Авторські статті

Народна Рада закликає ухвалювати місцеві б’юджети після широких громадських слухань

З метою забезпечення народовладдя в областях, де опозиційній політичні сили мають більшість, а також з метою врахування інтересів територіяльних громад, працівників б’юджетної галузі, отримувачів соціяльних допомог та недопущення виникнення соціяльної напруги Народна Рада України в особі її співголів Олега Тягнибока, Арсенія Яценюка та Віталія Кличка закликала провести в регіонах громадські слухання щодо ухвалення місцевих б’юджетів із широким залученням громад.

У зверненні Народної Ради зазначено:

“Народна Рада України уважно стежить за бюджетним процесом як у державі в цілому, так і в окремих її регіонах. Особлива увага приділяється питанню формування та ухвалення місцевих бюджетів в областях, де більшість складають опозиційні політичні сили, а керівниками органів місцевого самоврядування є представники опозиційних партій.

Розроблені обласними та районними державними адміністраціями та виконкомами міських рад проекти місцевих бюджетів стали наслідком ухвалення у брутальний спосіб закону “Про Державний бюджет України на 2014 рік” у Верховній Раді України. Цей бюджет було сформовано в умовах гострого політичного протистояння в країні, повного колапсу бюджетної системи та краху всіх “реформ” уряду Азарова. Цим бюджетом збільшено фінансування силових органів, уповільнено зростання заробітної плати бюджетників, згорнуто фінансування соціальних програм, доведено до критичної межі обсяг бюджетного дефіциту та державного боргу.

Деклароване Кабінетом Міністрів України збільшення загального ресурсу місцевих бюджетів на 2014 рік у порівнянні з минулим роком на 9,8% або 21,7 млрд. гривень є фікцією, оскільки показники соціально-економічного розвитку України, які враховували при розрахунку показників державного і місцевих бюджетів, не відповідали очікуваним результатам за підсумками року і є необґрунтовано завищеними.

Заплановане в бюджеті підвищення розмірів мінімальної заробітної плати та посадового окладу, так само, як і решта соціально важливих видатків, 2014 року неможливо буде виконати через неможливість виконання дохідної частину бюджету внаслідок необґрунтованого завищення податкової бази. Більше того, значне завищення дохідної частини державного бюджету призведе до того, що місцеві бюджети не зможуть у повному обсязі отримати дотацію вирівнювання з державного бюджету, від якої залежать майже всі місцеві бюджети країни.

Постає питання: яким чином місцева влада збирається виконати заплановане збільшення надходжень до місцевого бюджету, якщо минулого року дохідну частину більшості місцевих бюджетів не виконано, а будь-які передумови для економічного зростання в країні відсутні? Очевидно, що виконання державного та місцевих бюджетів можна буде “забезпечити” лише внаслідок інфляційних процесів, які останні тижні вже мають місце в країні.

У той же час ми маємо розуміти, що неухвалення місцевих бюджетів у регіонах, де більшість в органах місцевого самоврядування складають опозиційні фракції, спровокує численні звинувачення опозиції з боку влади. Такі звинувачення, очевидно, будуть мати форму соціального популізму на кшталт “неможливості виплати заробітної плати бюджетникам та соціальних виплат населенню унаслідок неухвалення місцевих бюджетів”, що є відвертою брехнею, але влада посилено буде це поширювати серед населення як правду. Слід зазначити, що фінансові органи та органи скарбниці вже почали тиск на керівників місцевого самоврядування, погрожуючи ненаданням короткотермінових позик місцевим бюджетам у разі неухвалення бюджетів (хоча це і є протизаконним). Наступним кроком, очевидно, буде свідоме блокування скарбницею платежів у районах (містах), де не ухвалено місцеві бюджети.

З метою забезпечення народовладдя в областях, де опозиційній політичні сили мають більшість, а також з метою врахування інтересів територіальних громад, працівників бюджетної галузі, отримувачів соціальних допомог та недопущення виникнення соціальної напруги Народна Рада вважає за необхідне:

1. Ухваленню обласних, міських та районних бюджетів має передувати проведення громадських слухань щодо проекту бюджету, на які мають бути запрошені як представники громадських організацій, так і представники громадян, які перебувають на утриманні бюджету (працівники бюджетних установ, отримувачі соціальних допомог).

2. Депутатам опозиційних фракцій рішення щодо голосування за обласний, міський чи районний бюджет ухвалювати лише на підставі рекомендацій громадських слухань щодо проекту бюджету.

3. Бюджетні сесії у районних та міських радах проводити лише після ухвалення обласних бюджетів та проведення громадських слухань щодо бюджету в містах і районах.

4. Опозиційним фракціям у місцевих радах узгоджувати між собою позицію щодо ухвалення місцевих бюджетів.

Головам Народних рад в областях (головам обласних рад) довести зазначені рекомендації до керівників Народних рад у містах і районах, керівників опозиційних фракцій у міських та районних радах”.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України