Здоров'я

Коронавірус COVID-19: тільки факти, без міфів і паніки

Паніка – найгірше, що може трапитися під час пандемії. Але Спарк завжди був і залишається місцем, де людям важливі факти, а не домисли. А факти такі: коронавірус виявився досить заразним і в деяких випадках – смертельним.

Держави закривають кордони і вводять надзвичайний стан, авіакомпанії скасовують рейси, масові заходи переносяться. Найкраще, що можна зробити – як слід підготуватися, в тому числі – в інформаційному плані.

В цій статті, проаналізувавши масу авторитетних джерел, я зібрав для вас найбільш важливу інформацію по цій темі, а також рекомендації, як захистити себе від хвороби.

Декілька важливих фактів про захворювання

  • За останніми даними, у світі захворіло 169 387 людей, з них 77 257 виздоровіло, і 6 513 людей – померло.
  • Станом на 16 березня, в Україні підтверджено 5 випадків зараження коронавірусом, одна людина померла.
  • Коронавірус з Уханя COVID-19 має будову, схожу з коронавірусами кажанів, і, цілком можливо, що саме вони стали основним джерелом нового штаму, після мутації вірус міг передатися людям.
  • Інфекція зафіксована в 148 країнах на всіх континентах, найбільше хворих у Китаї – 80 932.
  • У п’ятірку країн за кількістю підтверджених випадків захворювання, крім Китаю, увійшли Італія, Іран, Південна Корея та Іспанія. Німеччина посідає шосте місце, далі йдуть Франція і США. Закривають десятку Швейцарія і Норвегія.

Новини КраїниКоронавірус COVID-19: тільки факти, без міфів і паніки

Що таке коронавірус взагалі і чому його всі бояться?

Коронавірусна інфекція COVID-19 – один з представників цілого сімейства вірусів, які переважно вражають тварин і тільки в деяких випадках передаються людині.

З чим пов’язана назва «коронавірус»? Справа в тому, що вони відносяться до РНК-вірусів, до складу їх нуклеокапсида входять глікопротеїни, які за формою схожі на шипи, завдяки чому вірус візуально нагадує корону.

Новини КраїниКоронавірус COVID-19: тільки факти, без міфів і паніки

Чому люди турбуються про цей вірус більше, ніж про грип? Кожна людина, яка захворіла на сезонний грип, може заразити приблизно 1,3 інших людей. Коронавірус заражає майже втричі більше людей (за оцінками, від 2 до 4). Це число називається репродуктивним фактором.

Така швидкість поширення дозволяє вірусу дуже швидко розмножуватися і несе критичні ризики для медичної інфраструктури. За умови різкого спалаху епідемії, лікарняних місць просто не вистачить.

Ще один фактор – високі показники смертності:

За оцінками ВООЗ, середній рівень смертності від коронавірусу в середньому становить 3,4%. Для порівняння: у сезонного грипу летальність становить 0,1-0,2%.

Показники смертності від COVID-19 відрізняються в залежності від віку (після 50 років – ризик зростає), супутніх хворіб, статі пацієнта і особливо від реакції системи охорони здоров’я.

Новини КраїниКоронавірус COVID-19: тільки факти, без міфів і паніки

Особливості перебігу захворювання:

  • у 80% хворих – легка форма захворювання
  • 5% заражених COVID-19, – на штучній вентиляції легень.
  • 15% подають висококонцентрований кисень (протягом декількох днів).
  • в середньому 3-6 тижнів хворіють люди, які заразилися COVID-19 і у яких хвороба протікає у важкій формі або вони перебували в критичному стані.
  • в середньому 2 тижні хворіють ті, у кого захворювання протікає в легкій формі.

Як передається коронавірус і які його симптоми

Коронавірус поширюється, коли заражена людина кашляє і дрібні краплі мокротиння – наповнені вірусами – потрапляють в повітря. Вони можуть потрапити в організм здорової людини через дихальні шляхи або ж якщо ви зачепите поверхню, куди потрапила крапля зараженої мокротиння, а потім доторкнетеся до свого обличчя – носа, очей або рота.

Найбільш поширеними симптомами коронавірусу є:

  • висока температура (88%) і сухий кашель (68%);
  • загальне нездужання (38%);
  • відхаркування слизу при кашлі (33%);
  • задишка (18%);
  • біль в горлі (14%);
  • головний біль (14%);
  • м’язові болі (14%);
  • озноб (11%).

Рідше спостерігається нудота і блювота (5%), закладений ніс (5%) і діарея (4%). Нежить не є симптомом COVID-19. Необхідно звертати на симптоми особливу увагу, якщо вони виникли після поїздки або після контакту з людиною, недавно подорожував.

