Техно

Хвороби лілій: класифікація, заходи боротьби та профілактики

Лілії на сучасному квітковому ринку представлені декількома видами та безліччю сортів. Це зробило їх неймовірно популярними у всьому світі. Вони відрізняються формою та розміром квіток, безліччю відтінків та різною висотою квітконосів. Ви можете підібрати сорти з різними періодами цвітіння, а також із сильним чи слабким ароматом або навіть без нього взагалі. Лілії можуть радувати нас своєю красою з весни і до самої осені. І як же буває прикро, коли ми помічаємо, що з королівськими квітами не все гаразд. На жаль, вони можуть досить часто вражатися різними інфекціями або шкідниками. Більш докладно розповідається про хвороби лілій в “Яскрава Клумба”, а зараз пропонуємо розглянути основні методи їх профілактики.

Правильна агротехніка – запорука здоров’я лілій

Лілію люблять за простий спосіб посадки та невибагливість, але при цьому також варто не забувати і про правильну агротехніку. Адже саме від цього залежатиме її стійкість до хвороб та інших несприятливих факторів.

У першу чергу варто врахувати, що приживлюваність лілій на певній ділянці залежать від регіону їх походження (європейське, кавказьке, азіатське, північноамериканське). Вочевидь, що незимостійким видам із тропічних областей (довгоквіткова, японська, філіппінська) в умовах північних регіонів буде дуже важко пережити морози. Навіть за умови їх правильного укриття вони можуть хворіти і гинути від недостатньої кількості вологи. В умовах південного жаркого клімату не варто висаджувати сорти східно-азіатського походження (даурська, тигрова та їх гібриди).

Також здатність лілій протистояти хворобам залежить і від того, наскільки підходящим буде ґрунт на ділянці. Так, азіатські види та їх гібриди найкраще почуватимуться на злегка підкислених ґрунтах. Слаболужний та нейтральний ґрунт – оптимальний варіант для європейських, кавказьких та північноамериканських лілій. На непідходящих лужних ґрунтах у лілій розвиватиметься хлороз у вигляді жовтих плям між прожилками. Отже, якщо агрокліматичні умови не відповідають вимогам, то рослини будуть ослабленими, частіше уражатимуться хворобами та шкідниками, можуть швидко загинути.

Як запобігти ураженню лілій бактеріальними та грибковими інфекціями?

Група захворювань, причиною яких є грибкові або бактеріальні інфекції, є найпоширенішою. Збудники хвороб присутні повсюди, але чи вразять вони рослини – залежить від правильного вибору сортів та догляду. Ось декілька порад, як цього уникнути:

  • таке захворювання, як ботритис (сіра гниль), вражає стебла та бутони лілій, якщо стоїть холодна та сира погода, а також неправильно проводиться поливання. Щоб попередити його розвиток, необхідно перед посадкою цибулини та ґрунт обробляти препаратами, що містять мідь, змінювати місце висаджування кожні 3-5 років, а також поливати лише під корінь та зранку;
  • фузаріоз найчастіше проявляється у період зберігання у вигляді жовто-коричневих плям на лусочках. У фазі активного росту розвиток інфекції можна визначити по наявності плям на нижніх листках. Щоб запобігти її розвитку, варто провести обробку цибулин та ґрунту фундазолом або іншими фунгіцидами. Якщо інфекція дуже поширилася, то рослини краще знищити;
  • запобігти розповсюдженню іржі допоможуть часті калійно-фосфорні підкормки, а також передпосадкова обробка цибулин спеціально призначеними для цього препаратами. У якості профілактичного заходу підійде весняне обприскування молодих паростків бордоською сумішшю або хлорокисом міді;
  • склероціальна гниль проявляється нерівномірним проростанням лілій навесні. Попередити розвиток хвороби можна, якщо не загущувати посадки, обробляти цибулини фунгіцидами перед висаджуванням, а також знезаражувати ґрунт;
  • коренева гниль уражає корені рослини, через що ті вкриваються бурими плямами та відмирають. Інфіковані лілії відстають у розвитку, втрачають бутони. Розвиток хвороби може зупинити дезінфекція ґрунту розчином колоїдної сірки, а цибулин – фунгіцидами.

Подібні заходи допоможуть попередити розвиток й інших бактеріальних та грибкових інфекцій.

Профілактика вірусних захворювань лілій

На жаль, вірусні захворювання досить важко діагностувати та практично неможливо вилікувати. Тому варто особливу увагу приділити саме профілактиці. Розповсюджуються вірусні інфекції шкідниками, а також через заражений садовий інструмент. Якщо ви помітили перші ознаки хвороби, варто одразу ж викопати уражені лілії та знищити їх за межами ділянки, інакше можна втратити всі екземпляри. Приділяйте увагу захисту рослин від тлі та інших комах, а для зрізки використовуйте комплект лез – одно лезо на одну рослину. Після цього інструмент необхідно обварити окропом або обробити спиртом. І нехай ваші красуні будуть завжди здоровими!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України