Доручення щодо демілітаризації недобудованого ракетного крейсера «Україна» вже підписано і незабаром працівники заводу приступлять до виконання робіт.
Про це заявив генеральний директор Миколаївського суднобудівного заводу Валерій Калашніков під час брифінгу на тему заборгованості по заробітній платі.
«Я його ще не бачив, але точно, на 100 відсотків знаю, що доручення про демілітаризацію недобудованого крейсера «Україна» вже підписано. Це буде не розбазарювання, а чіткий проект демілітаризації розроблений підприємством «Дослідно-проектний центро кораблебудування», де деталі, обладнання та озброєння будуть демонтовані з крейсера та встановлені на кораблях ВМС України», – зазначив Калашніков.
За його словами, процес демілітаризації займе до 3 років. Причому, будуть задіяні фахівці різних підприємств, зокрема, «Ера», «Зоря-Машпроект» та інші.
Крім того Валерій Калашніков повідомив, що за дорученням Президента України Володимира Зеленського концерн «Укроборонпром» повністю погасив заборгованість по заробітній платі перед працівниками підприємства.
На рахунку «Миколаївського суднобудівного заводу» для погашення заборгованості по заробітній платі перерахували 54,8 мільйона гривень. Крім того, перераховано 31,7 мільйона гривень для виплат компенсації за несвоєчасно виплачену заробітну плату, а також податків і зборів, пов’язаних з розрахунком на оплату праці.
«Заборгованість виникла не сама по собі. Після цього крейсера з 2001 року на цьому заводі не було жодного оборонного замовлення, хоча це єдиний державний завод, який залишився в нашій країні. До того ж з 1 січня 2015 року завод був змушений утримувати крейсер за власні кошти, і це виливалося в пристойну суму – довелося «відбирати» гроші у своїх робітників», – сказав він.
Ракетний крейсер «Україна» (раніше — «Адмірал Флоту Лобов») — радянський та український військовий ракетний крейсер, четвертий корабель проекту 1164 «Атлант». Основне призначення кораблів цього проекту є знищення надводних кораблів, в тому числі авіаносців.
Проект спроектовані ленінградським Північним проектно-конструкторським бюро.
У 1975 році Міністерством промисловості СРСР прийнято рішення про створення Миколаївської філії Північного ПКБ (сьогодні «Дослідно-проектний центр кораблебудування»), який виконував роботи по розробці конструкторської документації та технічного супроводу будівництва крейсерів проекту «Атлант».
Всі чотири крейсери будувались на Миколаївському суднобудівному заводі(колишній завод 61 комунара).
Після розпаду СРСР четвертий крейсер проекту знаходився на стадії готовності 75%. 1 жовтня 1993 року крейсер було передано Україні.
17 лютого 1998 рік Президент України Леонід Кучма прийняв рішення про добудову крейсера. Цього разу крейсер було добудовано на 95%.
Озброєння крейсера складається із зенітного ракетного комплексу C-300Ф «Форт», 16 пускових установок протикорабельних ракет «П-1000 Вулкан» (в Україні ракет цього типу на озброєнні не перебувало). На кораблі встановлені 3 батареї шестиствольних 30-мм гармат АК-630 з ПУС «Вимпел», 2 п’ятитрубних торпедних апарата, 130-мм артилерійські системи головного калібру та багато іншого. Для розвідки і коригування вогню є гелікоптер.