Кіста яєчника: що потрібно знати жінкам після 40

Кіста яєчника частіше всього зустрічається в репродуктивному віці. Цей діагноз лякає багатьох жінок. Відразу ж виникають питання: що таке кіста яєчника? Чи небезпечна вона? Що з нею робити і як уникнути її появи в майбутньому? Мабуть, на всі питання не відповість навіть товстий підручник по гінекології. Але найважливіші з них відповідає лікар-гінеколог Фаїна Аксельрод.

Що таке кіста яєчника

Для початку давайте розберемося в тому, яку функцію виконує яєчник. Яєчники — це два гормональних органи розміром близько 3 см, які розташовані близько матки і містять у собі багато яйцеклітин. Кожен місяць яєчник “готує та випускає” одну яйцеклітину.

Ця яйцеклітина, яка перебуває в тонкій капсулі і оточена рідиною, називається фолікул. З неразорвавшегося з різних причин, наприклад, внаслідок гормональних або запальних порушень, фолікула, з якого в нормі повинна була вийти яйцеклітина, утворюється фолікулярна кіста. Вона являє собою тонкостінний освіта, заповненості рідким вмістом, розміром більше 3 см в діаметрі.

У середньому фолікулярні кісти можуть досягати розмірів 5-6 см, а іноді і більше. Такі кісти завжди однокамерні. В деяких випадках в яєчнику може одночасно сформуватися декілька кіст, які близько прилягають один до одного, створюючи враження багатокамерній структури. У жінок, у яких менструація, дуже часто зустрічаються такі функціональні (фізіологічні) кісти, які в більшості випадків зникають самі по собі.

Згідно міжнародної класифікації пухлин яєчників, не всі з цих утворень, по своїй клінічній суті, є істинними кістами. Розміри справжніх кіст збільшуються за рахунок розтягнення стінок, а не за рахунок поділу клітин, які утворюють стінку, як це відбувається при пухлинах.

Отже, як такими, кістами придатків матки є такі утворення, як кіста жовтого тіла, фолікулярна кіста і параовариальная кіста, які не піддаються злоякісного переродження. А ось муцинозна і дермоїдна кісти насправді є доброякісними пухлинами яєчників. Ендометріоїдна кіста являє собою один із проявів ендометріозу яєчників, і також належить до іншої категорії захворювань.

Існує багато різновидів кіст:

  • Функціональна (фолікулярна) — зазвичай зникає самостійно протягом 2-3 менструальних циклів.
  • Дермоїдна — ця кіста наповнена різними тканинами, такими як волосся, кістки, шкіра.
  • Муцинозна — складається з слизових виділень і може досягти величезних розмірів (до 10 кг).
  • Эндометриозная (так звана шоколадна) — тканини, які знаходяться всередині матки і менструируют кожен місяць, потрапляють в яєчник і менструють в яєчнику, таким чином наповнюючи кісту старої кров’ю коричневого кольору (звідси і назва).
  • Полікістоз — скупчення фолікулярних маленьких кіст, заповнюють яєчник, іноді зустрічається у жінок з поликистозным синдромом, однак і жінки, які не страждають ніякими захворюваннями, не застраховані від цього виду кісти. Зустрічаються також параоваріальні і багато інші види кіст.

Симптоми

Більшість кіст яєчника маленькі і не викликають ніяких симптомів. Однак вони можуть супроводжуватися тупий болем, відчуттям тяжкості і тиску внизу живота, болем під час сексу. Іноді кіста може призвести до збоїв менструального циклу, зробивши його коротше або довше. У більш рідкісних випадках кісти можуть викликати гострий біль, кровотеча і навіть перитоніт.

Можливі часті позиви до сечовипускання (у разі здавлення сечового міхура при великих розмірах кіст). Можливими ускладненнями кіст яєчника і параовариальных кіст є перекрут ніжки кісти, нагноєння кісти, розрив її капсули. При перекруті ніжки кісти порушується її кровопостачання і виникає запальний процес, що супроводжується симптомами “гострого живота”: різкими болями внизу живота, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, появою симптомів подразнення очеревини.

Нагноєння кісти також супроводжується високою температурою та болем у животі. При всіх цих ускладненнях необхідна екстрена операція.

Постановка діагнозу

Діагноз ставиться на підставі скарг пацієнтки, але так як в більшості випадків захворювання протікає безсимптомно, найчастіше кісти виявляються лікарем при гінекологічному огляді. З допомогою ультразвукового дослідження можна поставити більш точній діагноз. Іноді необхідно вдатися до допомоги MRI і аналізу крові.

Спостереження і лікування кісти

Кіста — це доброякісне пухлиноподібне утворення, яке являє собою порожнину, заповнену вмістом. Характер вмісту і розмір кісти визначаються причинами її виникнення.

Якщо кіста маленького розміру і не викликає у вас ніяких симптомів, то за нею можна спостерігати кілька місяців за допомогою ультразвуку. Більшість функціональних кіст проходять самі по собі після одного, двох менструальних циклів. Якщо причина утворення кісти — запальні процеси в яєчниках, перед тім, як боротися з кістою, прибирають запалення. На рішення про те, спостерігати або видаляти кісту, впливають багато факторів: вік, розмір кісти, її ультразвукові характеристики, симптоми.

Так, наприклад, дермоїдні кісти і ендометріоми зазвичай не проходять самі по собі, тому їх бажано видалити хірургічним шляхом. Незалежно від того, чи викликає кіста симптоми або зовсім вас не турбує, за нею необхідно стежити: важливо, щоб кіста розсмокталася (нагадаю, більшість функціональних кіст проходять самі по собі після 1-2-х менструальних циклів) або, принаймні, не збільшувалася в розмірах. У переважній більшості кісти мають доброякісний характер, хоча в окремих випадках вони є злоякісними пухлинами.

У тому випадку, якщо вам необхідно видалити кісту хірургічним шляхом, існують кілька методів: лапароскопія (через камеру, з мінімальним надрізом) або порожнинна операція. Ваш лікар підбере найбільш підходящий для вас метод в залежності від вашого віку, розміру кісти, її характеристик і багатьох інших факторів.

Профілактика

Чи можливо запобігти формування кісти? Протизаплідні засоби можуть зменшити шанс формування функціональної кісти і ендометріоми. Вплинути на формування і зростання інших типів кісти поки неможливо. Зате регулярні перевірки у гінеколога допоможуть своєчасно поставити діагноз і пройти курс лікування або, при необхідність, операцію

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

ten − 7 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh