Доброта – одна з головних ознак інтелекту: ось чому добрі люди такі особливі

«Ви можете бути дуже розумними в навчанні і роботі, можете вміти добре сперечатися, але це не інтелект. Інтелект нерозривно пов’язаний з любов’ю і співчуттям, і без участі інших людей його не розвинений », – Джідду Крішнамурті.

 

Багато хто вважає доброту якістю, що робить людей доброзичливими, уважними, ніжними та інше. Однак, на превеликий жаль, лише деякі асоціюють її з рівнем інтелекту.

Помилкові уявлення про доброту

На жаль, багато хто схильний помилково вважати доброту проявом слабкості і дурості. Вони не вірять, що можна одночасно бути і хорошим, і розумним, а тому сильно помиляються.

У суспільстві існує кілька помилок про доброту. Деякі з них стверджують, що доброю людиною просто скористатися, що він не може дати відсіч маніпуляторам, що він боїться сказати «ні», погоджується з усіма навколо і нездатний на критику.

Але немає нічого більш далекого від істини. Насправді добрі люди мають високий рівень емпатії і відмінно бачать, коли хтось веде себе як мудак.

Вони швидко визначають нарцисів або маніпуляторів і намагаються триматися від токсичної компанії подалі. Крім того, у них є своє обгрунтована думка, яким вони не бояться ділитися з оточуючими, роблячи це дуже спритно.

Доброта – форма інтелекту

Згадайте найдобріших і безкорисливих людей, яких ви знаєте. Впевнені, всі вони відрізняються відкритістю розуму і готовністю постійно вчитися чомусь новому. Це і робить їх більше, ніж просто гнучкими. Інтелект і доброта йдуть рука об руку. Чим людина добрішими, тим він розумніший.

Існує давній стереотип про те, що високоінтелектуальні особистості є егоїстами, нездатними встановлювати емоційний зв’язок з іншими людьми. Однак дослідження показали, що це зовсім необов’язково. Схоже, між рівнем інтелекту і співчуттям дійсно існує пряма взаємозалежність.

«Тямуща голова і добре серце – це завжди гримуча суміш. А якщо ви додасте до них грамотну мову або лист, то отримаєте щось особливе », – Нельсон Мандела.

Зв’язок між інтелектом і добротою / співчуттям

Для вивчення цього взаємозв’язку команда вчених з Медичної школи Бостонського університету використовувала дані, отримані в ході опитування 590 студентів 4-го курсу. У своєму дослідженні вони використовували шкалу емпатії Джефферсона (JSPE) і результати об’єктивного структурованого клінічного іспиту (OSCE).

Виявилося, що між оцінками JSPE і OSCE дійсно простежується прямий зв’язок. І це всього лише приклад, або, скоріше, доказ того, що емпатія і інтелект не є протилежними речами, а тісно пов’язані.

Доброта – фундамент для здорового мозку

За словами нейробіолога Річарда Девідсона, «доброта – це фундамент для здорового мозку». Так, професор психології і психіатрії університету Вісконсіна в Мадісоне стверджує: бути добрим означає, що ви думаєте не тільки про себе, а й про інших людей. Інтелект передбачає необхідність постійно отримувати знання і освоювати нові навички, але якщо ви не можете застосувати їх у своєму повсякденному житті, то це вже стає проблемою.

Крім того, бути грубим набагато простіше, оскільки не вимагає від людини будь-яких намагань. А для того, щоб бути по-справжньому хорошим, особливо коли люди цього не цінують, досить складно.

«Ви можете бути дуже розумними в навчанні і роботі, можете вміти добре сперечатися, але це не інтелект. Інтелект нерозривно пов’язаний з любов’ю і співчуттям, і без участі інших людей його не розвинений », – Джідду Крішнамурті.

Грубість і зарозумілість – ознака дурості

Канадське дослідження (як і безліч інших) показало, що расисти і упереджені особистості мають більш низьким рівнем IQ, ніж люди з відкритим розумом. Ймовірно, причина полягає в тому, що расизм і упередження породжуються нездатністю людини адаптуватися до змін. Це можна розцінювати як ознака низького IQ.

Вислів про те, що «інтелект – це здатність адаптуватися до змін», як не можна краще підходить під опис даної ситуації. Незважаючи на це, цілком зрозуміло, коли людина боїться змін. Ніхто не стане звинувачувати кого-небудь за здоровий градус «страху перед невідомим». Проблема ж виникає, якщо люди навідріз відмовляються приймати необхідні зміни. Це і є різниця між розумними і дурними людьми.

Емоційний інтелект (EQ)

Отже, доброта – це форма інтелекту. Але тут важливо розуміти необхідність дотримання балансу. Результати досліджень показали, що особи з дуже високим рівнем IQ часом мають і деякими негативними якостями. Наприклад, вони схильні до прояву зарозумілості і нарцисизму. З огляду на сказане, щоб бути добрим і розумним одночасно, людина повинна мати достатній рівень емоційного інтелекту і емпатії, яка і відповідає за EQ.

Цікаво, що емоційний інтелект був зарахований до 6 основних навичок, які слід додати в свій супровідний лист (резюме) до потенційного роботодавця. Швидко змінюється сучасний світ вже переріс важливість таких навичок і умінь людини, як «здатність працювати в умовах стресу» і «відмінний командний гравець».

Згідно з доповіддю Світового Економічного Форуму «Майбутнє робочих місць», незабаром роботодавці будуть шукати в працівниках зовсім інший набір якостей. Так, в ході докладного опитування 350 керівників з 9 сфер в 15 найбільш розвинених країнах світу вдалося з’ясувати, що емоційний інтелект вважається одним з найнеобхідніших якостей персоналу будь-якої компанії.

«Мудрість – це не що інше, як шлюб між інтелектом і співчуттям. І, як і в випадку з будь-яким іншим успішним союзом, щоб розкрити весь його потенціал знадобиться досвід і час », – Віра Назарян.

 

 

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

eighteen + 6 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh