Життя

Нейробіолог Джон Ліллі про неіснуючу об’єднання єктивності і сенс страху

Ліллі провівши свої дослідження в камері сенсорної депривації (флоатінгу) — закритої капсули з солоною водою, яка ізолює людину від будь-яких відчуттів, а також використовував психоделіки в експериментах над собою. Публікуємо перекладені фрагменти з інтерв’ю Джона Ліллі, в якому вчений розповідає про правила флоатингу, неіснуючої об’єднання активності і сенс страху.

Нейробиолог Джон Лилли о несуществующей объективности и смысле страха

Американський лікар-психоаналітик і нейробіолог Джон Ліллі (1915 — 2001) відомий своїми сміливими дослідженнями природи свідомості. Він першим почав вивчати те, як людський мозок і психіка функціонують в ізоляції.

Ліллі провівши свої дослідження в камері сенсорної депривації (флоатінгу) — закритої капсули з солоною водою, яка ізолює людину від будь-яких відчуттів, а також використовував психоделіки в експериментах над собою. Публікуємо перекладені фрагменти з інтерв’ю Джона Ліллі, в якому вчений розповідає про правила флоатинга, неіснуючої об’єднання активності і сенс страху.

Коли мені було 16, і я готувався до вступу в коледж, я написав для шкільної газети статтю під назвою «Реальність». Вона-то і визначила мій життєвий шлях і напрямок думок, зв’язавши їх з вивченням активності та структури мозку.

Я поступив в Каліфорнійський технологічний інститут, почав вивчати біологічні науки і вперше пройшов курс нейроанатоміі. Потім я вирушив у Дартмутскую медичну школу, і там пройшов ще один такий курс, а потім пішов у Пенсільванський університет, і там вивчав мозок ще глибше. Так що я дізнався про нього більше, ніж можу розповісти.

Нейробиолог Джон Лилли о несуществующей объективности и смысле страха

У дитинстві я ходів у католицьку школу та багато дізнався там про грубих хлопчиків і красивих дівчаток. Я закохався у Маргарет Ванс, але нічого їй не сказавши, хоча це було неймовірно. Я не знав про секс, так що фантазував про ті, як ми з нею обмінюємося сечею.

У мого батька був тренажер з ременем, який потрібно було одягати на живіт або на м’яке місце, і електричним мотором, від якого ремінь вібрував. Одного разу я стояв на цьому тренажері, і вібрація стимулювала мої ерогенні зони. Тоді я раптом відчув, як моє тіло немов розділилося на частини, і все моє єство охопив захоплення. Це було незрівнянно.

На ранок я розповів про це священику, і той сказав: «Ти мастурбував!». Я не знав, про що він говорити, а потім зрозумів і відповів: «Ні». Він назвавши це смертним гріхом. Я пішов з церкви. Я думав: «Якщо вони називають Божий дар смертним гріхом, чорт з ними. Це не мій Бог, вони просто намагаються контролювати людей».

Об єктивність і суб’єктивність — це пастки, в які потрапляють люди. Я віддаю перевагу терміни «внутрішній спокій» і «зовнішнє розсудливість». Внутрішнє розсудливість — це ваше життя всередині вас. Вона дуже особиста, і зазвичай ти нікого не пускаєш всередину, оскільки там твориться повне божевілля, — хоча я досить часто зустрічаю людей, з якими можу поговорити про це.

Коли ти потрапляєш в камеру депривації, зовнішня розсудливість зникає. Зовнішня розсудливість — це те, що ми робимо зараз, під час розмови: обмінюємося думками тощо. Я не кажу про свою внутрішню розсудливість, а журналіст не говорить про свою. Однак якщо наші внутрішні розсудливості частково збігаються, ми зможемо потоваришувати.

Я ніколи не використовую слово «галюцинація», оскільки воно сильно дезорієнтує. Воно — частина штучного пояснювального принципу, а значить, марно. Річард Фейнман, фізик, занурювався в камеру депривації 20 разів. Кожен раз він провів там за три години, а після відправив мені поштою свою нову книгу з фізики.

На титульному аркуші Фейнман написавши: «Дякую за галюцинації». Я подзвонив йому і сказав: «Послухай, Дік, ти ведеш себе не як вчений. Ти повинен описувати те, що пережив, а не викидати це в сміттєву корзину з ліпленням «Галюцинації». Це термін з області психіатрії, який спотворює сенс; ніщо з твого досвіду не можна назвати нереальним».

Який саме цей досвід? Ну, наприклад, людина може сказати, ніби в камері депривації вона відчула, як ніс змістився до пупка, а потім вирішила, що їй не потрібен ні носа, ні пупок, і полетіла у космос. Тут нічого не треба пояснювати — потрібно просто описувати. Пояснення в цій області безглузді.

