Поява в родині малюка – це не тільки велика радість, але і велика відповідальність, і серйозні турботи. Щоб більше радощів, ніж клопоту, про здоров’я малюка слід дбати з перших днів його існування. Не для кого не секрет, що левова частка здоров’я дитини залежить від правильного і безпечного харчування. Тому, не дивно, що дитяче меню (особливо дітей дошкільного віку) має суттєво відрізнятися від «дорослих» продуктів.
Як тільки малюк починає підростати, то численні родичі, бабусі й дідусі, дядьки і тітки, висловлюючи свою любов до дитини, починають закидати чадо всякими «смакотою», багато з яких вже давно відносяться до розряду «небезпечних». Газовані напої, жувальні цукерки, «черв’ячки з пастили», шоколадні батончики, чіпси і сухарики, а також спокусливі чупа-чупси – всі ці продукти повинні потрапити в шлунок дитині як можна пізніше. В іншому випадку, добавки, барвники, замінники і цукор можуть спровокувати сильну алергію, а іноді і стати причиною онкологічних захворювань.
Досвідчені педіатри і дієтологи давно склали основний список продуктів, яких варто уникати при складанні дитячого меню. Отже, чого слід категорично уникати в харчуванні дитини.
Харчових добавок. З розвитком промислового виробництва різні харчові добавки стали невід’ємною більшості продуктів, що потрапляють на прилавки супермаркетів і магазинів. Головне завдання цих інгредієнтів – покращувати запах, смак продуктів, або ж продовжувати їх термін зберігання. При цьому далеко не кожна добавка є нешкідливою для маленького організму. Потрібно уважно вивчати етикетки продуктів і негайно залишати його в магазині, якщо в продукті є наступні добавки: Е-102, Е-104, Е 127, Е 128, Е -140, Е – 153-155, Е -171, Е-200-254, Е – 260-264, Е-280-283.
Фастфуду. З приходом на вітчизняний ринок кафе швидкого харчування фастфуд став зручною альтернативою повноцінному «правильному» обіду. А картопля фрі, чіпси і чебуреки займають лідируючі позиції в числі улюбленої дитячої їжі. Проте педіатри налаштовані скептично. Адже всі ці продукти є смаженими, тому зловживати ними не можна. Регулярне відвідування фастфуду може спровокувати порушення травлення і викликати печію, коліти, закрепи і навіть гастрит. Особливу увагу лікарі загострюють на чіпсах – «гримучої суміші» з жирів, вуглеводів, фарбників і замінників смаку, де часто утворюються канцерогени – головні провокатори онкологічних захворювань.
Водички «з бульбашками». Всіма улюблена газована вода вже давним-давно ставитися до розряду «небезпечних» продуктів, шкідливих не тільки для дітей, але і для дорослих. Адже традиційна газована вода – це суміш цукру, хімії і газів, причому цукор, як правило, замінюється синтетичним цукрозамінником Е-951. Як показали дослідження, ця хімічна добавка впливає на чутливість, тому діти, які п’ють газовану воду у великих кількостях схильні до частих перепадів настрою, напади злості, агресії, паніки і навіть депресії. Крім того, деякі інші добавки, наприклад, Е-211 можуть пригнічувати дію ферментів, що в кінцевому підсумку призводить до ожиріння. Цікаво, але насправді газована вода ніколи не втамовує спрагу, адже газ лише дратує слизову шлунка, викликаючи новий напад спраги, тому, якщо дитина просто захотів попити, краще купити звичайну негазовану мінералку.
Копченого м’яса та ковбаси. На жаль, сьогодні рідко який копчений продукт піддається натурального копчення. Як правило, цю функцію знову-таки виконують хімічні препарати: ароматизатори, барвники, консерванти. Тому, якщо це не домашні копченості, то дитині краще їх не давати.
Пальмового масла. Про наявність пальмової олії в певному продукті можна дізнатися, прочитавши етикету. Абсолютно всі педіатри і дієтологи в один голос стверджують, що пальмова олія негативно впливає на травлення й істотно знижує кількість мінералів у кістках. Тому вживання його в раціоні дитини категорично неприпустимо.
Маргарину. А точніше, продуктів, що містять маргарин. Головною небезпекою в маргарині вважається трансгенний жир, який негативно впливає на обмін речовин, що, в кінцевому підсумку, призводить до ожиріння. Тому, балу дитини тортами і тістечками з найближчої цукерні, кожен батько повинен дотримуватися суворої заходи.
Грибів. Гриби небезпечні тим, що вони вбирають у себе з грунту, подібно до губки, всякі речовини. І необов’язково ці речовини виявляються корисними. Через погіршення екологічної ситуації в ґрунті істотно збільшилася кількість важких металів, які разом з грибами можуть потрапити на юний організм. Фахівці рекомендують «знайомити» дітей з стравами з грибів не раніше, ніж у дванадцять років.
Крім того, дітям до трьох років вкрай не рекомендується давати морепродукти (краби, креветки, мідії).
З особливою обережністю слід давати дітям ягоди і фрукти. Полуниця, виноград, кавуни, дині і малина вважаються сильними алергенами. Також до числа алергенів відноситься мед, арахіс, а іноді і морозиво з високою жирністю.
Не рекомендується для дітей до трьох років балувати таким, здавалося б, нешкідливим напоєм, як какао. А тому все, що в ньому міститься алкалоїд теобромін – сильний збудник. Те ж саме стосується кави і різних енергетичних напоїв.