Невизначеності в будь-якому випадку не уникнути, тому давайте навчимося відчувати себе комфортно в ній.
Страх перед невизначеністю — це ситуація, при якій людина хвилюється і переживає стрес щодо непередбачених подій, які можуть або не можуть відбутися. Про це поняття почали говорити лише нещодавно, тому воно вважається новомодним віянням, про який зовсім скоро забудуть. Однак це не так. Зараз ми докладно поговоримо про ті, чому про цю проблему потрібно знаті.
У Тоні Роббінса є фраза, яку він повторює весь час: «Якість життя прямо пропорційно кількості невизначеності, з яким ви можете комфортно жити». І знаєте що? Невизначеності в будь-якому випадку не уникнути, тому давайте навчимося відчувати себе комфортно в ній.
В яких випадках вона може виникнути? Практично кожен раз, коли ви хочете прийняти рішення. Наприклад:
- Слід переїжджати в іншу країну?
- Потрібно змінювати роботу?
- Варто одружуватися?
- Чи потрібно створювати свій бізнес?
У всіх цих випадках може виникнути страх, тому що абсолютно незрозуміло, що буде далі. Деякі люди харчуються цим відчуттям, воно викликає у них бажання ризикнути, інші ж наче закували себе в ланцюзі. Саме їм і присвячена ця стаття.
Цитати про невизначеності
Слід сказати, що у всі часи люди часто розмірковували про страх перед майбутнім. Однак це не означає, що впоратися з цим страхом і звернути його у свою перевагу не можна.
«Жити з ризиком — це стрибати з обриву і будувати крила, поки ви летите». Рей Бредбері.
Єдиний спосіб навчитися діяти — фізично виходити із зони комфорту і йти щось робити. Ми розвиваємося тільки тоді, коли починаємо ризикувати, тому запитуйте себе:
- Що нового я можу спробувати сьогодні?
- Що мені такого зробити, щоб рости як особистість?
- Що я повинен робити, щоб досягти своїх цілей?
«Головна небезпека полягає зовсім не в тому, щоб поставити занадто високу мету і досягти її. А в тому, щоб поставити її занадто низько і ніколи не піднімати». Мікеланджело.
Знаєте, ві можете прожити цілком нормальне життя в своїй зоні комфорту. Альо в старості, сидячи в кріслі-качалці, ві можете пошкодувати про те, що так і не реалізували свій потенціал. Тому вже зараз запитаєте себе:
- Який невеликий ризик я можу прийняти сьогодні, на який давно не наважувався?
- Який ризик я можу взяти на себе, до якого готувався кілька місяців?
«Не будьте надто боязкими і сором’язливими у своїх діях. Все життя — це експеримент. Чим більше експериментів ви поставите, тим краще». Ральф Уолдо Емерсон.
Якби життя було просто експериментом без яких-небудь наслідків, могли б ви взяти на себе більше ризиків і спробувати щось нове? Може, тепер ви частіше будете виходити за межі своєї зони комфорту, розширювати межі можливого?
Так, в реальності є наслідки. Найчастіше доведеться ризикувати якщо не життям, то здоров ям. Однак хіба немає ніяких наслідків-за боягузтва і нерішучості? Хіба невміння прийняти рішення не може привести до чогось поганого?
Запитаєте себе:
- Що, якщо б я розглядав життя як експеримент?
- Чи думав би я інакше?
- Поводився б інакше?
«Пізнавати світ потрібно в світі, а не в шафі». Лорд Честерфілд.
Якщо ви не підштовхуєте собі і не виходьте із зони комфорту, то ніколи не дізнаєтеся нічого нового і стоїть.
Ми вчимося краще всього, коли нам кидають виклик, коли на нас поцупити, коли залишилося мало часу, а потрібно багато чого зробити. У подібних випадках життя нагадує метушню, але це добре. Це змушує нас думати по-іншому і інакше поглянути на світ.
Запитаєте себе:
- Який виклик я можу собі кинути сьогодні?
- Що я можу сьогодні дізнатися нового з того, що зможе зробити мене краще?
Причини, по яких люди боятися невизначеності
Основна причина, по якій ми боїмося невизначеності, полягає в нестачі досвіду в різних сферах життя. Обмежений досвід веде до обмеженої перспективи, а потім призводить до страху, який, як ми знаємо, часто ірраціональний.
Крім цього, людина влаштована так, що якщо він володіє малим обсягом інформації, то починає будувати припущення. Він може потрапляти в пастки мислення, такі як помилкові узагальнення, чорно-білий погляд на світ.
Що ж відбувається, коли людина досить собі залякав невизначеністю? Він, звичайно, не стане робити нічого конструктивного і навіть не стане шукати відповідей. Все це також призведе до падіння самооцінки і впевненості в собі.
Щоб припинити боятися невизначеності, треба підготуватися до неї. Тоді і з’ясується, що в ній немає нічого страшного, що з цього можна отримувати користь.
Підготовка до невизначеності
Незважаючи на те, що невизначеність часто сповнене несподіванок, є деякі моменти, які допоможуть вам підготуватися до тих моментів в житті, коли потрібно буде увійти в невідомість. Ось кілька порад.
Прийміть невизначеність
Наша природна тенденція полягає в тому, щоб протистояти моментів невизначеності, тримаючись за зручність і безпеку. Однак щоб дійсно отримати цінність від невизначеності, ви повинні навчитися приймати її без вагань.
Не боріться з нею, а прийміть як природну частину життя. Таким чином, ви перестанете бігти від неї і приймати неправильні рішення, а навчитеся жити з нею і робити все можливе, щоб настав хороше майбутнє.
Ви повинні зрозуміти і прийняти той факт, що життя постійно змінюється. Іноді вони позитивні і все йде, як треба. Іноді негативні, які несуть дискомфорт — і потрібно докладати всіх зусиль, щоб з ними впоратися. Таке філософське смирення дозволить уникнути багатьох проблем з психікою і інакше поглянути на навколишній світ.
Щоб прийняти невизначеність як даність, потрібно розвивати різні якості: мужність, інтерес до пригод, ентузіазм і цікавість. Вони допоможуть йти в майбутнє з упевненістю в собі і робити все можливе, щоб впоратися з будь-якими неприємностями.
Прийміть ті, що інформації завжди буде не вистачати
Ніхто не може з точністю сказати, що станеться в майбутньому. Аналітики, фінансові експерти, бізнесмени і філософи — всі вони можуть лише пріпускаті, що в світі дуже багато факторів, які впливають на майбутнє.
Є щось прекрасне в тому, щоб не знати чого-то. Ви напевно помічали, як, починаючи розбиратися в кіно, втрачали цей дитячий захват, в який приходили раніше. А тепер можете навіть передбачати кінцівки фільмів. Це говорити про розвинене логічне і критичному мисленні, альо все ж вбиває певну магію.
Абсолютно нормально, якщо ви чогось не знаєте. У вас ніколи не буде відповідей на всі питання. А найчастіше саме дії, вжиті в умовах невизначеності, допомагають навчатися набагато швидше.
Щоб допомогти відчувати себе комфортно в невизначеності, задайте кілька запитань:
- Як моя потреба всі знаті впливає на моє життя позитивно і негативно?
- Навіщо мені потрібно знати, що ховається за рогом?
- Як незнання може бути корисним?
Отримаєте підтримку
Нові та корисні знайомства — відмінний спосіб отримати потужну підтримку. Ці люди дадуть нову інформацію і знання, а також допоможуть порадою.
Формуйте дружні відносини з людьми з різних верств суспільства. Звичайно, треба їм допомагати у відповідь.
Інвестуйте в собі
Один з кращих методів підготовки до невизначеності — почати інвестувати в собі. Вкладайте гроші, час, зусилля та інші ресурси на ті, щоб стати краще. Купуйте практичні знання і досвід, розширюйте кругозір, розвивати нові навички і покращуйте своє мислення.
Чим більше ви будете фокусуватися на розвитку цих галузей і на особистісному зростанні, тим краще будете підготовлені до всіх неприємностей.
Навчіться керувати рівнями стресу
Будьте впевнені: як тільки виникне серйозна проблема, ваш рівень стресу почне зашкалювати.
Чим вище рівень стресу, тим гірше прийняті рішення і тім менше позитивних результатів.
Щоб навчитися справлятися зі своїм стресу, спробуйте наступне:
- Медитація.
- Йога.
- Заняття спортом.
- Візуалізація.
- Ведення щоденника.
- Малювання.
Живіть сьогоднішнім днем
Досить складно боятися майбутнього, якщо ви живете сьогоднішнім днем. Мова, звичайно, не йде про те, щоб витратити всі гроші прямо зараз і почати деградувати як особистість, забувши про всі свої плани.
Жити сьогоднішнім днем потрібно з розумом. Як не крути, а існує тільки сьогодні. І прийняти рішення можна лише зараз. Строго кажучи, ніякого майбутнього не існує в природі — це лише продукт нашого мозку, який любити планувати.
Пам’ять пам’ятаєте, в цей самий момент немає ніякої невизначеності. Вона існує лише в майбутньому.
Створення визначеності
Один з кращих способів справитися з невизначеністю — свідомо створювати певну впевненість у своєму житті. Ось кілька порад, які допоможуть вам зробити це.
Приготуйтеся заздалегідь
Витратьте час на роздуми і розгляньте всі можливі сценарії розвитку ситуації. Особливо, якщо від вас щось залежить, і ви хочете прийняти важливе рішення.
Приміром, про переїзд в іншу країну. Невизначеність лякає, але якщо розглянути всі сценарії, можна буде прийняти рішення і не боятися того, що відбудеться пізніше.
На цьому етапі більше думайте про можливості, ніж про перешкоди. Запитаєте себе:
- Що трапиться, якщо я прийму це рішення? Що трапиться, якщо не прийма?
- Як я буду реагувати на ці обставини?
Плануйте найгірший сценарій
Закон Мерфі стверджує, що все, що може піти не так, піде не так. Незважаючи на деяку його шуточность, частка правди в цьому є.
Але про цьому законі потрібно завжди пам ” ятати, щоб приготуватися до найгіршого сценарію. Найкраще запишіть його, але перед цим дайте відповідь на наступні питання:
- Що найгірше може статися, якщо я прийму це рішення?
- Що найгірше може статися, якщо я прийму інше?
- Що саме я буду робити?
Також потрібно з’єднання з’ясувати, що ви будете робити, якщо не зможете зробити потрібні дії. Запитаєте себе:
- Що може завадити мені зробити вибір?
- Як я зможу подолати ці перешкоди?
Надія
Очікуйте гіршого, але розвивайте оптимізм і сподівайтеся на краще. Вам потрібна впевненість у собі, щоб впоратися з неприємностями, якщо вони все ж таки виникнуть.
Так, ви можете зазнати невдачі або зробити помилку. Але, зрештою, щоб бути ближче до мети, необхідно зробити позитивні дії. Запитаєте себе:
- Які можливості у мене є?
- Є у мене перспективи?
- Якщо я прийму це рішення, як я можу цим скористатися?
Створіть план дії
План дії повинний мати кілька варіантів розвитку подій. Він допоможе згладити всі деталі і дозволить об єднати інформацію в конкретну структуру. Запитаєте себе:
- Чого я хочу?
- Як я досягну цього?
- Що я зроблю в першу чергу?
- Що я зроблю потім?
Фокусуйтеся на короткострокових рішеннях
Невизначеність — це майбутнє. І чим далі в нього дивитися, тим більше туманним воно здається. Тому ви повинні зосередитися на короткострокових рішеннях, на те, що ви можете зробити прямо зараз. Це допоможе знайти упевненість в собі.
Фокусуйтеся на ті, що можете контролювати
Невизначеність починає тиснути на нас, коли ми концентруємося на тому, чого не можемо контролювати.
Швидше за все, ви не зможете контролювати зовнішні обставини та інших людей. Але важливо пам ” ятати, що ви точно можете контролювати:
- Свої думки.
- Свої емоції.
- Свої рішення.
- Свої реакції.
- Свою поведінку.
Все це допоможе вам приймати ефективні рішення — так і роблять сильні люди.
Якщо здається, що вам просто необхідно контролювати зовнішні події, людей і обставини, то знайдіть час, щоб запитати себе:
- Чому я відчуваю, що хочу це контролювати?
