Українці в Чехії

В Чехії встановили пам’ятник жертвам геноциду вірмен

У чеському місті Кралупи-над-Влтавою відкрили пам’ятник жертвам геноциду вірмен. На офіційній церемонії були присутні посол Вірменії Ашот Овакіміджан, кардинал і архієпископ Праги Домінік Дука, а також представники вірменської діаспори.

Ініціатор проекту – Тельман Нерсисян, вірменин, все життя прожив в Кралупах-над-Влтавою. Його батьки втекли з охопленої війною країни в 1993 році, коли йому було всього кілька місяців. Нерсисян за свій рахунок замовив виготовлення монумента в Вірменії, а потім організував його транспортування і установку в міському парку.

Релігійні кам’яні стели з хрестом, звані хачкарами, викрешуються вірменськими майстрами вже понад тисячу років.

«Геноцид вірмен, хоча це і не очевидно на перший погляд, зачіпає і нас тут в Чехії. Вірмен і чехів пов’язує дуже схожий історичний досвід. Під терміном “геноцид вірмен” ми можемо уявити ті ж жахливі практики, які використовували нацисти під час Голокосту.

«Саме тому я хотів би, щоб хрестовий камінь стояв поруч з іншими пам’ятниками в Кралупах, наприклад, магістру Яну Гусу або жертвам світових воєн. Він повинен стати частиною культури міста та нагадувати про злочини і непотрібних втрати людських життів, які повинні бути попереджені в майбутньому », – сказав Нерсисян.

Відзначимо, до початку Першої світової війни вірменське населення Османської імперії становило близько 2,5 млн осіб. У 1915 році в результаті депортації і систематичних вбивств загинули, за різними оцінками від 600 тисяч до 1,5 млн вірмен. Уряд Туреччини визнає факт вбивства людей, однак виступає проти використання терміну «геноцид» і вважає завищеними приводиться число жертв. Анкара наполягає, що масова загибель вірмен стала не результатом цілеспрямованої політики уряду, а наслідком громадянської війни в Османській імперії, жертвами якої були і турки.

Вбивства вірмен офіційно визнали геноцидом і засудили США, Чехія, Франція, Бельгія, Нідерланди, Швейцарія, Швеція, Росія, Польща, Ліван, Італія, Литва, Греція, Словаччина, Кіпр, Аргентина, Венесуела, Чилі, Канада, Ватикан, Болівія, Австрія , Люксембург, Бразилія, Парагвай і Уругвай. Однак інші країни світу, в тому числі Великобританія, уникають подібного трактування подій 1915 року.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України