Поява неприємного запаху, осідання на дні посуду, зміна кольору води – тривожні ознаки, що свідчать про необхідність очищення свердловини. Замулювання свердловинної конструкції часто супроводжується зниженням тиску рідини, переривчастим її поданням, пропусканням повітря. У такому разі страждає не лише якість водопостачання, але і якість самій питва, тому варто якнайшвидше вжити заходи для очищення водозабірної системи.
Причини забруднення свердловин на воду
Появи мулу або піску на дні водозабірної системи може з’являтися з низки причин, основні з яких представлені:
- Неправильним монтажем устаткування. При цьому забірна частина труби й фільтр розташовуються за зоною водоносного шару. Єдиним способом виправити ваду являється буріння свердловинного отвору до наступного водоносного горизонту;
- Недостатнім або нерегулярним водозабором. При нерегулярному використанні джерела мул, що утворюється в колодязі, осідає на фільтрах, забиваючи їх;
- Неправильним вибором насоса. При установці роторного устаткування в колодязь глибиною понад 10 м призводить до швидкого замулювання конструкції. Для глибоких отворів застосовні тільки вібраційні глибинні насоси;
- Меншим діаметром фільтру обсадної труби у порівнянні з трубою.
Залежно від причини й міри забруднення ви можете вибрати оптимальний спосіб очищення води у свердловині чи звернутися по допомогу до фахівців.
Методи й процес очищення води у свердловині
Чим більше глибина водозабірної системи, тим складніше її конструкція і подальше обслуговування. Для деяких систем водопостачання періодичне замулювання є природним процесом і виправляється «зливом» чи промиванням фільтрів.
Якщо у вас є насос достатньої потужності або ви вмієте користуватися жолонком, очистити колодязь можна спробувати самостійно. При використанні жолонка – шматка металевої труби з кабелем і клапаном – можна підняти густу суспензію з дна колодязя вгору. Але цей процес досить трудомісткий, тому простіше звернутися до послуг фахівців «Юрського горизонту».
При появі в системах очищення грубого піску, можна запідозрити ушкодження фільтрів. У такому разі потрібна заміна пошкодженого елементу. При закупорюванні фільтрувальних систем дрібним сміттям потрібне ретельне промивання устаткування методом закачування води під тиском і подальшого відкачування разом з піском, що забив водозабірну систему, і мулом.
Залежно від глибини буріння свердловини для її очищення може використовуватися вібраційний або занурювальний насос або система з двох насосів.
В деяких випадках очищення фільтрів робиться із застосуванням хімічних реагентів, що забезпечують розчинення забруднень. Але варто пам’ятати, що використання хімікатів в неправильній кількості може пошкодити комірки фільтрів.
Рекомендації з догляду за свердловиною
Щоб колір, смак і склад питної рідини завжди залишалися на високому якісному рівні, треба дотримуватися основних правил експлуатації свердловинної конструкції:
- Забезпечувати регулярне використання устаткування і достатнє навантаження на нього. При тривалому простої після буріння потрібне пробно-експлуатаційне відкачування до повного освітлення рідини;
- Кілька разів в місяць прокачувати свердловину «на пісок» у холоди;
- Утеплювати конструкцію на зиму;
- Регулярно проводити профілактичні чищення устаткування;
- Ретельно ізолювати краї свердловинного отвору.
Регулярне викачування води не лише з верхніх шарів, але і з дна – кращий спосіб профілактики засмічення водного джерела.