Я 35 років навчався і вісім років займався психоаналізом перш, ніж лягти в камеру депривації. В той момент я був вільніше, ніж якщо б не зробив цього. Хтось запитає: «Тут немає ніякого зв’язку». Я можу сказати: «Так, але я дізнався, що  моїх знань мені не потрібно».

Я дізнався весь цей “брєд” собачий, який несуть люди з академічної науки, і теж почав говорити нісенітницю. Моя власна нісенітниця — гарантія, що я забуду нісенітницю професора, за винятком по-справжньому цінних і цікавих речей.

Коли я йду в камеру депривації, головний принцип, яким я користуюся, звучить приблизно так: «заради Бога, не передбачай, не шукай мети, просто дай цьому статися». З кетаміном і ЛСД я робив ті ж саме; я повільно відпускав контроль над власним досвідом.

Знаєте, деякі люди лежать в камері годину і намагаються відчути те ж, що і я. Я знав про це і, зрештою, написавши передмову до книги «The Deep Self» і сказавши: якщо ви справді хочете дізнатися, що означає бути в камері депривації, не читайте мої книги, не слухайте мене, а просто йдіть і полежіть в ній.

Нейробиолог Джон Лилли о несуществующей объективности и смысле страха

У мене немає місії. Місія зробила б мені безглуздим. Кожен раз, коли я брав кислоту в камері депривації, те що відбувається, було не таким, як раніше. Думаю, я не міг навіть почати це описувати. Я отримав лише десяту частку відсотка можливого досвіду і описавши його книгах.

Всесвіт оберігає нас від нашої схильності зумовлювати. Коли тобі виймають геть з твого тіла і дають тобі повну свободу, ти розумієш, що в світі є розум куди більш великі, ніж людський. І тоді ти стаєш по-справжньому скромним. Потім тобі завжди потрібно повернутися, і ти вважаєш: «Ну що ж, ось він я, знову в цьому чортовому тілі, і я вже не такий розумний, як був, коли перебував там, з ними».

Ви читали роботи Кетрін Перт? Вона відкрила 42 пептиду, яка дозволяє мозку створювати настрій. Перт говорила: «Як тільки ми зрозуміємо хімію мозку, психоаналітики стануть не потрібні». Вона вважала, що мозок — це величезний багатоплановий хімічний завод.

Ми поки, звичайно, не можемо тут нічого узагальнювати, але знаємо, що у випадку з одними речовинами передозування призводить до депресії, у випадку з іншими — до ейфорії, і так далі. Виходить, життя постійно модулюється хімією мозку. Особисто я давно здався і переставши намагатися вирахувати, як працює мозок, — адже він такий складний і невизначений. Однак наскільки складний, нам поки невідомо.

Головне завдання науки — зрозуміти, хто така людина і як він діє з точки зору біохімії. Ми ніколи до кінця не зрозуміємо, як працює мозок. Я завжди кажу, що мій мозок — це великий палац, а я просто дрібний гризун, який за нього шастає. Це мозок володіє мною, а не я — мозком. Великий комп’ютер може повністю імітувати маленький, але не може імітувати себе самого, — тому що так не залишиться нічого, крім імітації. Ніякої усвідомленості після цього вже не буде.

Я не думаю, що людина може створити суперкомп’ютер, який буде стимулювати роботу мозку. Багато наших відкриттів були абсолютно випадковими. Якщо б ми відкрили спочатку математику мозку, то зараз змогли б просунутися набагато далі.

Чорт його знає, яка мова використовує мозок. Можна показати цифрові операції мозку, проаналізувати, нервові імпульси спускаються і піднімаються по аксонах, — але що таке нервові імпульси? Наскільки я розумію, це просто спосіб відновити працездатний стан системи, яка розташовується в середині аксона.

Нервові імпульси, які спускаються по аксонах, просто очищають її центральні точки, щоб підготувати їх до наступного впливу, постійно. Це як сон. Сон — це стан, в якому людський біокомп”ютер об’єднує і аналізує те, що сталося зовні, викидає непотрібні спогади і сортує корисні. Це схоже на роботу великого комп’ютера, який кожен раз перед стартом отримує порожню пам’ять. Ми все це робимо.

Людина може сказати, ніби в камері депривації вона відчула, як ніс змістився до пупка, а потім вирішила, що їй не потрібен ні ніс, ні пупок, і полетіла у космос

Ми у всьому шукаємо сенс і пояснення. Це наївно. Пояснювальний характер принцип оберігає нас від жаху невідомості; але я віддаю перевагу невідоме, я учень несподіванок.

