Наше дихання – дуже потужний інструмент! Вчені підтверджують.
Відчуваєте сильне занепокоєння і напруженість, коли вам потрібно зробити щось складення або лякає? Вам важко сконцентруватися? Ви часто не можете заснути годинами?
На щастя для нас усіх є одна техніка, яка спрацьовує на 100% у всіх подібних випадках. Це техніка контролю дихання.
Дихальні вправи можуть знизити артеріальний тиск і позбавити від безсоння. Допоможуть заспокоїтися, зосередитися і підготуватися до виконання складної справи.
До речі, дихальні вправи виконують «морські котики» перед початком операцій. Зовсім не дивно, що в складній ситуації ми часто говоримо: «Зроби глибокий вдих».
Вправи, спрямовані на контроль дихання, впливають на наш психологічний стан і на роботу мозку.
Вчені довгий час намагалися з’ясувати, що ж саме відбувається в нашій голові. Наприклад, у дослідженні Стенфордського університету вчені пробували блокувати роботу нейронів, що відповідають за дихальні процеси. Дослідження проводили на генетично модифікованих мишах.
Було встановлено, що піддослідні все одно продовжували демонструвати всі форми характерного для них дихання (зітхання, позіхання, сопіння та інші). Однак частотність дихальних реакцій знизилася. Як правило, миші просто починали дихати повільніше, ніж зазвичай.
Одночасно з цим миші вели себе куди спокійніше. В умовах нової для них середовища вони просто сиділи на місці і чистили свою шерсть. Зазвичай в нових умовах природна реакція миші – бігати з кутка в куток і вивчати місце, в якому вона опинилася.
У рамках іншого дослідження, вчені вивчали діяльність людського мозку, імплантувавши в нього електроди. До участі в експерименті запросили людей, які страждають на епілепсію. Важливо відзначити, що це були добровольці, яким медикаменти не допомагали контролювати хворобу, і вони планували оперативне втручання.
Декількох днів учені з допомогою електродів відстежували мозкову діяльність учасників і змогли точно визначити, яка частина мозку активізувалася під час епілептичного нападу. Для чого це було потрібно? Щоб розуміти роботу якого ділянки мозку необхідно блокувати.
Дослідники також скористалися ситуацією, щоб поспостерігати за впливом на мозок дихання. Спочатку добровольців попросили сфокусувати увагу на чомусь і просто спокійно дихати. А через деякий час вони отримували установку або сповільнити або прискорити частоту вдихів і видихів.
Електроди зафіксували наступне: коли добровольці починали цілеспрямовано дихати повільніше або швидше активувалися різні ділянки їх мозку.
Схоже, що просто контролюючи дихання, ми можемо впливати на ділянки мозку, які в звичайних умовах нам не доступні.
Звичайно, необхідні додаткові дослідження, щоб визначити, як саме уповільнене чи прискорене дихання впливає на роботу мозку, коли ми спокійні, стривожені, відчуваємо бадьорість або втома.
На сьогоднішній день однозначно можна сказати одне: дихальні вправи – дуже потужний інструмент, що дозволяє заспокоїтися, розслабитися або легше пережити важкий момент життя.