«Ви можете бути дуже розумними в навчанні і роботі, можете вміти добре сперечатися, але це не інтелект. Інтелект нерозривно пов’язаний з любов’ю і співчуттям, і без участі інших людей його не розвинений », – Джідду Крішнамурті.
Багато хто вважає доброту якістю, що робить людей доброзичливими, уважними, ніжними та інше. Однак, на превеликий жаль, лише деякі асоціюють її з рівнем інтелекту.
Помилкові уявлення про доброту
На жаль, багато хто схильний помилково вважати доброту проявом слабкості і дурості. Вони не вірять, що можна одночасно бути і хорошим, і розумним, а тому сильно помиляються.
У суспільстві існує кілька помилок про доброту. Деякі з них стверджують, що доброю людиною просто скористатися, що він не може дати відсіч маніпуляторам, що він боїться сказати «ні», погоджується з усіма навколо і нездатний на критику.
Але немає нічого більш далекого від істини. Насправді добрі люди мають високий рівень емпатії і відмінно бачать, коли хтось веде себе як мудак.
Вони швидко визначають нарцисів або маніпуляторів і намагаються триматися від токсичної компанії подалі. Крім того, у них є своє обгрунтована думка, яким вони не бояться ділитися з оточуючими, роблячи це дуже спритно.
Доброта – форма інтелекту
Згадайте найдобріших і безкорисливих людей, яких ви знаєте. Впевнені, всі вони відрізняються відкритістю розуму і готовністю постійно вчитися чомусь новому. Це і робить їх більше, ніж просто гнучкими. Інтелект і доброта йдуть рука об руку. Чим людина добрішими, тим він розумніший.
Існує давній стереотип про те, що високоінтелектуальні особистості є егоїстами, нездатними встановлювати емоційний зв’язок з іншими людьми. Однак дослідження показали, що це зовсім необов’язково. Схоже, між рівнем інтелекту і співчуттям дійсно існує пряма взаємозалежність.
«Тямуща голова і добре серце – це завжди гримуча суміш. А якщо ви додасте до них грамотну мову або лист, то отримаєте щось особливе », – Нельсон Мандела.
Зв’язок між інтелектом і добротою / співчуттям
Для вивчення цього взаємозв’язку команда вчених з Медичної школи Бостонського університету використовувала дані, отримані в ході опитування 590 студентів 4-го курсу. У своєму дослідженні вони використовували шкалу емпатії Джефферсона (JSPE) і результати об’єктивного структурованого клінічного іспиту (OSCE).
Виявилося, що між оцінками JSPE і OSCE дійсно простежується прямий зв’язок. І це всього лише приклад, або, скоріше, доказ того, що емпатія і інтелект не є протилежними речами, а тісно пов’язані.
Доброта – фундамент для здорового мозку
За словами нейробіолога Річарда Девідсона, «доброта – це фундамент для здорового мозку». Так, професор психології і психіатрії університету Вісконсіна в Мадісоне стверджує: бути добрим означає, що ви думаєте не тільки про себе, а й про інших людей. Інтелект передбачає необхідність постійно отримувати знання і освоювати нові навички, але якщо ви не можете застосувати їх у своєму повсякденному житті, то це вже стає проблемою.
Крім того, бути грубим набагато простіше, оскільки не вимагає від людини будь-яких намагань. А для того, щоб бути по-справжньому хорошим, особливо коли люди цього не цінують, досить складно.
«Ви можете бути дуже розумними в навчанні і роботі, можете вміти добре сперечатися, але це не інтелект. Інтелект нерозривно пов’язаний з любов’ю і співчуттям, і без участі інших людей його не розвинений », – Джідду Крішнамурті.
Грубість і зарозумілість – ознака дурості
Канадське дослідження (як і безліч інших) показало, що расисти і упереджені особистості мають більш низьким рівнем IQ, ніж люди з відкритим розумом. Ймовірно, причина полягає в тому, що расизм і упередження породжуються нездатністю людини адаптуватися до змін. Це можна розцінювати як ознака низького IQ.
Вислів про те, що «інтелект – це здатність адаптуватися до змін», як не можна краще підходить під опис даної ситуації. Незважаючи на це, цілком зрозуміло, коли людина боїться змін. Ніхто не стане звинувачувати кого-небудь за здоровий градус «страху перед невідомим». Проблема ж виникає, якщо люди навідріз відмовляються приймати необхідні зміни. Це і є різниця між розумними і дурними людьми.
Емоційний інтелект (EQ)
Отже, доброта – це форма інтелекту. Але тут важливо розуміти необхідність дотримання балансу. Результати досліджень показали, що особи з дуже високим рівнем IQ часом мають і деякими негативними якостями. Наприклад, вони схильні до прояву зарозумілості і нарцисизму. З огляду на сказане, щоб бути добрим і розумним одночасно, людина повинна мати достатній рівень емоційного інтелекту і емпатії, яка і відповідає за EQ.
Цікаво, що емоційний інтелект був зарахований до 6 основних навичок, які слід додати в свій супровідний лист (резюме) до потенційного роботодавця. Швидко змінюється сучасний світ вже переріс важливість таких навичок і умінь людини, як «здатність працювати в умовах стресу» і «відмінний командний гравець».
Згідно з доповіддю Світового Економічного Форуму «Майбутнє робочих місць», незабаром роботодавці будуть шукати в працівниках зовсім інший набір якостей. Так, в ході докладного опитування 350 керівників з 9 сфер в 15 найбільш розвинених країнах світу вдалося з’ясувати, що емоційний інтелект вважається одним з найнеобхідніших якостей персоналу будь-якої компанії.
«Мудрість – це не що інше, як шлюб між інтелектом і співчуттям. І, як і в випадку з будь-яким іншим успішним союзом, щоб розкрити весь його потенціал знадобиться досвід і час », – Віра Назарян.