Приватна космічна компанія Ілона Маска SpaceX запустила в минулий четвер 12-ю за рахунком ракету з початку року, обійшовши за кількістю запусків всі інші країни і космічні компанії у світі, в тому числі Росію, яка здійснила 11 ракетних пусків в цьому році.
Як зазначає видання Ars Technica, на третьому місці в цьому рейтингу йде Китай з вісьмома запусками, далі — європейські фірми з шістьма запусками.
Один з головних комерційних конкурентів SpaceX — United Launch Alliance — відправила в космос п’ять ракет.
Зазначається, що такими темпами — які, по всій видимості, не будуть зменшуватися — до кінця року SpaceX доведе загальне число ракетних запусків до 20, спростувавши тим самим претензії критиків про те, що SpaceX нібито не зможе задовольнити запити клієнтів.
В результаті всього лише за 8 місяців в 2017 році SpaceX обійшла власні досягнення: в період з 2013 по 2016 роки середнє щорічне число ракетних запусків здатність становило 6.
Реалізована 24 серпня місія SpaceX полягала в тому, щоб відправити на навколоземну орбіту перший тайванський супутник. Апарат дистанційного зондування Землі Formosat 5 був виведений на орбіту 720 км. Пуск ракети транслювався на сайті SpaceX.
Коментатори зазначають у цьому зв’язку дуже важливий факт, в рамках якого у SpaceX і зовсім відсутні суперники: мова йде про те, що після доставки супутника в космос компанія вже в 15-й раз зуміла повернути перший ступінь ракети на землю. Ця цифра враховує приземлення як на суші, так і на морі. При цьому компанії вже вдалося запустити раніше використану ракету, після чого знову повернути її.
Передбачається, що програма багаторазових ракет знизить вартість запусків, забезпечивши SpaceX в найближчі роки безумовне лідерство на ринку космічних запусків.
SpaceX стрімко відвойовує у Росії її частку на ринку космічних запусків: якщо 2 роки тому на SpaceX припадало приблизно 15 відсотків комерційних пусків на світовому ринку, то в 2016-го — 30 відсотків. У цьому році, по всій видимості, ця частка складе 45 відсотків, у ЄС залишиться близько 40 відсотків, а в Росії — всього 15.
Плани на наступний рік ще більш амбітні: 60 відсотків світового ринку комерційних запусків перейдуть до SpaceX, у ЄС залишиться 30 відсотків, у Росії — менше 10. Такі дані навів старший віце-президент SpaceX Тім Хьюз на слуханнях у підкомітеті сенату США.
“До появи SpaceX з ракетою-носієм Falcon 9 ринок комерційних запусків космічних апаратів фактично належав Франції та Росії: жодна американська компанія не відправила ні одну комерційну місію на орбіту з 2009 року”, — зазначив він, вказуючи на прогрес, досягнутий SpaceX за ці неповні 8 років.
Процес динаміки лідерства SpaceX продемонстрував глава компанії Маск в одному зі своїх повідомлень у твіттері. На графіку видно, як блакитна лінія SpaceX зростає, в той час червона шкала Росії з року в рік зменшується.
Про авторитет компанії говорити той факт, що Пентагон раніше довірив їй запуск свого апарату NROL-76, а найближчим часом SpaceX повинна відправити на орбіту надсекретний військовий американський мінішаттл Boeing X-37 (X-37B Orbital Test Vehicle або OTV).
Раніше в червні 2017 року міністр ВПС США Хізер Вілсон на засіданні комітету сенату з питань збройних сил зазначала, що SpaceX забезпечує гарантований доступ в космос за надзвичайно конкурентною ціною”.
За даними Міноборони США, запуск Boeing X-37 на новому носії надає додаткові можливості. Всі попередні чотири запуску Boeing X-37 проводилися на ракеті Atlas V.
Інтереси компанії Маска простягаються далеко за межі отримання комерційного прибутку. У червні 2017-го компанія вперше запустила до МКС раніше використану герметичну капсулу корабля Dragon, що літала в космос у вересні-жовтні 2014 року.
Після успішного завершення місії в липні капсулу знову вдалося зберегти, після чого почало вирішуватися питання про її третього за рахунком використанні. Надалі до МКС в рамках контракту з NАSА SpaceX планує відправляти тільки вже раніше використані Dragon — в даний момент єдині багаторазові космічні вантажівки на планеті.
Крім вантажівок Dragon до МКС повинен полетіти пілотований корабель Dragon 2. Згідно недавно опублікованому звіту NASA, в SpaceX мають намір вкластися в термін: Dragon 2 стартує в лютому 2018 року в безпілотному режимі, а влітку — вже з астронавтами.
При цьому до кінця поточного року має стартувати надважка ракета Falcon Heavy, здатна виводити на низьку навколоземну орбіту 63,8 тонни корисного навантаження.