Латинська українська. Чи приживеться в Україні нова абетка?

Фонетичних перепон для переходу на латиницю немає, вважають філологи.

Український уряд може розглянути можливість запровадження нового – латинського – алфавіту, повідомив міністр закордонних справ Павло Клімкін. Він розповів, що мав зустріч з представниками країн Центральної Європи, присвячену проблемам регіону, а також ролі України в центральноєвропейському співтоваристві. Під час бесіди польський історик і журналіст Земовіт Щерек запитав, чому б Україні не запровадити разом з кирилицею латиницю, повідомляє у своєму сюжеті Радіо НВ.

Голова українського МЗС відгукнувся на ініціативу. Він зазначив, що потрібно працювати на те, що “нас об’єднує, а не роз’єднує”. Водночас, на своїй сторінці в Facebook Клімкін закликав українців подискутувати, чи потрібно впроваджувати таке нововведення.

Азбучна війна

Встановити латинську писемність на території України пропонували ще у 19 сторіччі. Хоча перші українські тексти латиницею датуються 16-17 ст. Вони були написані польською або чеською абеткою.

У 19 ст. встановити латинську писемність намагався вчений і священник зі Львова Йосип Лозинський. Він пропонував використовувати польський алфавіт з додаванням деяких чеських букв. Пізніше чеський славіст Йосиф Їречек пропонував відмовитися від польських диграфів – письмових знаків, що складаються з двох літер і позначають фонеми. Суперечка між прихильниками цих двох варіантів, а також між противниками і прихильниками латиниці дала початок так званій “азбучній війні”.

У 19-му та на початку 20 століття офіційну документацію в Галичині вели латиницею. Це було за часів австрійської влади. У січні 2010 Кабінет Міністрів України затвердив правила транслітерації українського алфавіту на латиницю. Ця норма була впроваджена для видачі закордонних паспортів . За основу взяли англійський правопис. Пом’якшення м’яким знаком було повністю опущено.

Що кажуть філологи

Теоретично українську мову можна позначити будь-якою графічною системою, проте для впровадження латиниці немає історичних передумов. Про це в інтерв’ю Радіо НВ заявив директор Інституту української мови Національної академії наук Павло Гриценко. Він підкреслив, що кириличний алфавіт існував на території сучасної України з 9-го століття, натомість латиницю почали використовувати значно пізніше. Як зауважив Гриценко, втручання українських урядовців у мовні питання – це нонсенс.

Теоретично українську мову можна позначити будь-якою графічною системою, проте для впровадження латиниці немає історичних передумов

“Кирилиця існує на українських землях з кінця 9-го століття. Латиниця прийшла значно пізніше, – нагадує Гриценко. – Тут народжувалася наша мова, і народжувалася вона в іпостасі саме кириличній. І це була прив’язка до великої культури. На цій прив’язці, на цьому ґрунті розвивалася наша національна культура”.

Латиниця придатна для того, щоб передати фонетику української мови, вважає доцент кафедри мови і стилістики Інституту журналістики Київського національного університету імені Шевченка Ірина Мариненко. Вона зауважила, що в 19-му сторіччі впровадити латиницю Україні не дала Росія через політичні мотиви. Водночас, Мариненко підкреслила, що головною проблемою у впровадженні латинського алфавіту в Україні може стати неготовність суспільства.

“Перепон фонетичних, звукових немає. Будь-яка мова, заснована на латиниці, додає свої якісь позначки для тих чи інших звуків. Таж сама іспанська, італійська, французька, англійська – вони мають не тотожні алфавіти, тому це не перепона, – вважає Мариненко. – Проблема в тому, чи згодна більша частина нашої громадськості, причому навіть свідомої громадськості, розглядати цю проблему”.

Нагадаємо, у жовтні 2017 року президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв підписав указ про перехід казахської мови з кириличного на латинський алфавіт.

Comments

0 comments

2 коментарі

  1. адольф владимирович

    в рапсово- кукурузной колонии приживётся всё, что нужно……

  2. Передохнуть “любітєлі сЄсЄсЄрЯ” і приживеться !!!

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

nine − 1 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh