Для лікування грипу, ГРВІ та інших вірусних захворювань лікарі практично завжди виписують противірусні препарати. Деякі з них допомагають боротися з одним типом вірусу, інші впливають на мікроорганізми з інших груп, а є такі патогени, для яких специфічного лікування не існує.
Класифікація противірусних препаратів
Всі сучасні противірусні засоби умовно поділяються на кілька груп:
-
Медикаменти, що діють безпосередньо на вірусні клітини.
-
Ліки, які активують або імітують власний імунітет.
Противірусні препарати купити можна в онлайн або роздрібній аптеці. Важливо при цьому знати тип вірусу, щоб підібрати правильні ліки. Наприклад, при застуді можуть призначатися 5 груп медикаментів:
-
Блокатори М2-каналів. Це одні з перших ліків, які були випущені спеціально для лікування грипу А. Пригнічують поширення вірусних клітин. Але зараз більшість штамів стійкі до цієї групи засобів, внаслідок чого їх практично не призначають.
-
Інгібітори нейрамінідази – засоби, що зупиняють вивільнення нових вірусних клітин грипу А і В.
-
Інгібітори гемаглютиніну – медикаменти, що пригнічують злиття ліпідної вірусної оболонки і клітинних мембран. До таких належить відомий медикамент Арбідол, яким можна лікуватися з дитячого віку.
-
Лейкоцитарні інтерферони, що активують природне придушення вірусних агентів в організмі. Їх приймають при таких захворюваннях, від яких немає специфічного лікування.
-
Індуктори інтерферону – речовини, які стимулюють синтез власного інтерферону в організмі. Завдяки цьому підвищуються захисні сили і збільшується антивірусний ефект. Сюди відносяться медикаменти Кагоцел, Тилорон та інші.
-
Гомеопатичні засоби на основі натуральних компонентів (не мають доведеної ефективності). Багато хто вважає, що дані речовини діють як плацебо.
У всіх противірусних ліків є показання, протипоказання і побічні ефекти, тому вибирати їх потрібно тільки в залежності від клінічної картини захворювання.
Також є препарати прямої дії, які впливають на віруси герпесу, гепатиту різних груп, ВІЛ-інфекцію.
Правила лікування вірусних захворювань у дітей
Щоб вилікувати дитину від грипу та інших вірусних захворювань, також можуть призначатися противірусні препарати. Підібрати їх складно, оскільки багато що з ліків заборонені в дитячому віці через можливі негативні наслідки. Рекомендації лікарів наступні:
-
Дітей до року можна лікувати свічками Віферон, Генферон Лайт або краплями в ніс Грипферон.
-
Дітям з 1 року можна давати Таміфлю.
-
Арбідол у вигляді суспензії дозволений малюкам з 2-річного віку.
-
Циклоферон можна давати дітям з 4 років.
-
З 7-річного віку дозволяється лікуватися Інгавіріном і Амиксином.
Всі лікарські противірусні засоби для дітей повинні призначатися тільки лікарем. Самостійний прийом таких ліків може привести до збою в роботі імунної системи і згодом вона не зможе самостійно справлятися з хвороботворними мікроорганізмами.