Фініки містять 60-65 % вуглеводів – найвищий відсоток у порівнянні з іншими фруктами, також присутня мідь, залізо, магній, цинк, марганець, калій, кальцій, фосфор, натрій, алюміній, кадмій, кобальт, сірка, бор, протеїн, олія; 23 види різних амінокислот, які відсутні в більшості інших фруктів.
Вітаміни А, А1, С, В1, В2, В6, ніацин, рибофламин, а також пантотенову кислоту, які сприяють засвоюваності вуглеводів, регулюють рівень цукру в крові і вміст жирних кислот.
Пектин, харчові волокна, які знижують ризик деяких ракових захворювань. Фтор, що захищає зуби від карієсу. Селен, знижує ризик ракових захворювань, укріплює імунну систему і знижує ризик серцевих захворювань.
У зв’язку з тім, що фініки низькокалорійні і містять величезну кількість корисних речовин, їх рекомендують вживати замість солодощів для всіх, хто дотримується дієти, або просто намагається підтримувати свою вагу в нормі.
Вони широко використовувалися для боротьби з різними онкологічними захворюваннями, туберкульозом, пухлинами, інфекційними та іншими хворобами.
Вважається, що сушені фініки сприятливо впливають на мозок, збільшуючи його продуктивність на 20% і більше.
Зі стародавніх часів фініки були відомі своїми цілющими властивостями. Вважалося, що плоди фінікових пальм дають силу, витривалість, збільшують тривалість життя, посилюють чоловічу статеву потенцію. Вони зміцнюють серце, печінка і нирки, сприяють розвитку в кишечнику корисних бактерій, підтримують кислотний баланс організму і живлять кров, сприяють розвитку кореневих закінчень мозку, посилюють здатність організму протистояти різним інфекціям, у тому числі вірусним. Фініки корисні також при анемії та гіпертонії, для грудей і легенів, заспокоюють кашель і сприяють виведенню мокротиння, надзвичайно корисні для мозкової діяльності. Харчові волокна, що містяться в фініках, знижують ризик ракових захворювань.
З-за високого вмісту калію лікарі рекомендують вживати фініки при серцево-судинних захворюваннях. При серцевій недостатності фініки стимулюють діяльність серця, служать тонізуючим і зміцнюючим засобом, відновлюють сили після тривалої хвороби. Допомагають фініки при паралічі лицьового нерва, при перевтомі і фізичної втоми, при цукровому діабеті. Відвар фініків з рисом допомагає при дистрофії. Особливо корисні фініки жінкам при вагітності, під час пологів і при годуванні дитини. Вони полегшують пологи, сприяють початку вироблення жіночим організмом молока
Фрукти дуже поживні, чудово вгамовують голод і насичують організм корисними речовинами. Десять фініків здатні задовольнити добову потребу людини у міді, магнії і сірці, а також вони містять половину необхідного заліза і четверту частину кальцію. Ще в фініках близько шістдесяті відсотків цукру, що набагато перевищує його кількість в інших фруктах. Що найважливіше – це в основному фруктоза і глюкоза, які повністю безпечні для організму і роблять фініки схоже меду.
За своїми поживними, дієтичним і лікувальним властивостям фініки прирівнюються до злакам. Вони корисні дорослим, дітям, вагітним жінкам. Свіжі фініки додають в багато страви – фруктові салати, здобні булочки, домашнє печиво, пироги і торті. З фініків виробляють фініковий мед, цукор, алкогольний фініковий сік, з серцевини дерева – пальмову борошно. Свіжі фініки добре зберігаються в холодильнику. Фініковий цукор набагато корисніше для організму, ніж тростинний або буряковий. Якщо покласти сушені фініки на годину в гаряче молоко, їх смак покращується, а з начинкою з масла, горіхів, мигдалю або густого крему підвищується вміст білків і протеїну, необхідних людському організму