Молочницею в просторіччі називають форму кандидамікозу (candidamycosis). Він же – кандидоз. Молочниця – інфекційне захворювання. Збудником її, відповідно, виступає дріжджеподібний грибок роду Candida, зокрема, Candida albicans.
Тим не менш Candida відноситься до умовно-патогенної мікрофлори, тобто входити в склад мікрофлори всіх здорових людей з самого народження. Патологія настає за певних умов сприятливих для множення чисельності Candida та посилення її активності.
Молочниця може вражати як слизові оболонки, так і шкірні покриви, і навіть внутрішні органи. Останній випадок небезпечний для життя людини, так що не зайвим буде дізнатися – як лікувати молочницю.
Симптоми молочниці
Candida поширена у всьому світі, але частіше її можна зустріти в тропіках і субтропіках. Атакує грибок як дорослих, так і дітей. У грудному віці дитина може заразитися молочницею вертикальним шляхом, тобто від матері. При локалізації вогнища інфекції в ротовій порожнині симптоматика виражається в білому нальоті на слизовій оболонці мови, піднебіння або щік.
Які нешкідливі заспокійливі засоби – про це у нашій статті
Слизова після її очищення від нальоту білі-червона і може трохи кровоточити. У дітей старшого віку і дорослих можуть з’єднання являтися так звані заїди в кутах губ — кандидамикозний ангулярний стоматит. Буває кандидоз вульви і піхви. Кандидоз шкіри локалізується в шкірних складках, викликає свербіж і виглядає як ерозія червоного кольору з блідо-рожевим окоемом.
Молочниця (кандидоз) нігтів
Ще зустрічається кандидоз нігтів і нігтьового валика. При цьому нігті набувають болючий сірий відтінок, нерівну поверхню, а нігтьові валики – нехарактерне потовщення і щільність, дотик до них болісно. До летального результату може вести несвоєчасно виявлений кандидоз внутрішніх органів, лікування молочниці у цьому випадку життєво важливо. Перебіг хвороби характеризується як важкий.
В сплячому стані грибки candida безпечні, але пробудження їх діяльності запускає механізм захворювання. Щоб збудники молочниці перейшли в активний стан і викликали патологічний процес, досить збігу певних факторів. Щоб уникнути проблем зі здоров ям, важливо не допустити даних обставин. Уникнути молочниці простіше, ніж потім вилікувати її.
Лікування молочниці
До факторів ризику належить зниження імунітету. Причиною може виступити прийом ряду антибіотиків у великій кількості або протягом тривалого часу. Чим сильніше антибіотик – тим вище ризик захворювання. Захисні сили організму також послаблюють переохолодження, стреси, порушення режиму сну і відпочинку, недостатнє харчування. Лікувати молочницю, можливо, доведеться разом з супутнім порушенням.
Кандидоз може виступати вторинним захворювання при хронічних хворобах шлунково-кишкового тракту, туберкульозі, якщо є злоякісних пухлин, цукровий діабет. Неправильне харчування також може розбудити сапрофіти – сплячі гриби candida, які, як відомо, «любляна» солодке. Якщо обмін вуглеводів порушений або в раціоні недостатньо вітамінів, ризик патології зростає. Також її може викликати гормональний дисбаланс. Комфортними умовами для цього збудника виступають високі температура і вологість. У відповідному кліматі вилікувати кандидоз складніше.
Молочниця передається статевим шляхом, в тому числі і при орально-генітальному контакті партнерів. Побутовий шлях зараження теж характерний для кандидозу: збудник може жити поза організмом носія, наприклад, на предмети особистого користування, особливо у вологому середовищі. Клінічні прояви молочниці можуть бути зовсім різними в залежності від її локалізації.
Що робити, коли у вас понижений тиск – у нашій статті
Молочниця піддається лікуванню препаратами. Перед тим, як лікувати молочницю, проводять діагностику. Для виявлення молочниці існують мікроскопічні методи діагностики. Матеріал для проведення аналізу забирають спеціальними інструментами з уражених ділянок. Далі йде робота з отриманими зразками. Відстежується активність і розмноження грибка. У хід йдуть методи забарвлення, посіву на поживні середовища. Також використовується серологія і введення алергенів. Кандидоз внутрішніх органів виявляють ендоскопічними способами, на рентгені.
