Гирька, яка перерахувала народ Ізраїлю. Історія про час, коли євреї не знали монет

Під час просіювання грунту, проведеного організацією “Град Давида” в національному парку “Долина Цурім”, була виявлена кам’яна гирька, що датується періодом Першого храму і яка використовувалася для зважування храмових пожертвувань.

Грунт надійшов в національний парк з розкопок, що проводилися у південній частині Стіни Плачу, біля Арки Робінсона. Вага гирькиі – півшекеля, так звана “бека”. Саме стільки становив три тисячі років тому храмовий збір з кожного чоловіка старшого 20 років.

Монети на території Ерец Ісраель з’явилися тільки в VII столітті до н.е. До цього використовувалися срібні пластинки, які можна було розрізати гострим ножем, а отриману частину зважити на терезах, щоб визначити її ціну. Звідси і пішло слово “шекель” – те, що зважують.

“Гирьки епохи Першого храму зустрічаються вкрай рідко. Ще більш рідкісні гирьки з дзеркально вирізаними літерами. Можна зробити висновок, що її зробив майстер, який спеціалізувався на печатках – адже там відбиток повинен бути нормальним. Швидше за все, каменеріз автоматично зробив дзеркальний напис і тут”, – каже археолог з Управління старовини Елі Шукрун, керівник проекту.

Вперше “бека” згадується в 38-му розділі книги “Вихід” – другій в П’ятикнижжі: “А срібла від записаних в громаду – сто талантів і тисяча сімсот сімдесят п’ять шекелів, по  шекелю святині. За беке з людини, себто по пів шекеля, шеклем святині,  з кожного , що перейшов до записаних, від двадцяти років і вище, – від шестисот трьох тисяч п’ятисот п’ятдесяти люду”. Таким чином, збір пожертвувань використовувався і для перепису.

Початок проекту просіювання землі було покладено в 2005 році, коли в долину Цурім було привезено 300 вантажівок ґрунту Храмової гори, вилученого за рішенням Вакфа при будівництві підземної мечеті аль-Маруана в 1996-1999 роках. В ході робіт Вакф використовував важку техніку.

Грунт, який залишався недоторканим протягом тисячоліть, було повалено в Кедронскій долині як будівельне сміття. Проект, який фінансується організацією “Град Давида” і який задіює добровольців, дозволив врятувати від знищення сотні археологічних артефактів.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

3 + eleven =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh