Авторські статті

Колектив Ужгородського національного університету повстав проти ректора

Уже кілька днів студенти Ужгородського національного університету закликають ректора Федора Ващука написати заяву на звільнення, однак він усіляко намагається цього уникнути. 25 лютого 2014 року проти свавілля і реформи диктатури у виші повстав увесь викладацький колектив. На протестній акції біля ректорату об 11:00 викладачі поставили умову перед колективом УжНУ: якщо до 12:00 Федір Ващук не подасть у відставку, то вони готові звільнити посади в університеті, які займають.

“Ми не можемо погодитися з недемократичними методами управління в Ужгородському національному університеті, які привніс Ф.Г. Ващук, який, на нашу думку, є уособленням режиму В.Януковича в Закарпатській області. У зв’язку з цим звертаємося до Федора Григоровича з вимогою звільнити усі займані ним посади в УжНУ”, – зазначено у зверненні викладачів.

Також викладачі висунули сім вагомих аргументів з приводу відставки ректора Ващука, які, на їхню думку, є доказом диктаторської осібної реформи, запровадженої ним. Зокрема викладачі і студенти УжНУ зазначають, що:

1. Ф.Ващук виступав одним із стовпів режиму Януковича у Закарпатті. Він не лише не засудив дії злочинного режиму, а й цинічно обдурював викладачів, студентів та громадськість, заявляючи про свої буцімто “призупинення” членства у Партії регіонів. Поряд із цим на працівників УжНУ та студентів-активістів здійснювався тиск, щоби не допустити їхньої активної участі у протестах. Як один із чільних представників Партії регіонів у Закарпатській області, залучаючи викладачів і студентів до виборчої кампанії партії В. Януковича, безпосередньо організовував через деканів та профспілку підкуп виборців у студентських гуртожитках на підтримку Партії регіонів та В. Ковача. Тому не має морального права й надалі очолювати університет.

2. Вибудував тіньову схему збору і перерозподілу грошей у готівковій формі з метою створення умов для розкрадання коштів університету. Зокрема щомісячна здача студентами, які живуть у гуртожитках 100 грн. (близько 4 млн. грн. щороку).

3. Закрив усю інформацію про університет, зокрема статут, колективний договір, рух бюджетних коштів, списки членів Вченої ради УжНУ і трудового колективу. Відмовився подати, затвердити та оприлюднити фінансовий звіт УжНУ. Зокрема проект статуту УжНУ не було донесено до членів трудового колективу, не пройшов обговорення. Натомість була здійснено спробу затвердити його.

4. Організував численні порушення трудових прав працівників УжНУ, зокрема щодо конкурсного відбору, оплати праці, норм праці тощо. Організував утиски групи професорів, які примушені були залишити роботу в університеті. Залучав силові органи до пресингу відомих учених УжНУ. Станом на 25 лютого 2014 року більша частина викладачів, які перебувають на спецфонді, не отримали заробітну плату. Затримка заробітної плати стала постійним явищем. Водночас Ф.Г. Ващук будував свою передвиборчу кампанію на посаду ректора на аргументації добрих зв’язків із Д. Табачніком, що мало нібито забезпечити безперешкодне фінансування потреб вишу. Водночас у багатьох університетах України, ректори яких не займали таку лояльну позицію до влади, фінансування наукових та навчальних потреб викладачів є значно кращим.

5. Зруйнував систему управління та самоврядування в УжНУ, відмовившись створити Вчену раду та Наглядову раду вишу згідно з положеннями Закону України “Про вищу освіту”. На сьогоднішній день Вчена рада є кишеньковим органом, склад якого особисто підібраний Ф.Ващуком. Так само недемократично, із порушенням принципів представництва колективів кафедр відбувалося затвердження складу трудового колективу УжНУ.

6. В університеті за час його управління створилася гнітюча атмосфера викликана залякування та постійним тиском Ф.Ващука на професорсько-викладацький склад. Водночас, відбувається постійне загравання зі студентами та маніпуляція ними. Прикладом маразматичного підходу до управління є проголошення Ф.Г. Ващуком на 2015 рік (під вибори президента Януковича) відзначення 400-річчя утворення УжНУ, що є історичним абсурдом і документальною фальсифікацією.

7. Левова частка коштів спецфонду УжНУ перераховується на орендну плату приміщень наближених до нього приватних структур. Фінансова звітність за це є невідомою. Натомість, взявши курс на отримання університетом статусу дослідницького, повністю нищить науково-дослідну, лабораторну і апаратно-технічну базу УжНУ.

Сьогодні в Україні відбувається демонтаж старого режиму, проте Ф.Ващук демонструє чудеса пристосуванства. Ми вважаємо, що без повної люстрації усіх високопосадовців, причетних до злочинів старого режиму, неможливо побудувати нову Україну. Ф.Ващук як уособлення злочинного режиму Януковича мусить піти з посади ректора УжНУ.

Звернення до колективу і висунуті аргументи щодо відставки вже підписали понад дві сотні викладачів і студентів, і процес далі триває. На акцію протесту сходяться колективи факультетів, студенти.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Один коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.