Авторські статтіЗдоров'я

Коли застосовувати йод, а коли зеленку

Яке десятиліття поспіль у дворах великих і малих міст можна зустріти маленьких шибеників, чиї коліна замазані йодом або зеленкою. Самий мінімальний набір радянської, а тепер російської або української, аптечки включав у собі перекис водню, спиртовий розчин зеленки і спиртовий розчин йоду.

Однак з розвитком медицини і фармакології сучасний споживач стикається з двояким почуттям — з одного боку, традиційне уявлення про доцільність застосування йоду або зеленки в тому чи іншому випадку, а з іншого боку, маса сучасних, більш зручних і, напевно, не менш дієвих засобів.

Ці два лікарських розчину критикують в основному з двох причин:

  • по-перше, вони містять спиртову основу, а взаємодія спирту з відкритою раною або просто чутливою шкірою не завжди сприятливо;
  • по-друге, вони є певним пережитком минулого, негоже якось у ХХІ столітті прикрашати себе зеленими або рудими мітками, і якщо йод швидко вбирається і відносно легко відпирається, то зеленка на одязі означає в більшості випадків кінець її шкарпетки.

На перший, обивательський погляд може здатися, що йод і зеленка дуже схожі по своїй дії, однак це омана. У кожного з них є своє призначення, але обидва вони антисептики і запобігають інфікуванню пошкодженої поверхні.

Йод або зеленка

Йод сушити шкіру, а в зайвому кількості легко може її спалити. Головне правило, якого потрібно дотримуватися при використанні йоду, це не наносити йод на відкриту рану. Тільки навколо пошкодження, для того щоб перегородити дорогу мікробам, або на неушкоджену шкіру. Теж припікаючу, підсушує властивість йоду доречно при обробці прищів і висипань, а здатність йоду стимулювати приплив крові до м’яких тканин пояснює його використання для обробки забоїв, вивихів, різних припухлостей під очима і набряклість (малюється «йодна сітка»). В екстремальних умовах, коли має місце значне пошкодження шкіри, а під рукою тільки йод, його використання на відкриту рану доречно (краще розвести спиртовий розчин чистою водою), це запобігає зараження, альо забезпечить опік — потрібно оцінювати ситуацію і робити вибір.

Зеленка або розчин діамантового зеленого — це більш щадний антисептик. Він стимулює загоєння, але не сушити шкіру. Саме тому доречно нанесення зеленки на відкриту рану, її рекомендують тим, чия шкіра дуже чутлива. Ще однією властивістю зеленки, в чому полягає її перевага перед йодом, є запобігання нагноєнь. Обробка рани зеленкою перешкоджає притоку до неї лімфи та іншої вологи, застій якої і стає основою гнійника.

І йод і зеленка не доречні для загоєння глибоких порізів і поранень, такі повинні бути приводом для термінового звернення до лікаря. Обробка рани розчинами йоду або зеленки дещо ускладнюється діагностику ушкоджень, а тому максимум, що потрібно зробити до огляду лікаря, це обробити рану перекисом водню.

Це ж засіб справедливо використовують для обробки неглибоких ушкоджень, а після вважають необхідним нанести всі ті ж йод або зеленку. Цікаво відзначити, що однієї лише перекису водню може бути достатня, щоб зупинити кровотечу, продезінфікувати поверхню і дозволити організму самостійно упоратися із загоєнням.

На відміну від йоду й зеленки перекис водню не містить спирту і жодним чином не провокує опік. Дія перекису полягає у виділенні вільного кисню, в процесі чого вимивається забруднення рани, а висока концентрація кисню зробить життєдіяльність патогенних мікроорганізмів неможливою на обробленій ділянці.

Єдиний недолік перекису водню полягає в тому, що її дія не настільки довго, як йоду або зеленки, а тому процедуру потрібно повторювати регулярно, а рану прикривати пов’язкою

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.