Авторські статтіЗдоров'я

Про користь сала і шкідливих харчових звичок

Часто можна почути суперечливі рекомендації по харчуванню. Що розуміють під раціональним і правильним є харчуванням фахівці?

На питання про здорове харчування відповів начальник відділу харчування, кандидат біологічних наук Валерій Шилов.

— Часто можна почути суперечливі рекомендації по харчуванню. Що розуміють під раціональним і правильним є харчуванням фахівці?

— Головне — це різноманітність, повноцінність та індивідуальний підхід до їжі. Раціональне харчування навіть для окремої людини — величина непостійна: вона змінюється з віком, залежить від рівня фізичної та психоемоційної активності, стану здоров’я, зовнішніх факторів. Крім того, потрібно враховувати стати і етнічну приналежність. Ще, переконаний, краще дотримуватися національної кухні. Багато поколінь готували страви з продуктів, вирощених на своїй території, формували харчові звички. Різко змінювати генетично закладену програму, надто захоплюватися екзотичними продуктами не варто.

— Найпоширеніша причина смертності — серцево-судинні захворювання. Які харчові звички варто переглянути, щоб знизити ймовірність їх?

— Причина зростання серцево-судинних патологій — надмірне споживання вуглеводів. Найбільш небезпечний продукт — цукор. Від нього страждають артеріальні та венозні судини, що пронизують усі органи і тканини. Норма цукру в день — 25-50 грамів. А в середньому споживається 180-200 грамів. Є різниця? Звідси і проблеми.

— Але цукор додають практично в усі страви. Як мінімізувати його споживання?

— Я б рекомендував уникати продуктів з високим вмістом доданого цукру (цукерок, кондитерських виробів, випічки, промислових соків, солодких газованих напоїв). Потреба в солодкому краще задовольняти за рахунок фруктів, сухофруктів, ягід. При виборі хліба віддавайте перевагу виробам з борошна грубого помелу, з мінімумом різного роду добавок, стабілізаторів.

— Ідея здорового харчування для багатьох пов’язана з так званою середземноморською дієтою. Її прихильники переконані в користі рослинних і на шкоду жирів тваринного походження.

— У середземноморській дієті використовують оливкову олію. З традиційних рослинних жирів до неї ближче всього ріпакова. Обидва набагато корисніше за складом жирних кислот, ніж соняшникова. Останню я б рекомендував обмежити в своєму раціоні, у всякому разі, не смажити на ній. Не думаю, що слід відмовлятися від вершкового масла. Це здоровий і корисний продукт, просто в його споживанні важлива міра. Жири, на відміну від цукру, не створюють ризику для серцево-судинної системи.

— Поряд з цукром білою смертю оголошували і сіль…

— Надлишок солі, натрію підвищує кислотність шлунка, порушує обмін речовин в клітинах. Але і її недолік, безсольові дієти несуть загрозу здоров’ю. Краще використовувати морську сіль: за хімічним складом вона близька до плазми крові, в ній міститься більше 80 мінеральних речовин.

— Чи поділяєте Ви точку зору багатьох дієтологів, які вважають, що від молока з віком краще відмовитися?

— Так. Активність ферменту лактази, яка переробляє молочний цукор — лактозу, з віком падає, і молоко дійсно можна виключити з раціону. 80 % землян спочатку не переварюють лактозу. Перевагу потрібно віддавати кисломолочних продуктів: кефіру, сиру, йогуртам. Причому йогурти слід вибирати без цукру, не термооброблені, а з живими культурами.

— На думку деяких дієтологів, риба цілком може замінити м’ясо. Чи згодні ви з цим?

— Риба, безперечно, корисний продукт: вона джерело поліненасичених жирних кислот омега-3. Особливо багаті такими кислотами скумбрія, оселедець, сардина, лосось, форель. Але ми вживаємо риби приблизно на 30 % менше, ніж рекомендується медичної нормі. Відмовлятися від м яса як джерела білка не варто, хоча краще вживати його не кожен день, а 1-2 рази в тиждень.

— У свій час шкідливими для здоров’я оголосили яйця, пропонуючи замінювати їх яєчним порошком. Потім їх реабілітували. А сьогодні щодо яєць знову зустрічаєш різночитання.

— Це хороший дієтичний продукт. До трьох яєць на день можна їсти абсолютно спокійно.

— Західні дієтологи рекомендують повністю виключити сало. Але ж це традиційний для нашого населення продукт і багатьма дуже улюблений.

— Сало — чудовий продукт, що потрібний для функціонування головного мозку і синтезу статевих гормонів. У ньому, як і в часнику, багато селену. 30 грамів сала з зубчиком часнику забезпечують добову норму цього елемента.

— Дієтологи все частіше нагадують про необхідність більше вживати рідини. Яким напоїв — кави, чаю, какао, мінеральним водам — варто віддати перевагу?

— Краще, звичайно, їх чергувати. Зелений чай особливо корисний: він сприяють нормалізації всіх обмінних процесів. Надмірне вживання кави може призвести до виснаження нервової системи. А вісь какао, хоча воно і більш калорійне, сприяє виробленню в організмі гормонів радості — ендорфіну і серотоніну. Що стосується високомінералізованих вод, то їх потрібно пити тільки за рекомендацією лікарів.

— Скільки разів на день у принципі слід їсти?

— Снідати потрібно обов’язково. Обід і вечерю можна розподілити на свій розсуд. Хтось звик перекушувати на роботі, а вдома поїсти щільніше, хто віддає перевагу грунтовний обід і більш легкий вечерю. Поширена думка про те, що харчуватися слід частіше, але потроху, на мій погляд, далеко не безперечно: кількість прийомів їжі — річ індивідуальна. Головне правило — є потреби: не мучити себе голодом, але і не переїдати.

— Дуже популярна точка зору, що після 18:00 краще взагалі нічого не їсти.

— Такі жорсткі рамки навряд чи виправдані. Адже багато працюють і повертаються додому набагато пізніше. Є ті, хто працює по ночах. Лягати спати на голодний шлунок не кожен зможе. Треба знаходити для себе оптимальний варіант.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.