Здоров'я

Як тримати карантинну дистанцію? Поради жінок з розладів аутичного спектру

Корисні порали про те, як справлятися з обмеженнями при епідемії можуть прийти з найнесподіваніших джерел

Коронавірус ставить перед нами нові завдання – залишатися вдома, працювати з дому, вчити дітей в школі і вдома (і, виконавши все це, не звихнутися). Кожному доводиться пристосовуватися, щоб зупинити пандемію і швидше повернутися до нормального життя.

Портал theconversation.com поспілкувався з двома успішними жінками з розладами аутичного спектру (РАС), щоб отримати від них поради і Лайфхак по успішної самоізоляції.

Одна з них, Сара Ренсделл – професор в Південно-Східному університеті Нова, інша, Темпл Грандін – вчений, письменниця і професор з Університету Колорадо (до речі, про її життя знятий прекрасний біографічний фільм з Клер Дейнс в головній ролі).

Ренсделл і Грандін вважають, що людям з розладом аутичного спектру може бути трохи простіше переносити ізоляцію. Досвід життя з РАС дозволив їм виробити адаптаційні механізми ще до пандемії.

Розлад, яке помітно ускладнює повсякденне життя, сформувало унікальну перспективу і стратегії, які зараз можуть допомогти всьому світу.

Плануйте свій час

Застрягти будинку під час пандемії – це майже те ж саме, що опинитися на Міжнародній космічній станції. Правда-правда, астронавти так і кажуть! Про це ж свідчать слова тих, хто готувався до польотів в космос, імітуючи самотність, «відключення» від навколишнього світу і перебування до замкнутому просторі.

Як з цим боротися? Грандін вважає, що найважливіше – виробити нові правила, скласти план і дотримуватися його.

Почати можна (і потрібно) з нового графіка. Дисципліна в світі, повному хаосу, допоможе привести в порядок думки і тіло. Якщо згадувати про космонавтів на МКС, то в їх розклад входить навіть така дрібниця, як знаходження в строгому самоті, справжнє «особисте» час.

Не виходьте з дому? Не біда. Все одно вставайте в один і той же час, вилазьте з піжами, чистите зуби.

Зберігайте звичні повсякденні ритуали, вони змушують нас відчувати себе бадьоріше і свіже.

Звичні речі, перенесені в новий графік, допоможуть з адаптацією – мозку буде простіше перебудуватися, коли він може «зачепитися» за вже існуючі якоря.

Більше слухайте, менше говоріть

Сам цей термін, «соціальна дистанція», говорить про те, що нам доведеться віддалитися від інших на якийсь час. Менше бачитися і навіть говорити з друзями, можливо, забути особи колег і перетинатися з родичами тільки в форматі тексту. І все це впливає на наші емоції і психологічні стан.

Інтроверт ви чи екстраверт, великий у вас коло знайомств або маленький, але затишний – видихайте. Зупиняйтеся. Слухайте.

Деякі люди з РАС виявили, що уповільнення і прислуховування дуже добре допомагають більш повно зрозуміти інших людей.

Якщо не поспішати і бути уважним, адаптуватися до нових умов стає набагато легше. Так буде простіше уникнути конфліктів, особливо тих, що грунтуються на простому нерозумінні.

Якщо є можливість зателефонувати за допомогою відеозв’язку, а не перекидатися парою рядків тексту – краще так і зробити. І ви, і ваш візаві відчуєте підвищення якості комунікації.

Мова тіла і міміка відіграють важливу роль.

Можливо, доведеться витратити більше часу, щоб штучно «сповільнити» темп спілкування, але воно того варте. Емпатія і дбайливе взаємодія вимагають часу, але їх плоди часом безцінні. Особливо зараз.

Навчайтеся і навчайте в комфортному режимі

Вчитися онлайн ще потрібно навчитися! Багато вчителів і професора стикаються як з новими можливостями, так і з труднощами. Між тим, вкрай важливо використовувати онлайн-ресурси продуктивно.

Один з ефективних способів дистанційного навчання – розміщення попередньо записаних лекцій.

Після того як студенти прослухають лекцію, можна почати дискусію в чаті, текстовому або онлайн. Такий варіант пропонують багато майданчики для навчання, однак, і він підходить не всім.

Онлайн-навчання може бути складніше для тих, хто звик до візуального сприйняття інформації. І, звичайно, воно повністю виключає можливість проводити практичні роботи.

Доступні російські субтитри

Якщо ви з тих, хто вчиться, а не навчає, приділіть більше часу тому, щоб усвідомити отриману інформацію. Просте зазубрювання фактів варто залишити в  минулому.

Інформації стає більше з кожним днем, і без напрацювання структури, в яку можна інтегрувати факти, в них можна просто «потонути».

Якщо ви відчуваєте дискомфорт, коли лекція закінчена і настав час обговорень, це теж нормально. Відмовчуватися під час бурхливих дебатів не так уже й погано, головне – не усуватися і уважно читати (або слухати) тих, хто вирішив висловитися. Різноманітні точки зору або просто уточнюючі питання можуть виявитися ключовими в сприйнятті отриманої інформації.

Не забувайте про відпочинок. Робота перед комп’ютером не ідентична перекладання шпал, але вона все одно навантажує наш організм, інтелектуально і фізично.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України