Кожен з нас хоча б раз називав так свій стан, коли насувалася хвиля поганого настрою і повної байдужості до всього. Між тим не всі розуміють реальну загрозу цього страшного діагнозу.
Депресія – це справжній бич сучасного соціуму. Це захворювання руйнує не тільки нашу психіку, але і головний мозок, що призводить до фізичних недуг. Спеціалісти користуються терміном «велике депресивний розлад» (БДР або клінічна депресія). І це не просто страшні слова. В даний час це одна з головних причин, що завдають непоправних каліцтва людей у кожному куточку світу.
Як показує статистика, близько 10% дорослого населення вже стали жертвами цього діагнозу. Депресія нещадна до всіх вікових категорій людей. Задумайтеся. Ви помітили у собі похмурий настрій з самого пробудження, повна байдужість до роботи та будь-яких щоденних клопотів, і навіть спілкування із близькими не приносить колишньої радості? Якщо так, то пора навідатися до фахівця. В наявності всі ознаки клінічної депресії.
А якщо додати до цього наступні кілька симптомів, то потрібно терміново бити тривогу:
- щоденний занепад сил, причому з самого ранку;
- постійне почуття провини;
- низька самооцінка;
- розсіяна увага;
- сумніви у діях;
- постійно хочете спати або, навпаки, не можете заснути;
- втрата інтересу або радості до улюблених раніше справах і зайняти;
- тривога;
- постійні роздуми про смерть або суїцид;
- зменшення або збільшення ваги більш ніж на 5% за місяць.
А тепер розберемося, як фізично мозок реагує на вплив депресивного розладу.
1.У разі захворювання у віці до 21 року фіксується зменшення об єму головного мозку. Це, у свою чергу, пов’язаність язують з збільшеними на 3% бічними шлуночками (взаємопов’язаних порожнин, заповнених спинномозковою рідиною).
2. В нашому мозку присутня амигдала (ділянка мозку мигдалеподібної форми), яка бере участь у розвитку емоцій. У хворих БДР вона «всихає» і зменшується на 4%, на відміну від життєрадісних людей.
3. Хворі БДР, на відміну від здорових людей, що мають відхилення в обсязі гіпокампу на 11%. Гіпокамп – це частина так званої «нюхового мозку». Він відповідає за обробку пам’яті, відправляючи короткострокову у довготривалу. Крім цього гіпокамп контролює наші рухи, орієнтуючи нас в просторі.
Але є і втішна новина. У разі своєчасного діагностування та лікування симптомів БДР, незворотні зміни в мозку можуть бути запобігти.
Вищевикладена інформація, м яко кажучи, песимістична. Але все це було викладено з однією метою: дуже важливо стежити за своїм моральним станом. Попереджений – значить, озброєний! Усвідомлення перерахованих симптомів і подалі своєчасне звернення до фахівців вбереже Вас від самих негативних наслідків. До того ж, сучасні методи лікування БДР включають не тільки медикаментозні заходи, але і різні когнітивні вправи у вигляді ігор, які розвивають логіку, пам’ять, увагу та концентрацію