Новини КраїниКоронавірус COVID-19: тільки факти, без міфів і паніки

ВООЗ повідомляє, що інкубаційний період може становити до 14 днів, однак деякі лікарі кажуть, що він може тривати до 24 днів.

Міфи, в які не варто вірити

Чуток і фейкових новин в зв’язку з епідемією COVID-19 вистачає не тільки в Україні, а й в усьому світі. ВООЗ опублікувала відповіді на найрізноманітніші питання людей, далеких від медицини, щоб розвіяти міфи і помилкові уявлення.

Зокрема, запам’ятайте наступне:

  • Електросушарки для рук не вбивають вірус COVID-19
  • УФ-лампи не слід використовувати для стерилізації рук або інших ділянок шкіри, оскільки ультрафіолетове випромінювання може викликати подразнення.
  • Обробка всього тіла спиртом або хлорним вапном не знищить віруси, які вже проникли в організм. Розпилення таких речовин може тільки завдати шкоди одягу і слизовим оболонкам (очі, ротова порожнина).
  • Отримуючи посилки з Китаю, ви не ризикуєте заразитися коронавірусом.
  • Проведені дослідження показали, що віруси недовго зберігають життєздатність на предметах, таких як конверти або поштові посилки.
  • Якщо ви побоюєтеся заразитися від домашніх тварин, то знайте, що в даний час немає ніяких доказів того, що, наприклад, собаки або кішки, можуть його переносити.
  • В ході поточного спалаху не було отримано жодних підтверджень ефективності вживання часнику як засобу профілактики зараження коронавірусом.
  • Заразитися можуть представники всіх вікових категорій, а не тільки люди старшого віку. Просто літні люди більш схильні до підвищеного ризику розвитку важких форм коронавірусної інфекції.
  • Вірус не передається через укуси комарів.

Новини КраїниКоронавірус COVID-19: тільки факти, без міфів і паніки

Ще парочка оригінальних фейків:

  • По “Фейсбуку” розійшовся пост, в якому цитується якийсь “японський лікар”, що рекомендує пити воду кожні 15 хвилин, щоб вимити вірус з порожнини рота.
  • Не менш широко розійшлося повідомлення, яке приписують Unicef, – про те, що уникнути коронавіруса допомагає гаряча вода: треба пити її якомога більше, а також частіше бувати на сонці, і тоді коронавірус нібито вас не дістане.

Як захиститися від коронавірусу: особливості профілактики

1. Ефективним способом профілактики коронавірусу (2019 nCoV) є регулярна обробка рук спиртовмісних антисептиком або їх миття водою з милом.

2. Уникайте місць масового скупчення людей (в тому числі супермаркетів). Відмовтеся від відвідування концептів та інших масових заходів.

3. У зв’язку з поширенням COVID-19 варто утриматися від поїздок на громадському транспорті, і зробити вибір на користь піших прогулянок. Якщо все-таки доводиться їздити на автобусі, то тримайтеся подалі від тих, хто проявляє ознаки інфекції. Після виходу з автобуса або маршрутки не забудьте обробити руки.

4. Коли інфікована людина кашляє або чхає, вірус виділяється з його організму разом з краплями, які розлітаються на певну відстань. Тому, для захисту від коронавірусу потрібно просто триматися на відстані від усіх, у кого спостерігаються підвищена температура і кашель.

5. Одягати маски слід тільки тоді, коли ви самі чхаєте і кашляєте. Здорові люди повинні носити їх, тільки якщо надають допомогу інфікованій людині.

Новини КраїниКоронавірус COVID-19: тільки факти, без міфів і паніки

6. Повторне використання масок, включаючи медичні маски плісировані (плоскі) і маски N95, не допускається. Якщо ви перебували в тісному контакті з людиною, зараженою коронавірусом, лицьову поверхню маски слід вважати інфікованою. Після використання її необхідно зняти, не торкаючись до її передньої частини, і утилізувати.

7. На роботі регулярно очищайте поверхні і пристрої, до яких ви торкаєтеся: клавіатура комп’ютера, екран смартфона, пульти, дверні ручки і поручні. Предмет може бути заражений, якщо хвора людина чхне або покашляє на нього, чи доторкнеться.

8. Уникайте привітальних рукостискань і поцілунків у щоку (до нормалізації епідемічної ситуації).

9. У транспорті та інших місцях масового скупчення людей мінімізуйте контакт з поверхнями і предметами.

10. Не вживайте їжу з загальних упаковок і загального посуду (горішки, чіпси, снеки).

На даний момент рекомендованих лікарських засобів, призначених для профілактики або лікування коронавірусу немає. Роботи над вакциною ведуться вченими всього світу. Але дотримуйтеся цих простих рекомендацій по профілактиці – і вона вам не знадобиться. Профілактика це завжди краще, ніж лікування.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України