“Результати виборів у Польщі – жахливий шок для Європи”
Анджей Дуда у свому передвиборчому штабі після його обрання на пост президента (фото Sawomir Kamiski / Agencja Gazeta)Програма першого німецького суспільного телебачення ARD вказала на “кілька помилок” під час виборчої кампанії як причин щодо необрання “самовпевненого” Броніслава Коморовського. Новий президент може блокувати закон, який загрожує стагнацією, – попереджає ARD.
Коморовський “здійснив ряд помилок”, – сказав кореспонденту ARD в Польщі Griet von Petersdorff у вечірньому випуску новини Tagesthemen. На її думку, багато аргументів, в тому числі гарний стані економіки, зростання доходів та ефективні методи для подолання глобальної фінансової кризи були на користь переобрання Коморовський.
“Може бути, тому (Коморовський) був під час виборчої кампанії не динамічним, він був пихатим і не помітив, що багато поляків були дуже незадоволені способами управління країною”, – зазначив німецький журналіст. “Просто помилився”, – додала вона.
Результати виборів означають застій країни, адже президент приходить з іншої партії і буде використовувати своє право вето (на ініціативи уряду) – оцінила Petersdorff. У зв’язку з майбутніми парламентськими виборами в Польщі та передвиборчої боротьби “мало що буде відбуватися”. Громадянська платформа буде робити все, щоб надолужити втрати і перемогти восени (знову) та потрапити до влади, – сказала Petersdorff.
Німеччина: ультра-католицький Дуда
ARD відображає політка Анджея Дуду як “ультракатолика”. Інформація про вибори в Польщі була першою у службі новин.
Інтернет-видання щотижневого журналу “Шпігель” зазначає, що успіх Дуди може збільшити шанси колишнього прем’єра Jaros?awa Kaczy?skiego на хороший результат в осінніх парламентських виборах. Для прихильників Platformy Obywatelskiej, яка при владі протягом восьми років, поразка Коморовського може бути “гіркою пігулкою”.
“Die Welt” зазначає, що Дуда вже під час кампанії підкреслив розбіжності з Німеччиною. Успіх Дуди – “тріумф націонал-консервативної партії Право і Справедливість”, – пише кореспондент газети Gerhard Gnauck.
Ліберальна PO боїться, що після парламентських виборів восени повністю втратить владу, – пише “Die Welt”. “Це буде прорив: на чолі з Ярославом Качинським Закон і справедливість (партія – автор) отримає абсолютну владу”, – підкреслює Gnauck.
Радіостанція Deutschlandfunk висловила думку, що під час терміну повноважень Дуди польські відносини з Німеччиною можуть бути “більш стриманими”. Редактор зазначає, що під час теледебатів Дуда закликав до зміцнення своєї національної ідентичності в ЄС і сильного акцентування їх інтересів.
Великобританія: духовний наступник Леха Качинського
– Британські ЗМІ пишуть про те, що перемога Анджея Дуди у другому турі президентських виборів стала несподіванкою. BBC підкреслює, що дана велика несподіванка є попереджнням прем’єр-міністру Ewi Kopacz в контексті осінніх парламентських виборів.
“Це велика і рішуча перемога Анджей Дуда, політика відносно мало відомого в порівнянні з популярним Броніславом Коморовським. Успіх Дуда показує, що багато поляків втомилися від панування про-Коморовської Громадянської платформа” – повідомляє сайт BBC News.
BBC також зазначає, що можлива перемога Права і справедливісті на парламентських виборах може означати зміну польської політики на європейській сцені на більш євроскептичну.
“The Independent” пише, що перемога Дуди це шок та передвіщає нову главу в польській політиці. Офіційний багато уваги приділяється зв’якам Дуди з президентом Лехом Качинським, при тому навіть називає його духовним спадкоємцем трагічно загиблого президента.
Офіційні правонаступники винні у поразці чинного президента через “летаргічну” і відкладену виборчу кампанію. Видання зазначає, що навіть незадовго до виборів опитування відображали чисту перемогу Броніслава Коморовського.
“Daily Telegrap” хвалить активну кампанію Анджея Дуда, яка підкреслювалила найбільші слабкості Коморовського. Він також зазначає, що чинний президент заплатив за занадто близькі політичні зв’язки з Громадянською платформою, незважаючи на його формальний нейтралітет.
Британські ЗМІ підкреслюють обмежені повноваження президента Польщі, але звертають увагу на найпопулярніші обіцянки під час кампанії Анджея Дуда, в тому числі зниження пенсійного віку, пропозиції з конвертації кредитів у швейцарських франках або зміцнення військового співробітництва зі Сполученими Штатами.
Італія: жахливий шок для Європи
Повернення на право, перемога ультраніціоналістів- так італійські ЗМІ оцінили результат президентських виборів у Польщі, в яких переміг Анджей Дуда. Результат в Італії інтерпретуються як передбачення майбутнього результату парламентських виборів.
Агенція Ansa по відношенню до Варшави звертає увагу на обстеження, які показують, що кандидат Закону і Справедливості переміг завдяки голосам селян, робітників, безробітних, пенсіонерів і студентів.
Переможця виборів італійське агентство описує як молодого ультраконсерватора і євроскептика, який підтримується консервативними колами польської Церкви. Агенція зазначає, що Дуда підтримав пропозицію карати тюрмою жінок, що піддаються лікуванням in vitro.
Щоденник “Corriere della Sera” нагадує дуже різкий тон і хід виборчої кампанії. Найбільша італійська газета не виключає, що президент Броніслав Коморовський у зв’язку з осінніми парламентськими виборами в даний час заплатив за оцінку виборцями Громадянської платформи, яку він підтримує.
“На президентських виборах виборці насправді хотіли показати, що вони в опозиції, насамперед, до уряду “. – зазначається в коментарі. А це б означало, відзначає виданя, “бажання великих змін”.
У дуже різкому, радикальному тоні результаті виборів оцінює оглядач щоденної газети “La Repubblica”. Результати виборів називаються “жахливим шоком для Європи”.
Та фракція, як написав у виданні Tarquini перемогла навиборах завдяки гучним слоганам : “розпочинаючи від супротиву щодо in vitro, при підтримці реакційної Церкви, яка не підтримує Папу Franciszka аж до обіцянки “Варшави в Будапешті”.
Партія Ярослава Качинського, як пише автор, могла скористатися невдоволенням безробітної молоді, сільських жителів які не беруть участь в економічному рості держави та виживають.
Публіцист відзначив відсутність сучасного лівого крила в Польщі і втратою підтримки ліберального уряду з боку країни. Потім він нагадав, що в середині жовтня відбудеться парламентські вибори, і висловив думку, що після восьми років проєвропейської Громадянської платформи зрушення вправо здається неминучим.
“Для Європейської Унії та НАТО це означатиме втрату партнера і союзника з великим геополітичним, економічним і військовим значенням, ще більшого, ніж Іспанія під час великих криз під час протистояння між про-путінською Росією і рештою вільного світу, через кризу імміграції та виклики тероризму”, – пише журналіст римського видання. Він додав: “Істерична русофобія польських націоналістів може серйозно збільшити ризик військової конфронтації з Москвою”. “Польський випадок приєднується до кошмарів Європи, серед яких : загрози Ісламської держави, страхи банкрутства Греції і добровільного виходу з ЄС Великобританії “, – резюмує “La Repubblica” в інтернет-виданні.
США: Це не локальна подія
Rick Lyman з інтернет-видання “New York Times”, називаючи Дуду фотогенічний, правом суперником Коморовського підкреслює, що, згідно з опитуваннями він здобув рішучу перемогу. Він додає, що незважаючи на офіційну незалежність Коморовського, його сприймали як кандидата від правлячої партії, восьмирічне правління якої означало стабільність і процвітання.
За даними “New York Times” президент в Польщі не наділений великими повноваженнями. Газета не приховує, однак, що успіх Дуди для Громадянської платформи створює серйозну проблему, оскільки правоцентристська партія на виборах може втратити контроль над урядом цієї осені, щоб втратити контроль над урядом.
Газета, цитуючи заяви обох політиків після оголошення попередніх результатів голосування, пише, що поляки явно хотіли змін. Коморовський відкинув твердження, що перемога його суперника не загрожує економічному зростанню Польщі і погіршенні тісних стосунків з Німеччиною та Європейським Союзом.
“Нью-Йорк таймс” відзначає, що президентські вибори у Польщі – не тільки локальна подія.
“Вибори становлять великий інтерес для Вашингтона і Європи, а Польща є шостою за величиною економікою в Європейському союзі, і грає велику і більш енергійну роль в питаннях, що стосуються континенту” – пише газета.
Нью-Йорк Таймс також нагадує, що колишній прем’єр-міністр Дональд Туск був у минулому році обраний президентом Європейської Ради, з сильною підтримкою від канцлера Німеччини Ангели Меркель.
Газета Нью-Йорк визнає, що обидві сторони підтримують польське членство в НАТО і Європейському Союзі. Вони займають тверду позицію проти політики президента Росії Володимира Путіна. Закон і Справедливість, проте, – підкреслює газета – набагато більш консервативна і націоналістична партія.
Газета цитує Радослава Марківського з Інституту політичних досліджень Польської академії наук, відповідно до якого, якщо ПіС виграє парламентські вибори то вони будуть створювати альянси з Литвою і Україною, нехтуючи відносинами з Німеччиною і Францією.
Як оцінює газета, “партія Дуди має великий скептицизм щодо передачі відповідальності європейським партнерам за польські справи”.
У свою чергу, “Wall Street Journal” вказує на поразку Коморовського, незважаючи на потужну підтримку з боку правлячого правоцентристського табіру на чолі з PO. Видання також нагадує, що йому не допомогли навіть економічні перемоги держави, яка незважаючи на світову кризу мала постіний економічний ріст.
Видання прогнозує, що новий президент з буде більш стриманим щодо переходу на євро. Також перераховує інші обіцянки Дуди.
“Консервативний суперник пообіцяв розробити законодавство про надання більших податкових пільги для бідних і непідвищення пенсійного віку”, – пише кореспондент WSJ з Варшави Martin Sobczyk.
Повний текст: http://wyborcza.pl/1,75477,17977998,Wybory_prezydenckie__Zagraniczne_media_zaskoczone.html#ixzz3b87INa1C
Переклад – Голос українською