії і життєвих сил.
Потреби надниркових залоз. Насамперед їм необхідні продукти з високим вмістом білка, а також вітаміни А, С, Е. Як і для щитовидної залози, для наднирників дуже важливий тирозин.
Навколощитовидні, або паращитовидні залози
Ці чотири важливі залози розташовані на шиї близько щитовидної залози (по дві з кожної сторони) і, як правило, прилягають до неї, тому до недавнього часу їх вважали її частиною.
Основна функція цих залоз — регуляція фосфорно-кальцієвого обміну в організмі. Ослаблення функцій паращитовидних залоз позначається в першу чергу на діяльності нервової системи: у людини виникає неконтрольоване роздратування, відзначається підвищена збудливість.
Знижений вміст кальцію в крові може викликати алергію, судоми і спазми.
Потреби паращитовидних залоз. Насамперед їм необхідний вітамін D. Він допомагає організму засвоювати кальцій, регулює фосфорно-кальцієвий обмін.
Джерела вітаміну D. Яєчний жовток, риба і риб’ячий жир. Оскільки вітамін D утворюється під впливом сонячних променів, то влітку його дефіцит в організмі менш вірогідний. Взимку в їжу слід додавати жир, що міститься в печінці тріски або палтуса.
Джерела кальцію. Молоко, сир, апельсини, яблука, капуста, огірки, салат-латук, редиска, пшениця, морква, буряк, мед.
Вилочкова (зобна) залоза
Ця залоза розташована у грудній клітці, за верхньою частиною грудини. Період найбільшої активності цієї залози — дитинство, тому вважалося, що з віком втрачається її значимість для організму.
У процесі старіння (а також у період статевого дозрівання) відбувається зменшення ваги і розмірів вилочкової залози, часткове заміщення її жирової тканини.
Ця залоза знаходиться в функціонального взаємозв’язку з статевими залозами і корою надниркових залоз.
Потреби вилочкової залози. Для її функціонування необхідні вітаміни групи В.
Підшлункова заліза
Ця залоза розташовується в черевній порожнині. Як і статеві залози, виконує як усередині, так і внутрішньосекреторні функції. Виробляє гормон інсулін, (бере участь у регуляції жирового обміну в печінці). При недостатньому утворенні або виділення інсуліну може розвинутися цукровий діабет.
Потреби підшлункової залози. Насамперед — вітаміни групи В, які сприяють утворенню інсуліну. З мінеральних речовин — сірку і нікель. Необхідні також цистин (серосодержащая амінокислота) і глутамінова кислота.
Джерела цистину і глутамінової кислоти. Вони присутні в більшості білкових продуктів, зокрема в молоці.
Джерела сірки. Капуста (брюссельська, цвітна, білокачанна), салат-латук, полуниця, агрус, яєчний жовток, ріпа, цибуля, горіхи, моркву.
Джерела нікелю. Свіжі овочі, м’ясо.
Отже, тепер ви знаєте, що нормальне функціонування залоз внутрішньої секреції — основа здоров’я і довголіття.
На закінчення хочу сказати ще про один важливий момент: залози дуже чутливі до концентрованого уваги.
Якщо ви зосередитеся на одній залозі, уявляючи собі її і повторюючи, що вона функціонує відмінно, то незабаром переконаєтеся в тому, що її діяльність справді покращилася.
Метод концентрації уваги потрібно застосовувати регулярно (бажано кожен день). На це вам буде потрібно всього кілька хвилин — вранці або перед сном.
Ще раз нагадаю, які вітаміни і інші речовини що входять в «раціон харчування» для залоз внутрішньої секреції.
- Щитовидна залоза: йод, вітаміни В, С; тирозин.
- Статеві залози: вітаміни А, В, С, Е; аргінін; залізо і мідь.
- Наднирники: вітаміни А, З, Е; тирозин.
- Навколощитовидні залози: вітамін D, кальцій.
- Вилочкова залоза: вітаміни групи В.
- Підшлункова залоза: вітаміни групи В; сірка і нікель; цистин і глутамінова кислота