«Гідність дитини як безумовна цінність. Превенція сексуального насильства у церкві та суспільстві» — таку назву мала школа, яку вперше в Україні організував Центр гідності дитини УКУ для духовенства. 15-16 вересня 44 учасники з усієї України, серед яких троє ректорів духовних семінарій, єпископи та миряни пройшли курс лекцій від фахівців про ефективні інструменти запобігання насилля над дітьми, досвід Церкви у запобіганні сексуального насильства над дітьми, принципи роботи з жертвою та насильником.
Навчання учасники розпочали з благословення президента УКУ владики Бориса Ґудзяка. Він також поділився своїми думками про поширення сексуального насильства у світі та звернув увагу на те, що проблеми, які є у США, Німеччині, Італії, Польщі також можуть бути і в українському суспільстві. «В УКУ ми роками акцентуємо увагу на гідності, це є в самій місії університету. Тому Центр гідності дитини, який створений при УКУ, плекає різні програми — для священнослужителів, активних мирян, для церковних організацій і для всіх людей доброї волі, щоби поширювати культуру захисту дитини і кожної людини».
Керівниця Центру гідності дитини Христина Шабат розповідає, що після створення Центру команда вирішила діяти не реактивно (по факту), а превентивно. У 2019 році Українська Греко-Католицька Церква оприлюднила послання Синоду Єпископів УГКЦ щодо захисту від різних видів насильства дітей, неповнолітніх і вразливих осіб. Так УГКЦ почала розробляти системний підхід до захисту безпеки неповнолітніх.
«У співпраці з церквою ми запроваджуємо навчальні програми для духовенства, також почали розробку політик безпеки, і хочемо вивести поняття “захисту дитини” (safeguarding) у інформаційне поле. У Центрі ми прагнемо, аби про те, що таке безпечне середовище, знала кожна дитина та кожен із батьків, хто відвідує церкву. Це була наша перша школа, і ми плануємо організовувати нові програми, щоб навчання з безпеки систематично проходили усі, хто працює з дітьми. Сама тема є дуже чутливою, і ми хвилювались як її сприймуть. Було по-різному. Була і вдячність, і навіть сльози, коли ми практикували вирішення кризових ситуацій. Наше завдання — глибоко вникнути у проблему та діяти на випередження. УГКЦ стала першою інституцією в Україні, яка починає системно навчати тих, хто працює з дітьми у сфері захисту дитини (так званому safeguarding). Я горда з такого прогресивного підходу церкви», — додає Христина Шабат.
Ректор УКУ о. Богдан Прах зазначив, що для нього, як для священника, який служить уже багато років, важливо, щоб представники духовенства мали змогу безперешкодно нести свою місію і працювати без страху.
«Церква, духовенство, монахи і монахині мають особливе покликання до праці з дітьми та молоддю. Якщо ми не будемо щодня жити цією місією, то дуже швидко вигоримо. Спілкуючись із вами, я чую про ваші побоювання працювати з дітьми через можливі необґрунтовані підозри, які ширяться у бік духовенства. Це виникає з того, що ми не маємо впорядкованих правил поведінки. Нас обмежує брак довіри і це питання потребує вирішення. Ми повинні бути свобідні і впевнені, що маємо справу з відповідальними людьми із чистим серцем. Щоб бути у безпечному середовищі нам треба працювати у молитві і відкритості», — наголосив о. Богдан Прах.
За два дні школи учасники обговорили більше 10 тем, зокрема спілкувалися про досвід церкви у превенції сексуального насильства над дітьми та якою є церква дружня до дитини: «Церква дружня до дитини — це коли священники готові приймати дітей і вчити їх основам християнської віри — того, що, можливо, батьки не завжди можуть дати. Церква — це той простір, де дитина відчуває себе захищеною, де немає якихось небезпек, загроз для неї, де дитина радо любить бути», — зазначив отець Ігор Бойко, ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа УГКЦ.
Владика Борис Ґудзяк подякував отцям-ректорам духовних семінарій, які відгукнулися і підтримали пропозиції Центру гідності дитини: «Я хочу запевнити, що супроводжуватиму вас своїми молитвами у цих починаннях. Ми надіємося на підтримку священників з діаспори — наших випускників, які приїжджатимуть сюди і допомагатимуть нам творити безпечний від насильства простір».
ucu.edu.ua
У сучасних умовах ведення бойових дій тактичне спорядження має бути не лише надійним, а й…
Оденсе, Данія – Київ, Україна Українська компанія UKRSPECSYSTEMS презентувала свої провідні безпілотні комплекси PD-2E, Shark-M…
З початку російського вторгнення у лютому 2022 року українська прокуратура направила до Австрії 27 запитів…
Українські військові зберігають контроль над Дачним, попри наступ російських сил. "Підрозділи ЗСУ продовжують стримувати натиск…
Прокурори скерували до суду обвинувальний акт проти колишніх правоохоронців за незаконні затримання під час Майдану.За…
Останнє оновлення від Google Home полегшує управління розумним будинком для сімей з дітьми.Google представив нову…