Ця стаття повинна допомогти вам визначити початок вигоряння або ж зрозуміти, що ви вже схильні до емоційного вигорання. А адже воно може спіткати вас прямо з нізвідки, чим би ви не займалися.
Мені здавалось, що я невразливий до вигоряння. Але дуже скоро я зрозумів, наскільки помилявся. Спочатку мої почуття здавалися тимчасовими, як стрес. І я не знав, чим були викликані мої страждання: нетривалим емоційним сплеском або чимось більш серйозним. Я перегорів і не хочу, щоб ви теж через це пройшли.
Ця стаття повинна допомогти вам визначити початок вигоряння або ж зрозуміти, що ви вже схильні до емоційного вигорання. А адже воно може спіткати вас прямо з нізвідки, чим би ви не займалися.
З частиною, вчені подарували нам можливість точного визначення, що саме провокує емоційне вигорання людини. І в цій статті я поділюся з вами усією необхідною інформацією. А ще я розповім свою власну історію вигорання, щоб ви могли побачити, як це діє в реальному житті.
Що ж таке вигоряння?
Доктор Христина Маслак з Каліфорнійського університету в Берклі присвятила велику частину свого життя вивченню процесу вигоряння. Її дослідження привели до створення багатофакторної теорії вигорання (МТВ), яка за допомогою спеціального тесту допомагає визначити його наявність.
Згідно МТВ, вигорання – це психологічний синдром емоційного виснаження, знеособлення і редукції особистих досягнення, які виникають в процесі роботи з іншими людьми.
Розглянємо кожну з цих складових більш детально.
Емоційне виснаження
Люди, що переживають вигоряння, неминуче страждають від емоційного виснаження. Це почуття емоційної перевантаженості і потрясіння своєю роботою. Доктор Маслак визначає дане почуття як подальшу психологічну нездатність присвячувати себе роботі або іншим людям.
Наочні приклади емоційного виснаження:
1. Притупленість емоцій,
2. Втрата мотивації, ідей та амбіцій.
Знеособлення (деперсоналізація)
Це дуже цікаве і трохи страшне явище. Знеособлення це розвиток негативного і цинічного ставлення до своїх колег або клієнтів. Доктор Маслак стверджує, що деперсоналізація пов’язана з появою емоційного виснаження. І по моєму особистому досвіду, це схоже на правду.
Наочні приклади знеособлення:
1. Відстороненість від своїх клієнтів і колег,
2. Злість на своїх клієнтів і колег.
Редукція особистих досягнення
Редукція особистих досягнення – це поява у людини негативного ставлення до самого себе. Це можна описати як низьку самооцінку, низьку оцінку ефективності своєї роботи і загальне негативне сприйняття власних можливостей. Незважаючи на всі свої досягнення, людина все одно незадоволений своєю продуктивністю праці.
Наочні приклади редукції особистих досягнення:
1. Почуття безпорадності й безвиході,
2. Зниження впевненості в собі, пов’язане зі здатністю виконати завдання.
Різниця між стресу і вигорянням полягає в тому, що вигоряння носити хронічний характер. У тієї годину як стрес з’єднання являється і проходити, вигоряння постійно. Якщо ви щодня відчуваєте відразу три компоненти МТВ (емоційне виснаження, знеособлення і редукцію особистих досягнення), то у вас почалося вигоряння.
Що викликає вигоряння?
Дослідження доктора Маслак визначило 6 факторів ризику, що сприяють розвитку емоційного вигорання. Коли стрес не проходить тривалий час, ризик появи вигорання істотно зростає. Ці 6 факторів є основними причинами вигорання, викликаного глибоким стресу. Тут важливо розуміти, що для початку вигорання необов’язково наявність відразу всі факторів одночасно. В моєму випадку достатня було лише трьох. Але про це більш детально далі у статті.
1. Завантаженість роботою: занадто великий обсяг роботи при обмеженості ресурсів і часу.
2. Контроль: занадто багато контролю над вашими діями або недостатність особистого впливу на своє робоче оточення.
3. Винагорода: невелика оплата праці, відсутність визнання або незадоволеність результатами роботи.
4. Суспільство: робота в ізоляції, а також конфлікти або неповагу з боку оточуючих.
5. Справедливість: бути жертвою дискримінації або несправедливого ставлення з-за фаворитизму на роботі.
6. Цінності: етичні розбіжності на роботі або виконання безглуздих завдань (з погляду працівника).
Вигоряння необов’язково передбачає наявність відразу всіх перерахованих факторів. Якщо хоча б один з них впливає на вас достатня довго, то стрес, обумовлений такими обставинами, може спровокувати емоційний вигоряння.
Для кращого розуміння сказаного вище пропоную вам ознайомитися з історією мого власного вигорання.
Історія одного вигорання
Примітка: Я не маю нічого проти компанії, описаної в цій статті. Я був щасливий працювати з дуже успішними і мудрими людьми, але у долі на мене були інші плани.
Мені був 21 рік, і я дуже хотів заробити. Ганяючись за наживою, я зайнявся тим, чим не хочуть займатися 99% американців: продажами на дому. Моє нетривалий співпраця з цією компанією почалася в явились в місті у, а у серпні наші дороги розійшлися. Нижче перераховані три чинники ризику, які призвели до мого вигорання: винагорода, суспільство та цінності.
Винагорода
Як і на більшості подібних позицій, зарплата в компанії містила в собі лише відсоток від обсягу продажів. Знову-таки, моєю головним мотивацією було заробити якомога більше грошей за найкоротший період часу. Роботодавець дуже добре описавши систему оплати праці, і я розраховував менш ніж за місяць вийти на 5-значно суму.
Але головна проблема комісійних виплат полягає в тому, що якщо ви нічого не продали, то не виконали план. А якщо ви не виконали план, то вам не буде за що купити їжі. Якщо ви весь час думаєте, як роздобути грошей на їжу, то просто не можете продавати далі. І цей цикл триває вічно. З якоїсь причини як продавець я не відбувся. Підсумок? Я думав тільки про гроші, з-за чого моя статистика продажів ставала тільки гірше.
Перша причина мого вигорання: робота за невелику винагороду.
Суспільство
Люди в цій компанії були просто чудовими: розумні, дбайливі і інтелігентні. Альо я був зовнішнім торговим представником. Це означало, що 8 годин на день з понеділка по п’ятому ятницю я був сам по собі. Відсутність підтримки колег під час моїх невдач не могло не позначитися на моїй психіці.
Друга причина мого вигорання: робота в ізоляції.
Цінності
Товар мого роботодавця був по-справжньому інноваційним і унікальним в середовищі малого підприємництва, тому що не мав собі рівних на ринку за таку ціну. Єдиною проблемою була моя незацікавленість їм. Взагалі-то, мені було все одно. Мене турбувала тільки фінансова сторона питання. Тому через кілька місяців без доходу я повністю втратив інтерес до роботи.
Третя причина мого вигорання: відчуття безглуздості виконуваної роботи.
Ці три чинники ризику малі місце всі 4 місяці моєї роботи. Вони в результаті і привели мене на поріг вигорання. Я ніколи не забуду того почуття, коли прокинувся вранці в депресії, знаючи, що мене чекає весь день стукати в чужі двері. Я поїхав на роботу, а вже через годину повернувся додому, тому що не хотів навіть наближатися до потенційних клієнтів. Під час розмови з директором компанії я розповів йому про все, що мене не влаштовувало.
А як ці три чинники ризику співвідносяться з трьома характеристиками емоційного вигоряння:
1. Емоційне виснаження: Я без участі звітував своєму супервайзеру про виконану роботу без будь-якого натяку на захоплення.
2. Знеособлення: Я почав дивитися на своїх клієнтів як на дурнів, які не можуть побачити відмінна пропозиція.
3. Редукція особистих досягнення: Укладаючи успішну операцію, насправді я не хотів на ній присутні
Компанія вжила заходів для того, щоб вирішити перелічені вище проблеми, але було занадто пізно — я вже встиг перегоріти.
А що скажете ви?
Мета цієї статті – допомогти вам оцінити ризик власного вигоряння або дізнатися, не встигли ви вже перегоріти. Це було дивне, дике і страшне почуття. І мені не хочеться знову відчути його. Ви витратили свій час на читання статті, тому напевно щось для себе почерпнули.
Якщо вам здається, що ви можете почати вигоряти, постарайтеся визначити, який з перерахованих вище 6 факторів вас гнітить. Якщо це стосується вашого робочого оточення, і ви можете вирішити ваші проблеми — відмінно, просто поговоріть зі своїм начальником або з тім, хто здатний допомогти вам. Якщо ж вам не пощастило, і ви працюєте з людьми, що не бажають вам допомагати, значить прийшла пора подумати про те, щоб змінити місце роботи.