Добре поїсти і захоплюватися солодощами – це ще не причини стрімкого підвищення маси тіла. Точніше, не єдині провокатори ожиріння. Існує ряд захворювань, розвиток яких веде до стрімкого наростання жиру і зайвих кілограмів. Причини зайвої ваги часто залежать від злагодженої роботи внутрішніх систем і органів. В основному, що може провокувати ожиріння – це гормональні збої і порушення тих органів, які продукують гормони (гіпоталамус, надниркові залози, щитоподібна залоза, яєчники). Розглянємо 9 хвороб, які провокують набір зайвої ваги поряд з погіршенням стану і самопочуття.
Причини зайвої ваги
Є три «кити» причин, які провокують ожиріння і заважають скинути вагу:
- психологічні причини: переживання, стреси, постійна тривога, туга, багато негативізму в життєвій позиції, недосип.
- причини, які пов’язані з харчуванням: надмірне вживання жирної і солодкої їжі, фастфуду, нерегулярне і незбалансоване харчування, захоплення переїданням після дієти, голодування;
- причини, пов’язані з фізичним навантаженням, а точніше з її відсутністю: малорухливий спосіб життя, обмеження фізичного навантаження, сидяча робота.
Перераховані вище причини є лише вершиною айсберга, чому відбувається накопичення жиру і починається ожиріння. Крім того, головними причинами, які займають 80% цього айсберга – це проблеми зі здоров ям.
9 захворювань, від яких товстіють
Порушення функціонування кору надниркових залоз веде до надмірного виділення гормону кортизолу, що може провокувати зайвій вагу. Синдром Іценко-Кушинга можливо діагностувати зразу після огляду хворого: головним симптомом є значне збільшення маси тіла.
В надлишку гормон кортизол в організмі може запускати різні порушення обміну речовин. Цей гормон провокує розпад білка і веде до підвищення цукру в крові. Це впливає на швидке зменшення м’язової тканини і збільшення жирових відкладень. В основному жир накопичується на талії і стегнах, у ділянці підборіддя, при цьому ноги і руки не поправляються і залишаються тонкими.
Синдром Іценко-Кушинга не можна залишати без лікування і контролю з боку медиків. Це загрожує не тільки ожиріння, але і розвитком раку і летальним результатом.
Гіпотиреоз: збої в роботі щитовидної залози
Це захворювання пов’язане з зменшенням продукування гормонів щитовидної залозою. Воно може протікати безсимптомно і довго маскуватися. Зниження кількості гормонів веде до уповільнення метаболізму, і, як наслідок, до збільшення накопичення жиру. Основні симптоми можуть збити з пантелику, списуючи все на виснаження нервової системи або авітаміноз: втома, швидка стомлюваність, порушення пам’яті, сонливість, значне зниження працездатності, анемія, запори, розлад менструального циклу.
Генетика всьому виною
Такі генетичні патології як синдром Лоренса–Муна–Бідла, синдром Прадера–Віллі або ж синдром Карпентера являються причиною збоїв роботи гіпоталамуса. Надлишок гормонів в організмі провокує постійні переїдання – людина не може розрізнити, організм наситився чи ні. Якщо постійно перенасичувати шлунок їжею, він розтягнеться, настане розлад травлення і почне проявлятися ожиріння.
Порушення гіпоталамуса тягти за собою не тільки проблеми з вагою, але і зниження розумової активності, що може спричинити відсталість і обмеженість. Крім того, такі порушення часто супроводжуються вадами розвитку: асиметрією черепа, викривленням хребта, збільшенням числа пальців на руках або ногах.
Гіпофізарне ожиріння – Адіпозогенітальная дистрофія
Після травмування або ушкодження гіпоталамо-гіпофізарної системи можливий розвиток даного виду ожиріння. У центрі проблеми набору ваги знаходиться неправильний розвиток статевої системи. Затримка статевого розвитку може провокувати накопичення жиру. Проявляється в дитячому або юнацькому віці, в період статевого дозрівання.
- Важливо! Батькам варто звернути увагу на послідовність набору ваги дитиною: є вага нормою або перевищує. Якщо вага дитини без медичного пояснення стрімко зростає, слід пройти обстеження і з’єднання з’ясувати причини зайвої ваги.
Синдром Піквіка
Це захворювання характеризується ожирінням і виникненням дихальної недостатності. Патології легень при розвитку цього синдрому не спостерігаються. Хворму доводитися частіше вдихати і видихати з-за великої ваги і округлості форм. Цей синдром найчастіше розвивається у чоловіків у віці від 40 до 60 років. Вчені не можуть пояснити, в чому причина розвитку даного синдрому. Починається стрімкий набір зайвої ваги після порушень центральної нервової системи, що призводить до розладу сну, підвищення апетиту, невпевненості в собі. Хворі відчувають слабкість, сонливість і надмірний апетит – це люті вороги нормальної ваги і здорового вигляду.
Інсуліноми
Це новоутворення, яке складається з β-клітин острівців підшлункової залози – провокує викид великої кількості інсуліну в кров. В результаті чого, інсуліну в крові стає більше, цукру – менше, що призводить до гіпоглікемії. Напади характеризуються холодним потім, тремтінням, тахікардією, відчуттям підвищеної голоду і страху, порушеннями слуху, голосу, зору, мови. У важких випадках у хворого можуть початися судоми і кома.
Клімактеричний ожиріння
В процесі настання клімаксу у жінок знижується вироблення статевих гормонів, що продукуються яєчниками. Ці призводить до накопичення надлишкового жиру за жіночим типом (стегна, живіт, ноги, підборіддя). Цей тип ожиріння може виникнути після хірургічного видалення яєчників.
Психічні розлади
Багато психічні захворювання супроводжуються поліфагією – безмірним «обжерливістю». Це може бути шизофренія або недоумство. Хворі настільки захоплюються процесом споживання їжі, що не помічають, коли настає сигнал про насичення, тому переїдають і починається ожиріння.
Синдром полікістозних яєчників
Це захворювання являє собою збільшення в жіночому організмі чоловічих статевих гормонів, в результаті чого виникає надмірна покриття тіла волоссям (за чоловічим типом), відсутня овуляція і, як наслідок, розвивається безплідність, спостерігається порушення менструацій або їх відсутність. Також це захворювання провокує набір зайвої ваги внаслідок порушень роботи статевої системи.
Причини зайвої ваги можуть бути самі різні. За статистикою всього 25% випадків ожиріння трапляються з причини розвитку захворювання в організмі. Решта 75% випадків набору зайвої ваги відбуваються через відсутність необхідної фізичної активності, неправильне харчування та нераціонального вживання калорій