Ілон Маск успішно конкурує з космічними агенціями світу

Приватна космічна компанія Ілона Маска SpaceX запустила в минулий четвер 12-ю за рахунком ракету з початку року, обійшовши за кількістю запусків всі інші країни і космічні компанії у світі, в тому числі  Росію, яка здійснила 11 ракетних пусків в цьому році.

Як зазначає видання Ars Technica, на третьому місці в цьому рейтингу йде Китай з вісьмома запусками, далі — європейські фірми з шістьма запусками.

Один з головних комерційних конкурентів SpaceX — United Launch Alliance — відправила в космос п’ять ракет.

Зазначається, що такими темпами — які, по всій видимості, не будуть зменшуватися — до кінця року SpaceX доведе загальне число ракетних запусків до 20, спростувавши тим самим претензії критиків про те, що SpaceX нібито не зможе задовольнити запити клієнтів.

В результаті всього лише за 8 місяців в 2017 році SpaceX обійшла власні досягнення: в період з 2013 по 2016 роки середнє щорічне число ракетних запусків здатність становило 6.

Реалізована 24 серпня місія SpaceX полягала в тому, щоб відправити на навколоземну орбіту перший тайванський супутник. Апарат дистанційного зондування Землі Formosat 5 був виведений на орбіту 720 км. Пуск ракети транслювався на сайті SpaceX.

Коментатори зазначають у цьому зв’язку дуже важливий факт, в рамках якого у SpaceX і зовсім відсутні суперники: мова йде про те, що після доставки супутника в космос компанія вже в 15-й раз зуміла повернути перший ступінь ракети на землю. Ця цифра враховує приземлення як на суші, так і на морі. При цьому компанії вже вдалося запустити раніше використану ракету, після чого знову повернути її.

Передбачається, що програма багаторазових ракет знизить вартість запусків, забезпечивши SpaceX в найближчі роки безумовне лідерство на ринку космічних запусків.

SpaceX стрімко відвойовує у Росії її частку на ринку космічних запусків: якщо 2 роки тому на SpaceX припадало приблизно 15 відсотків комерційних пусків на світовому ринку, то в 2016-го — 30 відсотків. У цьому році, по всій видимості, ця частка складе 45 відсотків, у ЄС залишиться близько 40 відсотків, а в Росії — всього 15.

Плани на наступний рік ще більш амбітні: 60 відсотків світового ринку комерційних запусків перейдуть до SpaceX, у ЄС залишиться 30 відсотків, у Росії — менше 10. Такі дані навів старший віце-президент SpaceX Тім Хьюз на слуханнях у підкомітеті сенату США.

“До появи SpaceX з ракетою-носієм Falcon 9 ринок комерційних запусків космічних апаратів фактично належав Франції та Росії: жодна американська компанія не відправила ні одну комерційну місію на орбіту з 2009 року”, — зазначив він, вказуючи на прогрес, досягнутий SpaceX за ці неповні 8 років.

Процес динаміки лідерства SpaceX продемонстрував глава компанії Маск в одному зі своїх повідомлень у твіттері. На графіку видно, як блакитна лінія SpaceX зростає, в той час червона шкала Росії з року в рік зменшується.

Про авторитет компанії говорити той факт, що Пентагон раніше довірив їй запуск свого апарату NROL-76, а найближчим часом SpaceX повинна відправити на орбіту надсекретний військовий американський мінішаттл Boeing X-37 (X-37B Orbital Test Vehicle або OTV).

Раніше в червні 2017 року міністр ВПС США Хізер Вілсон на засіданні комітету сенату з питань збройних сил зазначала, що SpaceX забезпечує гарантований доступ в космос за надзвичайно конкурентною ціною”.

За даними Міноборони США, запуск Boeing X-37 на новому носії надає додаткові можливості. Всі попередні чотири запуску Boeing X-37 проводилися на ракеті Atlas V.

Інтереси компанії Маска простягаються далеко за межі отримання комерційного прибутку. У червні 2017-го компанія вперше запустила до МКС раніше використану герметичну капсулу корабля Dragon, що літала в космос у вересні-жовтні 2014 року.

Після успішного завершення місії в липні капсулу знову вдалося зберегти, після чого почало вирішуватися питання про її третього за рахунком використанні. Надалі до МКС в рамках контракту з NАSА SpaceX планує відправляти тільки вже раніше використані Dragon — в даний момент єдині багаторазові космічні вантажівки на планеті.

Крім вантажівок Dragon до МКС повинен полетіти пілотований корабель Dragon 2. Згідно недавно опублікованому звіту NASA, в SpaceX мають намір вкластися в термін: Dragon 2 стартує в лютому 2018 року в безпілотному режимі, а влітку — вже з астронавтами.

При цьому до кінця поточного року має стартувати надважка ракета Falcon Heavy, здатна виводити на низьку навколоземну орбіту 63,8 тонни корисного навантаження.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Avatar

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

eleven − 7 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh