Техно

На базі ракети С-200 росіяни пробували розробити гіперзвуковий варіант “Холод”

Ця історія може бути цікавою не тільки імпровізованим використанням такого ЗРК

Джерело: Defence Express

У біографії зенітно-ракетного комплексу С-200 є зокрема момент, як росіяни використали його в рамках літаючої лабораторії “Холод” для відпрацювання технологій по гіперзвуку на початку 1990-х років. Ця історія привертає увагу як мінімум через незвичайність технологічної концепції.

Якщо коротко, то історія виглядала так. В означений період російський “Центральний институт авиационного моторостроения” вів роботи по розробці технологій для гіперзвукових прямопоточних повітряно-реактивних двигунів (ГППРД). До початку 1991 року ця установа уже створила експериментальний зразок такого двигуна, і тут вже постало питання про необхідність “літаючої лабораторії” або ж стенду, який би дозволив відпрацювати усі режими роботи ГППРД.

Схема проекту "Холод", зображення з відкритих джерел
Схема проекту “Холод”, зображення з відкритих джерел

 

В підсумку, вибір по проекту “Холод” упав на зенітну ракету 5В28 від зенітно-ракетного комплексу С-200, і цей вибір пояснювався двома мотивами – траекторія польоту цієї ракети начебто відповідала усім необхідним умовам для роботи експериментального ГППРД, і ця ракета була дешевою, бо уже на той момент знімалась з озброєння.

Як можемо із фото у відкритому доступі, то зразок експериментального ГППРД встановлювався на носову частину ракети 5В28 замість БЧ, а для запуску використовувалась стандартна пускова від комплексу С-200.

Рашисти нарікають, що розвал СРСР начебто завадив повною мірою провести випробування за проектом гіперзвукової літаючої лабораторії “Холод”. І водночас вони заявляють, що протягом листопада 1991 року по жовтень 1998 року було виконано загалом 8 пусків “літаючої лабораторії” на базі С-200, котрі начебто довели працездатність експериментального гіперзвукового двигуна.

"Літаюча лабораторія" на базі ракети 5В28 до С-200, яка використовувалась для проекту "Холод" по відпрацюванню технологій по гіперзвуку, архівне фото з відкритих джерел
“Літаюча лабораторія” на базі ракети 5В28 до С-200, яка використовувалась для проекту “Холод” по відпрацюванню технологій по гіперзвуку, архівне фото з відкритих джерел

 

При цьому, як пишуть ті самі росіяни, в ході цих випробувальних пусків вдалось досягнути максимальну швидкість польоту до 6,5 Мах, а максимальна тривалість роботи гіперзвукової силової установки – 41 секунда.

Далі сліди проекту “Холод” після 1998 року “губляться”. Але у відкритому доступі можна знайти публікацію про те, що в 2021 році на одному із аукціонів всього за 27 тисяч євро було продано одну із ракет 5В28, яка була перероблена на “літаючу лабораторію” для відпрацювання технологій по ГППРД.

Як росіяни робили гіперзвуковий "Холод" на базі С-200, і що в них вийшло

“Літаюча лабораторія” на базі ракети 5В28 до С-200, яка використовувалась для проекту “Холод” по відпрацюванню технологій по гіперзвуку, архівне фото з відкритих джерел

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України