Прийняття невизначеності
Морально прийнявши невизначеність як даність, потрібно починати робити позитивні дії. ОСь кілька порад, які допоможуть вам в цій захоплюючій подорожі.
Зробіть негайне дію
Чим довше ви воздерживаетесь від позитивного дії, тім сильніше мозок згущує фарби. Страх йде при першому ж русі в правильну сторону. Не піддавайтеся перфекціонізму, ліні і прокрастинації. Не вагайтеся.
Чи допустима, ви все-таки вирішили створити свій бізнес. Насамперед потрібно створити попередній план, в якому буде детально розписаний перший крок. Покращувати та корегувати план будете потім, зараз головне — почати.
Досвід, знання і впевненість з’єднання бути в процесі дії. Тому не зволікайте, бо ви і так знаєте, що прийняли правильне рішення.
Напевно, ви зараз думаєте: «Як же я створю свій бізнес, якщо через три місяці мені знадобиться стільки-то грошей?». Але зараз це не важливо. Ви в цей момент і через один місяць — це дві різні людини. Чому? Тому що перший поки ще нічого не зробив, а другий вже місяць робить важливі рішення і діє.
Тому завжди думайте про те, що змініться по дорозі. Ніяких змін не відбудеться лише в одному випадку: якщо ви не зрушите з місця.
Очікуйте неочікуваний
Якщо ви ментально не готові до несподіванок, то ніколи не зможете відчувати себе комфортно в таких умовах. Тому часто думайте про те, що може трапитися: ретельно плануйте.
Продовжуйте готуватися до гіршого, разом з тім здійснюючи позитивні дії.
Розгляньте різні перспективи
Безсумнівно, що на шляху ви захочете повернутися назад. Зрештою, багато чого навалилося, і хочеться назад в свою зону комфорту. Цього спокуси потрібно унікати будь-якою ціною.
Подібне відбувається часто із-за того, що ви не бачите лісу за деревами, тобто фокусуєтеся на деталях замість того, щоб подивитись на загальну картину.
Подумайте про тих людей, яких поважаєте і чия думка цінуєте. Це можуть бути близькі, письменники, філософи, бізнесмени. Запитаєте себе:
- Як бі інші сприйняли цю ситуацію?
- Що вони нікого в моїй ситуації?
- Яким повинен бути наступний крок?
Чого слід унікати
Ми багато написали про те, що потрібно зробити, а тепер дамо кілька порад про те, чого робити не можна ні в якому разі:
- Уникайте страху перед невідомістю. Сприймайте її як шанс для нових можливостей, а не як яму зі зміями.
- Уникайте деструктивних думок і негативного діалогу з самим собою. Песимізм вас тільки розчарує і поверне в зону комфорту.
- Не турбуйтеся про те, чого не можете контролювати. Якщо можете щось зробити, тут же робіть. Якщо ні, не думайте про це і прийміть ситуацію як даність.
- Уникайте повного відчуття безпеки. Якщо ви не хочете ризикувати, тоді по-справжньому не зможете досягти успіху і створити своє майбутнє.
- Уникайте негативних емоційних реакцій на раптові зміни. Вони виштовхнуть вас із зони комфорту, але нічого страшного. Любіть життя в дискомфорті, вистачить собі оточувати плюшевими іграшками.
- Не намагайтеся чинити опір змінам. Вони неминучі. Краще починайте помічати, які можливості вони відкривають.
Афірмації
Щоб справитися з невизначеністю, потрібно слідувати нашим радам, а закріплювати їх можна за допомогою афірмацій — невеликих фраз, які треба собі повторювати кожен день:
- Я вивчаю нові навички.
- Я дізнаюся багато нової інформації.
- Я ризикую, але все ретельно продумую.
- Я не боюся здійснювати потрібні дії.
- Я помічаю можливості, яких раніше не бачив.
- Я дивлюся на своє життя як на дивну пригоду.
- Я добре себе почуваю, коли в моєму житті є частка невизначеності.
Пам ” ятайте, що вам буде незручно. Альо дискомфорт — це, як правило, індикатор того, що щось змінюється. А зміни часто бувають змінами на краще.
Бажаємо вам удачі!
Читайте Клубер в Telegram, Instagram та Pinterest.