Лікування молочниці починають з постановки діагнозу. Щоб її вилікувати, існує комплекс з трьох складових:
- системне лікування препаратами,
- усунення місцевих проявів,
- заходь, спрямовані на відновлення імунітету.
Таблетки від молочниці
Системне лікування молочниці, спрямоване на весь організм, здійснюється прийомом препаратів у вигляді таблеток або капсул, в рідкісних випадках введенням діючої речовини внутрішньовенно. Хворому призначають курс антибіотиків або антимікотиків.
Антибіотики протигрибкової дії – це Ністатин, Леворин або Натаміцин. Курс прийому Ністатину або Леворина триває близько 2-3 тижнів. Антімікотікі – протигрибкові препарати. До них відноситься Флуконазолом, препарат разового застосування. Також використовуються Ітраконазол і Кетоконазол.
Місцево застосовують ті ж самі антибіотики і протигрибкові (Клотримазол, Міконазол), тільки у вигляді мазей і супозиторій. А також використовується розчин Люголя та препарати йоду. Вплив в цьому випадку йде безпосередньо на дільниці прояви захворювання. Курс місцевого лікування триває близько 2 тижнів і призначається в тих випадках, коли патологічний процес протікає недавно і порівняно легко. Для ефективного курс лікування повторюють.
Імунну систему зміцнюють системою заходів, вона включає відновлення мікрофлори як кишківника, так і слизових оболонок. Може бути призначений курс вітамінів і мікроелементів. Повинно здійснюватися лікування супутніх захворювань. Правильно підібраний режим харчування та дотримання правил особистої гігієни теж мають місце. Наприклад, звичайне туалетне мило замінюється дігтярним, щоб відновити кислотно-лужну рівновагу слизових оболонок.
Як відомо, збудники з часом видозмінюються і зростає їх стійкість до лікарських препаратів. Висновок: контроль лікаря просто необхідний, а самостійне лікування молочниці – виключено. Через 2 тижню після закінчення курсу лікування пацієнту призначають повторний аналіз для перевірки ефективності лікування.
Профілактика захворювання молочницею
Ні одна хвороба не проходити безслідно, навіть якщо вилікувати її.
Вона позначається якщо не на фізичному стані тіла, то на психологічному – точно. Процес діагностики і лікування, сам факт зараження може виступати причиною стресу. Величезну роль відіграє профілактика захворювань, адже краще запобігти початок хвороби. Виходячи з факторів ризику виникнення молочниці, можна вивести ряд заходів для її профілактики. Це своєчасне лікування інших інфекційних захворювань або запобігання. Лікувати молочницю накладно, розумніше – запобігти.
Здоровий спосіб життя — найкраща профілактика молочниці
В цілому профілактика найчастіше зводиться до головного – це здоровий спосіб життя. Щоб імунітет не втратив свою силу, не слід переохолоджуватися, недосипати, зайвій раз піддаватися стресам, безконтрольно застосовувати антибіотики. Необхідно дотримуватися дієти з переважанням овочів і рослинної їжі, солодке і борошняне варто обмежити або виключити.
Що таке звіробій і як його пити – прочитайте у нас
Щоб уникнути поширеного виду молочниці у жінок – вагінального кандидозу – слід правильно підбирати білизну, відмовитися від синтетики на користь бавовни. Після відвідування місць загального користування, особливо таких як басейн, сауна, кабінет манікюру обов’язкове ретельне миття і обробка шкіри і слизових оболонок. Беззастережно необхідно дотримання особистої гігієни, в тому числі і гігієни відносин. Це первинна необхідність цивілізованої людини. Запобігти деякі захворювання не так складно, як вилікувати. Досить знайти час, щоб дізнатися правила охорони свого здоров’я і знайте сили для їх дотримання