Маргарет Хів (асистентка Ліллі в Науково-дослідницькому інституті комунікації Сент-Томас на Віргінських островах) дещо чого мене навчила. Одного разу я прийшов в університет, і вона сказала: «Доктор Ліллі, ви постійно намагаєтеся зробити так, щоб щось сталося. На цей раз вам це не вдасться: ви будете просто сидіти і дивитися». Розумієте, про що я? Якщо я створюю новини, мені врешті-решт стає нудно. Але якщо я зможу просто розслабитися і дозволити чогось статися просто так, нудьги не буде, і я дам шанс іншим. Тепер я можу собі це дозволити, адже мені не потрібно заробляти собі на хліб. Однак деякі люди вміють заробляти і при цьому вести себе до біса пасивно.

Можна стати адміністратором, який нічого не знає, і тоді людям доведеться весь час щось вам пояснювати. Мій батько був головою великої банківської мережі, і він дечого навчив мене в плані пасивності. Він сказавши: «Ти повинен навчитися вести себе так, ніби ти розлючений, — і опинишся попереду тих, хто лютує по-справжньому».

Я відповів: «А як щодо любові?». Він повторивши сказане. Всі ці потужні почуття… Можна вести себе так, наче ти їх відчуваєш, але при цьому залишатися байдужим, — і ти не матимеш здатності ясно мислити.

Нейробиолог Джон Лилли о несуществующей объективности и смысле страха

Я засвоїв цей урок. Одного разу я дуже розсердився на старшого брата і жбурнув у нього банку карбіду кальцію, і вона вибухнула, — просто тому, що він так сильно мене дратував. Він страшенно мене дратував. Я кинув в нього банку, і вона пролетіла повз, в парі дюймів від його голови. Я застиг на місці і подумавши: «Боже мій, я ж міг його вбити! Я більше ніколи не буду злитися».

Одного разу я написав статтю, яка називалася «Звідки беруться армії?». Знаєте, звідки вони беруться? З традицій. Діти вчать історію війни, так що їх всіх програмують заздалегідь. Якщо ви читали книжки з історії, ви зрозумієте, що всі вони про війну, це просто неймовірно!

На уроках латині я вивчав війни Цезаря, потім зайнявся французькою і почав вивчати війни Наполеона, і так далі, і тому подібне. Що ми дізналися про Цезаря? Що не варто ділити Галію на три частини. Що ми дізналися про Клеопатрі? Що можна вбити собі зміїним укусом. Але якщо ви почнете вивчати історію Італії і зіткнетеся з Леонардо да Вінчі або Галлілеєм, все це розвалиться на частини. Вони жили самі по собі і робили свою справу, і це чудово. Це єдина частина історії, яка може бути цікавою.

Мета страху — це рух від ортонойи до метанойе через параною. Ортонойя — це те, як думає більшість людей; вони створюють варіанти імітації, які все беруть. Метанойя — це коли ви залишаєте все це позаду і опиняєтеся здатні оцінити, що таке високий рівень розумового розвитку. Але коли ви робите це вперше, вам до смерті страшно.

Коли я перший раз ліг в камеру депривації після прийому кислоти, я запанікував. Я раптово побачив перед собою рядок з пам ятної записки Національного інституту психічного здоров’я: «Ніколи не приймайте кислоту в самоті».

Один дослідник знехтував цим правилом, і його зжер його ж власний касетний магнітофон. Я не міг ні про що більше думати. Велике щастя, що я так сильно перелякався. Що я поняття не мав, що може трапитися. Це справжнє ракетне паливо!

Я просунувся у Всесвіті далі, ніж коли-небудь. Так що параноя — це ракетне паливо метанойи. До того, як я почав занурюватися в камеру депривації, я побоювався води. Я багато ходів під вітрилом в океані і страшенно боявся акул. Це була тривала справжня фобія. Зрештою, я ліг в камеру і пройшов через цей жахливий досвід, просто злякався до смерті. Тепер води я більше не боюся.

Я ніколи не розповідаю, чим зайнятий. Мій психоаналітик добре це описав. Якось я прийшов до нього, сів у крісло і сказавши: «У мене тільки що виникла нова ідея, але я не збираюся про неї говорити». Він відповів: «О, значить ти зрозумів, що нова ідея схожа на ембріон. Його можна вбити голкою, але якщо ембріон вже встиг стати зародком або немовлям, він відчує лише легке поколювання». Потрібно даті ідеї підрости перш, ніж ви почнете про неї розповідати.

Джерело

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України