ЄС|NATOАвторські статті

МВС Чехії вирішило серйозно посилити закон про перебування іноземців

У ході другого читання поправок до закону про перебування іноземців депутат нижньої палати парламенту Чехії Вацлав Клучка (від партії ?SSD) запропонував внести в законопроект цілий пакет суттєвих доповнень. Вони викликали обурення в неурядових організаціях та юристів, які допомагають мігрантам – повідомляє Голос українською.

Клучка не приховує, що готував доповнення в тісній співпраці з Міністерством внутрішніх справ Чехії. Глава відомства Мілан Хованец повністю підтримав ініціативу свого однопартійця. Правозахисники стверджують, що МВС вирішило зробити «брудну роботу» чужими руками: спеціально не стало включати спірні пропозиції в первісну версію законопроекту, оскільки в цьому випадку він навряд чи дійшов би до другого читання, зіткнувшись із серйозним протестом інших відомств.

Найбільш значущі пропозиції депутата такі:

— позбавити іноземців можливості оскаржити відмову МВС у наданні (або продовження) дозволу на перебування в суді. Сьогодні мігранти мають право спочатку подати апеляцію на негативне рішення відомства і в разі невдачі звернутися в незалежний суд. Клучка під приводом надмірної завантаженості судів і «актуальної ситуації з безпекою» пропонує передати ці повноваження комісії при самому МВС, яку складно назвати незалежною. «Тим, що ми постійно чекаємо судових рішень, нескінченно відкладається на термін, коли іноземець покине територію республіки. А це – велика проблема», — сказав депутат.

— скасувати право на так зване тимчасове перебування (p?echodn? pobyt) для подружжя громадян Чехії з третіх країн (не входять в Євросоюз). Конкретний приклад: сьогодні українка, яка вийшла заміж за чеха може попросити дозвіл на тимчасове перебування, незалежно від того, на яких (законних) умовах вона спочатку в’їхала в республіку. На цей документ вона може претендувати навіть тоді, коли її основний дозвіл на перебування минув і МВС видало їй так звану «виїзну візу». Депутат пропонує скасувати дане положення;

— зобов’язати іноземців надавати чеським відомствам не копії, а оригінали документів, такі як свідоцтва про народження, про шлюб і т. д.

— поширити на іноземців відповідальність за недобросовісних роботодавців. Якщо фірма, де працює трудовий мігрант, заборгувала податковому або митному відомству, це може стати достатньою підставою, щоб не продовжити іноземцю дозвіл на перебування;

— збільшити термін, протягом якого трудовий мігрант не може змінити тип свого перебування на «підприємництво». Сьогодні він становить 2 роки. Цей термін пропонується збільшити до 5 років.

«Пропозиції депутата Клучки, який консультувався з експертами міністерства внутрішніх справ, приведуть до поліпшення міграційної системи. Головним я бачу те, що ініціатива реагує на актуальну ситуацію з безпекою в промислових районах країни», — заявив газеті Pr?vo глава чеського МВС Мілан Хованец.

Проти нововведень і того, яким способом вони були запропоновані, висловилися багато чеських політиків. Щоб доповнення увійшли в остаточну версію законопроекту, їх тепер повинні схвалити депутати нижньої палати парламенту. Але навіть якщо це станеться, сам документ згодом може відхилити Сенат.

Некомерційні організації не виключають, що в крайньому разі звернуться до Конституційного суду Чехії, оскільки пропозиції Клучки явно суперечать європейському праву.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України