Недавно міжнародна група вчених в черговий раз показала, що «фармацевтичний» риб’ячий жир не знижує ризик серцево-судинних захворювань. Сумніви в можливостях цієї речовини висловлюються не вперше, однак міф про його користь і раніше живий.
Риб’ячий жир поряд з рослинною олією вважається основним джерелом омега-3-поліненасичених жирних кислот. Ці кислоти слабо або зовсім не синтезуються організмом людини, тому отримувати їх можна в основному з їжі. У медицині риб’ячий жир розглядається як засіб боротьби з виснаженням організму (наприклад, при туберкульозі) і зміцнення серцево-судинної системи.
Думка про здібності риб’ячого жиру зміцнювати серцево-судинну систему сходити до 1973 року, коли британські вчені показали, що ескімоси Гренландії, раціон яких будується навколо жирної риби, рідко стикаються з інфарктом, інсультом і атеросклерозом. Тому риб’ячим жиром, який до тих пір призначали дітям для нормального росту), вперше зацікавилися дорослі.
Дослідження наступних років частково підтвердили користь омега-3-поліненасичених жирних кислот для старіючого організму. У 2000-х роках влада США офіційно визнали, що риб’ячий жир може знижувати ризик ішемічної хвороби серця, а влада Канади — його важливість для розвитку мозку. При цьому речовині визначили допустиму дозу — не більше трьох грамів в день.
Проте з 2005 року вчені все частіше повідомляють про неефективність риб’ячого жиру в профілактиці серцево-судинних захворювань. Так, експерименти вказують, що можливості омега-3-поліненасичених жирних кислот у боротьбі зі старінням мозку не перевищують ресурси плацебо. Незабаром в риб’ячому жирі засумнівалися і чиновники, заявивши, що користь від нього залишається неясною.
Перевірка на гемодіалізі
У новій роботі вчені з Австралії, Нової Зеландії, Малайзії та Сполученого Королівства провели подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження на 576 пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю. Справа в тому, що одним із найбільш небезпечних ускладнень цього захворювання є дисфункція судин, ризик якої підвищує гемодіаліз — метод безпечінкового очищення крові.
При підготовці до гемодіалізу в руці пацієнта створюється артеріовенозна фістула, яка безпосередньо з’єднує артерію. При несприятливих обставинах у фістулі може виникнути тромбоз, причому сама процедура гемодіалізу повторюється три рази в тиждень. Тому пацієнти з нирковою недостатністю потребують універсальних безпечних тромболітиках.
У рамках експерименту автори розділили учасників на три групи. За день до створення фістули перша група почала прийом порошкового риб’ячого жиру (чотири грами), друга — порошку аспірину (100 міліграм), третя — плацебо. Прийом препаратів повторювався щодоби за довільною схемою 12 тижнів. Потім протягом 12 місяців учені спостерігали стан пацієнтів.
Результати показали, що невдачі при створенні фістули за рік торкнулися 47 відсотків пацієнтів, які вживали риб’ячий жир, і 47 відсотків пацієнтів, які вживали плацебо. При порівнянні плацебо і аспірину показник склав 43 і 45 відсотків відповідно. У всіх групах спостерігалося ідентичне число випадків тромбозу (60-61 відсоток) і відмови від катетеризації (39-40 відсотків).
Ні об’єктивних, ні суб’єктивних поліпшень риб’ячий жир не привів: частота тромбозів і відмови від процедур у всіх групах була однакова. На думку авторів, це знову доводити неефективність омега-3-поліненасичених жирних кислот, коли мова йде про профілактиці судинних захворювань. Разом з тім смороду не виключають, що проблема криється в способі доставки сполук.
Капсули і добавки
У чистому вигляді риб’ячий жир володіє неприємним присмаком. Щоб її пом’якшити, технологи упаковують активні речовини, що входять до складу риб’ячого жиру, желатинові капсули або біологічно активні добавки (БАД). Річний оборот цього ринку тільки в США становить 1,2 мільярда доларів. Іноді співавтори публікацій про користь риб’ячого жиру визнаються у зв’язках з виробниками.
Тим не менше, більшість дослідників сходяться в думці про те, що омега-3-поліненасичені жирні кислоти важливі для розвитку організму людини. Крім того, деяка кореляція між систематичним споживанням жирної риби і станом судин все-таки простежується, хоча ті, пов’язані з цим омега-3-поліненасичені жирні кислоти, невідомо.
Іншими словами, морепродукти можуть приносити користь серцево-судинній системі, тоді як БАД або капсули з риб’ячим жиром в цьому питанні не більш ефективні, ніж плацебо. Очевидно, одним з основних бенефіціарів в легенді про цілющі капсулах і добавках є фармацевтичні компанії. З іншого боку, право на самонавіювання у людини поки ніхто не віднімав