Авторські статтіЗдоров'я

Наші предки спали не так, як ми! І були набагато здоровішими…

У це важко повірити, але вчені і багато істориків схиляються до думки, що сучасна людина спить зовсім не так, як його древні предки. Спочатку природою було заклалося для нас зовсім інший режим сну і неспання. З впровадженням в життя науково-технічного прогресу, людина сам вирішив розпоряджатися своїм часом. Розглянємо це питання..

Про що свідчать історичні відомості?

Найдосвідченішим фахівцем у цій області можна вважати історика Роджера Экирха. Його дослідження тривалі протягом 15 років. При цьому було зібрано та вивчено значну кількість історичних фактів, документів і свідчень. Таким чином, вчений прийшов до вражаючого висновку: нічний сон наших предків ділився на дві частини з тригодинним інтервалом приблизно опівночі.

У книзі Экирха, опублікованій у 2005 році, було зібрано 500 посилань на історичні малюнки, в яких зображувалися наші сплячі предки. Ці історичні свідчення взяті з щоденників, медичних записів і книг. І всі як один джерела вказують на звичку спати з перервою.

Восьмигодинний сон — порівняно нова тенденція

Насправді наші предки не знали, що можна спати по 8 годин поспіль кожну ніч, і це не дивно. У часи, коли про електрику ще не було відомо, темрява не давала займатися звичними справами.

Люди не знаходили нічого кращого, як із заходом сонця лягати в ліжко. Проте сон протягом половини доби неприйнятний для організму. Саме тому, лягаючи спати близько 8 годин вечора, наші предки прокидалися опівночі.

Це час вважалося найбільш продуктивними і творчими годинами. За 2-3 години неспання можна було встигнути позайматися сексом, або відвести час для науки чи написання книг. З настанням другої хвилі втоми, наші предки знову відходили до сну, тепер вже до сходу сонця.

Що буде, якщо зімітувати умови життя минулого?

Ще у 1990 році психіатром Томасом Віялом був проведений експеримент, який повертає сучасну людину до умов існування стародавніх людей.

14 добровольців були поміщені в лабораторні умови замкнутого простору, де повністю відсутні вікна. Світло для учасників подавався на 14 годин поспіль.

10 годин добровольці проводили в повній темряві. За місяць учасники змогли повністю поміняти звичний режим неспання. Вже на четвертому тижні добровольці стали спати по ночах за два прийоми. Кожен з відрізків тривав 3-4 години.

Коли стала зникати ця звичка?

Історик Роджер Экирх не зупинився на одному лише вивченні режиму дня далеких предків. Він вирішив виявити причину, яка привела нас до розпорядку, що ми маємо зараз.

Так, в кінці 17 століття в буржуазній Європі модою правив вищий клас. Еліта суспільства любила встановлювати власні правила, розгледівши в дробленні нічного сну пережитки минулого.

Початок 20 століття було ознаменовано промисловою революцією. Робітники в багатьох країнах були змушені працювати на знос. Це змусило людей спати за один прийом, відходячи до сну максимально пізно.

Причини явища

У 17 столітті повсюдно в Європі являлося все більше великих міст з високою щільністю населення. Однак на вулицях вночі традиційно розгулювали шахраї, повії та інший набрід.

Прийнято думати, що законослухняні громадяни воліли не висовувати ніс в міські квартали після настання темряви. Вони не хотіли бачити зворотну, «брудну» бік міського життя.

Але вже в 1667 році в Парижі з’єднання являється перше вуличне освітлення. Середньовічний французький обиватель відразу ж полюбивши прогулянки при місяці і милування краєвидами нічної столиці.

Приблизно в цей же час набирає обертів промислова революція. Тому передові розуми спрямували свої погляди на перегляд звичного розпорядку дня на догоду збільшення ефективності і продуктивності.

Тепер життя європейця було поділене не на дні або добу, а на години.

Коли людина вирішує кинути виклик природі

На думку Экирха, у цій свідомій зміні режиму і ховається більшість проблем зі сном у сучасної людини.

Ми вирішили йти проти природи і дозволили собі спати в один прийом. Проте наш організм спочатку запрограмований інакше. Тому немає нічого дивного, якщо ви страждаєте від хронічного безсоння або часто прокидаєтеся посеред ночі.

Ми не змушуємо вас перекроювати звичний розпорядок і сліпо копіювати спосіб життя середньовічної людини.

Однак немає потреби турбуватися, якщо ви раптово прокинулися серед ночі і не можете заснути.

Краще використовуйте цей час з користю, адже цей період може стати найбільш плідним навіть у порівнянні з ранковими годинами.

До речі, і саме поняття «безсоння» зародилося в психіатрії в 19 столітті. Раніше люди не знали про таку проблему, але з повним скасуванням двухфазового нічного сну вона відразу ж дала про себе знати.

Висновок

Не знаєте, чим зайняти себе в години нічного неспання? Крім зайнятися сексом зі своїм романтичним партнером, цей час можна провести з користю для душі. Медитуйте, міркуйте, приводьте свої думки в порядок і моліться.

Ви можете почати читати захоплюючий роман, присвятити час для творчості або роботі над черговим проектом. Якщо організм готовий прийняти такий режим, можна починати лягати спати раніше.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України