Техно

Компанія Rocket Lab запустила на навколоземну орбіту шведський супутник, але не вловила ракету-носій

Незважаючи на те, що ракета успішно розгорнула супутник на орбіті, компанія не змогла виконати відновлення в повітрі ракети-носія. Авторство: веб-трансляція Rocket Lab

Rocket Lab успішно запустила шведський атмосферний науковий супутник на ракеті Electron 4 листопада, але проблема з телеметрією завадила компанії спробувати відновити ракетний прискорювач у повітрі.

Ракета «Електрон» стартувала в місії «Злови мене, якщо зможеш» о 13:27. На схід від пускового комплексу 1 Rocket Lab у Новій Зеландії. Основне корисне навантаження ракети, супутник MATS для Шведського національного космічного агентства, було розгорнуто з початкового рівня ракети приблизно через годину після старту.

Компанія намагалася зловити ракету-носій, що спускається на парашуті, за допомогою гелікоптера, оснащеного гаком. Цей гак призначений для захоплення парашута, дозволяючи відновити опору до того, як він зіткнеться з водою.

Однак відео в прямому ефірі з вертольота не показало жодних ознак прискорювача, і Rocket Lab пізніше повідомила, що ловлю в повітрі було скасовано. Компанія заявила, що натомість відновить ступінь з океану, як це було під час кількох попередніх запусків.

Rocket Lab повідомила в серії твітів, що контролери запуску втратили телеметрію з першого ступеня. “За стандартною процедурою ми витягуємо вертоліт із зони відновлення, якщо це станеться”, – заявили в компанії.

Після чудового запуску ми можемо підтвердити, що основна місія виконується! На жаль, сьогодні не вдалося зловити гелікоптер через втрату телеметрії від 1-го ступеня Electron під час повторного входу. За стандартною процедурою ми витягуємо гелікоптер із зони відновлення, якщо це станеться pic.twitter.com/0tTnlh33Al

— Rocket Lab (@RocketLab) 4 листопада 2022 р

«Ракетна телеметрія випала (це трапляється під час повторного входу), але ми не відновили надійний зв’язок вчасно», — додав Пітер Бек, виконавчий директор Rocket Lab. «Без цього зв’язку просто небезпечно відправляти вертоліт у зону відновлення, тому ми зупинилися».

Ця місія була другою спробою Rocket Lab зняти ракету-носій у повітрі, останнім кроком перед тим, як компанія спробує повторно використати ракету-носій. Відновлення в повітрі дозволяє уникнути потрапляння в ракету солоної води, яка може пошкодити деякі компоненти.

У травні Rocket Lab зробила першу спробу зловити в повітрі, і гак зміг зачепити парашут ракети. Однак гелікоптер випустив ракету через кілька секунд після того, як помітив те, що компанія назвала «характеристиками навантаження, які відрізняються від тих, які ми відчували під час тестування». Натомість ракету впала вниз.

Спроба відновлення затьмарила успішний запуск MATS або мезосферної томографії та спектроскопії повітряного сяйва/аерозольної томографії. Супутник був побудований OHB Sweden для Шведського національного космічного агентства для вивчення хвиль у верхніх шарах атмосфери та їх впливу на погоду та клімат.

Спочатку планувалося, що 54-кілограмовий супутник буде використовуватися як додатковий корисний вантаж під час запуску корабля «Союз», але шведський уряд відмовився від цих планів після вторгнення Росії в Україну. Космічний корабель був розроблений для роботи на 585-кілометровій сонячно-синхронній орбіті світанок-сутінки, на якій можливості спільного використання були обмежені, що викликало потребу в спеціальному запуску.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України